zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Barokní noc na zámku Český Krumlov

Pavel Černý, varhany

autor: archiv   

zvětšit obrázek

V tradičním termínu posledního červnového víkendu a prvního červencového týdne se uskuteční 24. ročník Festivalu komorní hudby Český Krumlov. V tomto roce bude už poosmé vrcholem Festivalu komorní hudby Český Krumlov jedinečná akce, jejíž cílem je přenést posluchače o celých 300 let zpátky, s názvem Barokní noc na zámku Český Krumlov. Večer oslavující hudbu, tanec a operu je situován do interiérů a exteriérů krumlovského zámku. Začíná už na nádvoří krátkým přípitkem za doprovodu žesťových kapel. V maškarním sále se posluchači přenesou na barokní ples s tanečními, baletními a divadelními scénami. Pokračuje se plášťovou chodbou k nejpozoruhodnější perle Českého Krumlova – baroknímu divadlu. Představení barokní opery se odehrává ve výjimečném prostředí autentického barokního zámeckého divadla. Původní scéna byla postavena již za panství Eggenbergů, tedy koncem 17. stol. Ti se snažili v Krumlově uvést benátskou operu a objednali partitury některých slavných dobových skladeb. Není však jasné, zdali tyto opery byly v divadle skutečně uvedeny. Druhou, a pro Krumlov stejně významnou hudební oblastí, je doba vrcholné opery neapolské. Z této doby je zde dochována řada partitur, které se vztahují k současné podobě divadla z r. 1768, kdy zámek patřil rodině Schwarzenbergů.

Z těchto skutečností vychází i dramaturgie projektu, která zohledňuje jednak pozdní operu benátského typu, skladatelů typu Polarolla, od něhož existuje několik oper přímo v krumlovském zámeckém archivu, stejně jako díla 2. poloviny 18 století. V letošním roce bude v nastudování významného dirigenta a specialisty na starou hudbu Roberta Huga s jeho souborem Capella Regia uvedena v novodobé světové premiéře opera Josefa Myslivečka Il Parnaso confuso / Zmatek na Parnasu. Nejdůležitějším důvodem pro tuto volbu byla skutečnost, že skladba vznikla pravděpodobně v roce 1765 a svou dobou vzniku se tedy nejvíce blíží znovuotevření krumlovského dvorního divadla roku 1768. Tato časová spojitost umožňuje inscenačně, hudebně i technicky nejlepší vyznění a přispěje k oživení projektu Barokní noci.

Libreto opery vytvořil vídeňský dvorní básník Pietro Metastasio koncem roku 1764 pro Ch. W. Glucka, a premiéra se konala 24. ledna 1765 v Schönbrunnu.

V pomyslných stopách barokních pánů se za zvuku hudby po skončení představení obecenstvo přesune na zahradní slavnost s divadlem, hudbou, barokním ohňostrojem a dobovými zvyklostmi inspirovanou hostinou. V kostele Božího těla, který je mj. se zámkem spojen téměř kilometrovým, dnes už bohužel neprůchozím mostem, se uskuteční varhanní koncert jednoho z nejvýraznějších současných varhaníků Pavla Černého. Jeho hostem bude trumpetista české filharmonie a pedagog pražské HAMU Zdeněk Šedivý. Festival komorní hudby Český Krumlov se snaží oslovit svým programem nejen posluchače klasické hudby, ale také příznivce jiných žánrů. Pořádáme proto každý rok vždy jeden koncert z „ne-vážného“ hudebního světa. I zde je však naší hlavní prioritou kvalita umělců. V minulých letech jsme tak mohli v Českém Krumlově přivítat Michala Prokopa, Jarka Nohavicu, Hanu Hegerovou, Martu Kubišovou, Jiřího Stivína či Antonína Gondolána. V letošním ročníku do Krumlova přijede legendární skladatel a kytarista Radim Hladík.

Členové nedávno založeného Krumlovského komorního orchestru přednesou pod taktovkou Martina Pešíka skladby Haydna, Elgara či Barbera a doprovodí Jiřího Hlaváče v Tartiniho Koncertu pro klarinet a smyčce a Křenkově Suitě pro klarinet a smyčce.

V Maškarním sále také vystoupí jako jedna z hvězd letošního ročníku houslistka s neotřelou image Gabriela Demeterová. Mezinárodní rozměr festivalu dodá následující den klavírní recitál americké Číňanky Hui-Ting Yang. V rámci závěrečného koncertu vystoupí Jihočeská komorní filharmonie se kterou se jako sólista i dirigent představí houslový virtuos Jan Talich. 24. ročník Festivalu komorní hudby Český Krumlov nabízí tak jako v předchozím roce, kdy zde vystoupila Dagmar Pecková, Josef Suk a Ivan Moravec i letos ve svém programu koncerty špičkových osobností současného interpretačního umění.

13.6.2010 23:06:08 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Festivaly

LVHF bude uměleckým dílem hudebních a zednářských idejí

LVHF 2024

Koncerty klasické hudby, jejichž program definuje vzájemnost hudebního bohatství a zednářské symboliky – ...celý článek


Festival Za poklady Broumovska s prvomájovou předehrou

Matthias Kirschnereit

Ve středu 1. května 2024 zazní první z koncertů 19. ročníku festivalu Za poklady Broumovska. Během festivalové ...celý článek


Celostátní festival ZUŠ Open 2024

ZUŠ Open

ZUŠlechťujeme uměním – pod tímto heslem opět od 23. května do 9. června 2024 ožijí v rámci celostátního ...celý článek



Časopis 18 - sekce

DIVADLO

Divadelní tipy 19. týden

Gérard Depardieu (Cyrano z Bergeraku)

Světák Jan Libíček
Jaký byl ve skutečnosti veselý tlouštík českého filmu? Dokumentem připomínáme náhlý odch celý článek

další články...

HUDBA

Ska Wars v Malostranské Besedě

Green Småtroll

Reggae vrací úder. Mezinárodní den Hvězdných válek každoročně připadá na 4. května, letos Prahu ale uchvátí po celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Křesťanský magazín

Křesťanský magazín

Křesťanský magazín
Zajímavosti ze života víry. Uvádí K. Rózsová. Novogotická budova Nového proboštství na P celý článek

další články...