zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Tipy vážné hudby 37. týden

Koncert z Pražské konzervatoře

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Koncert z Pražské konzervatoře
Hudba, stejně jako všechny zvuky, je založena na mechanickém chvění. Všechny hudební nástroje jsou proto vybaveny membránami, strunami a plátky, které chvění zajišťují. S jednou výjimkou, a to jsou žestě: onou kmitající membránou jsou hráčovy rty! Všechny tyto roury, nátrubky a roztruby jen zesilují a zušlechťují práci hráčových úst. Pražská konzervatoř vychovává a vychovala řadu mistrů tohoto umění, kteří pak svou ušlechtilou hrou zase rozechvívají rty nadšených posluchačů.
Ale cesta k osobnostem formátu Tylšarů, Pulců či Baboráků nebyla snadná. Na začátku své existence vyučovala Pražská konzervatoř jen hornisty. Ti měli v Čechách skvělou tradici, kterou založil už Jan Václav Stich-Punto. Prvním učitelem hornové třídy byl Václav Zalužan. Ředitel Konzervatoře Dionýs Weber vymohl pro své pedagogy titul profesor. Václav Zalužan si ho rozhodně zasloužil - založil fenomén jménem "česká hornová škola" a zajistil jejím absolventům prestiž po celé Evropě.

Horší to bylo na Konzervatoři s trubkou a trombonem. V Čechách nebyly kvalitní nástroje, část hudebníků preferovala pozoun pístový, část snížcový. Po pravdě největší poptávka - hlavně od dechovek - byla po hráčích na křídlovku. Trubka a pozoun se učily dohromady na společných hodinách, které ještě ke všemu zpočátku vedl hornista.
Radikální proměnu zařídil v roce 1919 sólotrumpetista České filharmonie Jaroslav Kolář. Velmi rychle dohnal úroveň konzervatorních hornistů a profesoři Jaroslav Ušák a Miloslav Hejda udělali s lehkým zpožděním totéž pro trombón. Vyhrál ten snížcový. Pak už mohli na Konzervatoři učit i sami její absolventi.
Nejtěžší z žesťů to měla na konzervatoři tuba. Mnoho let se na ni učili kontrabasisti! Až s příchodem Antonína Pletánka v roce 1945 se z ní stal sólový nástroj a v šedesátých letech se Konzervatoř doopravdy naplno rozetřásla mohutnými nátisky žáků ze třídy Václava Hozy. Vysílání: 14.9., 22.25 hod., ČT2; Opakování: 17.9., ČT2.

Antonín Dvořák: Tvrdé palice
Komická opera o jednom dějství na libreto Josefa Štolby. Připravil a uvádí Zbyněk Brabec. Osoby a obsazení: Vávra, rolník (Václav Bednář), Toník, Vávrův syn (Antonín Votava), Říhová, vdova (Ludmila Hanzalíková), Lenka, dcera Říhové (Štefa Petrová), Kmotr Řeřicha (Karel Kalaš). Pěvecký sbor Československého rozhlasu v Praze (sbormistr Jiří Pinkas) a Pražský rozhlasový orchestr řídí František Dyk. Nahrávka Československého rozhlasu z roku 1951. Vysílání: 17. 9., 20.00 hod., ČRo 3 – Vltava, Operní večer.

Pěvecký portrét Milady Šubrtové
Připravil Ivan Ruml. Vysílání 17. 9., 21.25 hod., ČRo3 – Vltava.

12.9.2011 17:09:38 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Rok české hudby – Smetana 200

Bedřich Smetana

Ecce Homo Bedřich Smetana
Pohnutý život a geniální dílo velikána české hudby 1824–1884 v dokumentu Ma ...celý článek


Z první řady: Rusalka z Toulouse

Rusalka z Toulouse

A. Dvořák: Rusalka z Toulouse
Lyrická pohádka o třech dějstvích na libreto J. Kvapila v podání souboru Théa ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Iveta Bartošová - Ve jménu lásky

Přebal alba

Zpěvačka Iveta Bartošová patřila k nejoblíbenějším českým popovým zpěvačkám konce 20. a začátku 21. století. Z celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Skutečný příběh manželství

Milá Olivie

Milá Olivie
Dokáže síla umění překonat rodinnou tragédii? Skutečný příběh manželství britského spisovatele celý článek

další články...