zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Struny podzimu - Řada Crossover

Struny podzimu

  

Letošní koncertní cyklus Správy Pražského hradu Struny podzimu přináší tři kontrastní koncertní řady, naplněné dle tradice předchozích ročníků originálními programy v podání pozoruhodných osobností hudebního světa. Cyklus potrvá od 16. října do 6. prosince 2001 v prostorách Míčovny, Španělském sále a Starém královském paláci.
Autentická interpretace tzv. staré hudby se i u nás poprávu stává neopominutelnou součástí koncertního života, nemůže proto chybět v crossover – řadě cyklu Struny podzimu. Tentokrát je hostem estonský Talin Barok, který patří k nejlepším ze specializovaných estonských komorních souborů. - úterý 6. listopadu - Míčovna, 19.30.
V průběhu koncertu kromě Talina Baroka, Estonsko, vystoupí Liina Saari – soprán; Raivo Tarum - barokní trubka; Terje Raidmets –housle; Martti Mägi – housle; Tönu Jöesaar – violoncello a Imbi Tarum – cembalo.
Ze skladeb se můžeme těšit na dílo Johann. Heinrich Schmelzer: Sonata La Carolietta /Taneček/; M. Uccellini: Aria sopra la Bergamasca /Bergamská árie/; Georg Friedrich Händel: Melissina árie z opery Amadigi; Antonio Vivaldi: Sonáta „La Follia“ /Šílenství/ nebo G. F.Handel: Kantáta „Alla caccia“ /Diana lovkyně/

  • Sopranistka Liina Saariová studovala na Estonské akademii hudby, kterou absolvovala v roce 1981. Navštěvovala v Itálii mistrovské kursy Lydie Stryx Agostiové a Harryho van der Kampa v Holandsku. V současnosti je zpěvačka na volné noze a vystupuje s nejrůznějšími soubory. Zpívá často závažná díla barokních mistrů (Bachovy kantáty, Janovy pašije, Händlova Mesiáše, Pergolesiho Stabat mater apod.). Hostovala v mnoha evropských zemích.
  • Raivo Tarum (barokní trubka, kornet) studoval hru na trubku na Estonské hudební akademii. Stal se koncertním mistrem Symfonického orchestru Estonské televize a rozhlasu. Ve stejnou dobu studoval rovněž historické žesťové nástroje, později pokračoval ve studiích u Bruce Dickeye a Edwarda Tarra. Hrál přes patnáct let se souborem autentické interpretace Hortus Musicus. V současnosti hraje s různými sdruženími a účastní se pozoruhodných hudebních projektů ve Finsku, Norsku a Švédsku.
  • Houslistka Terje Raidmetsová vystudovala Estonskou akademii hudby ve třídě Juri Gerretze. Hrála s Talinským komorním orchestrem, s nímž se podílela na nahrávkách skladeb Arvo Pärta. Řadu let pak působila jako koncertní mistr v Městském orchestru Pärnu. V současné době hraje v Estonském národním symfonickém orchestru. Od 1999 je rovněž koncertním mistrem Festivalového orchestru.
  • Houslista Martti Mägi absolvoval Estonskou hudební akademii, kde studoval housle a violu. Hraje v Estonském státním symfonickém orchestru a působí také jako koncertní mistr sekce viol v Estonském komorním orchestru. S ním nahrává hudbu Arvo Pärta. Účinkuje s několika soubory staré hudby, s nimiž navštívil mnoho evropských zemí.
  • Violoncellista Tönu Jöesaar vystudoval Estonskou akademii hudby. Zúčastnil se mistrovských kursů komorní hudby ve Švédsku a hrál v několika souborech staré hudby. V současné době působí jako koncertní mistr skupiny violoncell v Estonském státním symfonickém orchestru.
  • Cembalistka Imbi Tarum absolvovala Estonskou hudební akademii v klavírní třídě Bruna Lukka. Později studovala cembalo na mistrovských kursech Tona Koopmana a Vaughana Schleppa. Čtrnáct let účinkovala se souborem staré hudby Hortus Musicus. V současné době vyučuje cembalo na Estonské hudební akademii a vede mistrovské kursy ve Finsku. Na koncertních cestách projela řadou zemí Evropy, Spojených států amerických a Izrael.
  • 1.11.2001 Redakce | rubrika - Zprávy