zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Václav Talich Live 1939

Václav Talich Live 1939

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

V tomto případě nejde o nahrávky, pořízené už původně pro účely vydání na nosiči zvuku: norský rozhlas v Oslu zaznamenal před sedmi desetiletími rozhlasové přenosy z obou koncertů prvého ročníku Talichem inspirovaného a dramaturgicky připraveného Pražského hudebního máje. Jak o technice záznamu uvádí autor informujícího textu pro sleeve-‑note Carl-‑Gunnar Ählen, v Oslu byly natočeny z Prahy přenášené koncerty na černý film Philomil; Má vlast byla zapsána na devět kotoučů filmového materiálu nahrávací metodou Philips-‑Miller, kterou vynalezl v roce 1931 Američan J. A. Miller a kterou – jako předchůdce dlouhohrající desky – využila poprvé společnost N. V. Phillips v Eindhovenu v roce 1936.

Nás ovšem víc než informace o technických řešeních zajímá hudba, kterou z původního záznamu slyšíme. Je to samozřejmě poslech, při němž záznamovou kvalitu nemůžeme porovnávat s tím, na co jsme zvyklí ze současných nahrávek (stačí např. poslech live snímku Mé vlasti v podání Symfonického orchestru Českého rozhlasu s dirigentem Vladimírem Válkem z koncertu Pražského jara ve Smetanově síni Obecního domu 12. 5. 2001, vydaného Radioservisem – CR0-‑0207-‑2 031). Ählen sice neuvádí, kolik mikrofonů zvuk v Národním divadle snímalo, ale lze předpokládat, že technici použili spíše jen dva nežli větší počet. To způsobuje, že některé partie ve vyšší hladině dynamiky zaznívají zkresleně, a naopak zápis od mikrofonu vzdálenějšího zvuku je slabší a v pletivu partitury poněkud zaniká (to platí zejména o sólech klarinetu v Šárce nebo o partiích dřevěných dechů v básni Z českých luhů a hájů). Dovedu si ovšem představit, jak nedokonale zněly obě nahrávky před digitalizací: remastering Jana Lžičaře dokázal odstranit téměř všechny pazvuky, podle možnosti vyrovnat zvukové plochy v dynamické intenzitě a nabídnout dnešnímu posluchači historické snímky, jež vnímání hudby ničím nepatřičným neruší a poskytují nám nesmírně cenný autentický zážitek. Talichovo podání těchto skladeb je právem pokládáno za vzorové. Podrobná analytická studie by samozřejmě odkryla řadu drobných detailů, jimiž Václav Talich své pojetí obohatil; zásadně však je poslech obou CD přesvědčivým důkazem Talichovy interpretační suverenity, dokonalého promyšlení koncepce jednotlivých básní Vlasti i skvělého smyslu pro temperamentní napětí rychlých Dvořákových Slovanských tanců, kontrastně vyvažovaného neobyčejně jemnou lyrikou. Vyzvedl bych alespoň jeden příklad: z Talichovy představy Tábora zní nejen velebný patos, ale také mimořádně účinný stesk: to v některých novějších provedeních Vlasti schází, jakkoli se dirigenti mohou inspirovat Talichovým příkladem… Výkon orchestru České filharmonie, doplněného členy orchestru Radio-journalu, je úctyhodně přesný: ani po trojím poslechu na různých přístrojích jsem nezaznamenal žádné nápadnější nedostatky či hráčské prohřešky (které bychom ostatně mohli omluvit faktem, že jde o živé provedení).
Za poslední část Mé vlasti je přiřazena česká národní hymna, zpívaná obecenstvem, po šestnáctém Slovanském tanci zní Kde domov můj ze záznamu. Zajímavostí sui generis je i reakce obecenstva: potlesk zaznívá nejen po každém z osmi Slovanských tanců, ale také po každé z básní Smetanova cyklu, a jeho délka mnohdy překvapuje: tak například bouřlivý, nadšenými výkřiky provázený aplaus po doznění Vyšehradu trvá 57 vteřin, po doznění obecenstvem zpívané hymny je na záznamu zachyceno dokonce 73 vteřin potlesku. Na snímcích jsou uchovány i texty velmi civilně a neokázale hovořící hlasatelky, jimiž zahajovala a uzavírala každou z obou do světa přenášených rozhlasových relací.

7.5.2012 22:05:58 Redakce | rubrika - CD boxy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - CD boxy

Jan Šikl vydává kompilaci scénické hudby

Přebal alba

Skladatel, aranžér a multiinstrumentalista Jan Šikl vydává dvě alba, na kterých zkompiloval výběr ze své dosav ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Naďa - vzpomínkový koncert

Jana Fabiánová (Zdroj: Ságl Production)

Desítky umělců – zpěváků, hudebníků a herců – spolu s mnoha přáteli se sešli v pražské Lucerně, ab celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po celý článek

další články...