zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Tipy vážné hudby 47. týden

80. výročí FOK

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Galakoncert k 80. výročí Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK
Ondřej Havelka jako průvodce, ale i zpěvák v jedinečném koncertu s řadou předních českých sólistů – Dagmar Peckovou, Jiřím Bártou, Pavlem Šporclem a Jiřím Stivínem. Dirigent Jan Kučera (Premiéra).
Ví se kde – Kmochova restaurace u Divadla na Vinohradech. Ale popravdě se úplně přesně neví kdy. Časem se datum ustálilo na neurčitém – „ke konci roku 1934“ – a proto se také koncert k výročí založení koná na konci listopadu. Věděli bychom více, ale veškeré dokumenty shořely za 2. světové války při bombardování Prahy. Cesta od soukromého komorního tělesa k metropolitnímu orchestru nebyla vždy jednoduchá, i když na počátku souboru pomáhaly výrazné dirigentské osobnosti – Rudolf Pekárek a dlouholetý šéfdirigent FOKu dr. Václav Smetáček. Na počátku své existence si také orchestr vymezil pole svého působení zkratkou F.O.K., tedy „Film – Opera – Koncert“.

Výrazně se věnoval filmové hudbě, od roku 1935 do založení samostatného filmového orchestru v roce 1943 nahrál Orchestr F.O.K. hudbu k téměř všem českým filmům. Řadí se k nim např. Kristián, Baron Prášil, Cesta do hlubin študákovy duše, Tři vejce do skla – celkový počet filmů dosahuje čísla 212.
Hlavním zájmem a cílem orchestru však bylo pořádání vlastních koncertů. Od roku 1952 funguje orchestr již jako reprezentační těleso hlavního města Prahy a název mění na Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK. Zájezdová činnost, abonentní řady, skvělí světoví sólisté i dirigenti, to vše formuje orchestr do dnešních dní.
Vysílání: 20.11., 20.20 hod., ČT art.

Devět symfonií Antonína Dvořáka / Symfonie č. 5 F dur, op. 76
Unikátní projekt, ve kterém poprvé zazní kompletní symfonická hudba Antonína Dvořáka. J. Bělohlávek s Českou filharmonií a M. Ebenem tentokrát představí hudbu 5. symfonie. A také to, jak je to vlastně s pořadím a číslováním Dvořákových symfonií a kdo v tom nakonec udělal pořádek (Premiéra).
Natočení všech devíti symfonií Antonína Dvořáka s jasným a skvělým rukopisem šéfdirigenta Bělohlávka a nezaměnitelnou interpretací orchestru České filharmonie je pro českého diváka skvělou příležitostí, jak atraktivní formou poznat celou Dvořákovu symfonickou tvorbu. Ve vysílání půjde o devět strhujících pořadů, kde se divák dostane až na dřeň Dvořákovy tvorby, a to díky dokonale natočené a skvěle vizualizované hudbě. Tu atraktivně a vtipně přiblíží i dialogy Marka Ebena s Jiřím Bělohlávkem. Dnešní díl je věnován Symfonii č. 5.
Vysílání: 22.11., 20.20 hod., ČT art.

Sólista Radek Baborák
Portrét světového hornisty číslo jedna. Natáčeno během tří let v Berlíně, Mnichově, Praze, Mostě a v Srbské Kamenici. Režie Přemysl Havlík (Premiéra).
Dokument o současném předním světovém hráči na lesní roh Radku Baborákovi a o tom, jak se žije na "Olympu slávy". Film zachycuje tohoto hudebního velikána v angažmá jednoho z nejprestižnějších orchestrů světa, Berlínské filharmonii, a v intimních rozhovorech odhaluje jeho vnitřní postoje a pochyby o smyslu upřednostňování takové práce nad osobním životem a uměleckým rozvojem. Kromě našeho hornového hrdiny, jehož umělecká dráha nabírá během filmu nečekaný vývoj, zde máme unikátní možnost vidět vedle sebe hned několik hudebních hvězd, z nichž většina patří k vrcholným interpretům a žijícím legendám v oblasti světové hudební klasiky. Dirigenti Sejdži Ozawa, Daniel Barenboim, Sir Simon Rattle či hráči jako flétnista Emmanul Pahud nebo hornista Gerd Seifert, nám zde přibližují své názory na úskalí orchestrální i sólové hry. Film je obecnou výpovědí o tématu vztahu mimořádně talentovaného jednotlivce vůči mocné společnosti, která mu poskytuje pracovní zázemí a svým jménem a prestiží "chrání" jeho kariéru. Natáčení probíhalo tři roky v prostředí Berlína, Mnichova, Prahy, Mostu a Srbské Kamenice.
Vysílání: 22.11., 21.15 hod., ČT art
Opakování: 26.11., ČT art.

16.11.2014 15:11:01 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Z první řady: Rusalka z Toulouse

Rusalka z Toulouse

A. Dvořák: Rusalka z Toulouse
Lyrická pohádka o třech dějstvích na libreto J. Kvapila v podání souboru Théa ...celý článek


Rok české hudby – Smetana 200

Bedřich Smetana

Ecce Homo Bedřich Smetana
Pohnutý život a geniální dílo velikána české hudby 1824–1884 v dokumentu Ma ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Sum 41 - Heaven: X: Hell

Přebal alba

Zakládajícími členy skupiny Sum 41 jsou zpěvák a kytarista Deryck Whibley, kytarista Dave Baksh, baskytarista celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po celý článek

další články...