zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Krása dneška potřetí - tentokrát ve společnosti avantgardních umělců v USA

Z koncertu Krása dneška (Zdroj: Morris-Media 2014)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Třetí koncert Krásy dneška, která přibližuje soudobou hudbu v podání orchestru PKF - Prague Philharmonia, se v úterý 20. ledna 2015 přenese do období americké meziválečné avantgardy.

„Odpočineme si přímo americkou imperialistickou hudbou, která v některých případech stále zůstává mimo pozornost světové hudební veřejnosti, ač jde o hudbu vysoce svéráznou, jejíž svéráz vetkla do amerického hudebního paradigmatu zejména osobnost Charlese Ivese,"“nastiňuje charakter koncertu dramaturg Krásy dneška Petr Kofroň, který večerem provede také coby moderátor.

Podobně jako ostatní večery, tak i tento si zachová svou komponovanost, tedy hudební a mluvenou část. Skladby stoupenců americké avantgardní tvorby Charlese Ivese, Ruth Crawford Seeger nebo Johanny Magdaleny Beyer připomenou v komorním složení hráči PKF - Prague Philharmonia , teoretickou sondu do této etapy pak podnikne host Petra Kofroně, historik umění PhDr. Jaroslav Bláha, PhD.

Koncerty cyklu Krása dneška se konají v Experimentálním prostoru NoD, na adrese Dlouhá 33, Praha 1 od 19.30 hodin. Vstupenky v kategoriích za 150,- a 250,- Kč je možné zakoupit online na www.pkf.cz v sekci Koncerty, osobně v předprodeji PKF - Prague Philharmonia (úterý - čtvrtek, Husova 7, Praha 1) nebo hodinu před koncertem v místě konání. Studenti mají vstup zdarma.

Koncertní cyklus Krása dneška PKF – Prague Philharmonia je průkopníkem soudobé hudby na české kulturní scéně a navazuje tak na zavedenou tradici v řadě evropských metropolí, kde se tento žánr těší značné pozornosti a vydobyl si svébytné postavení. Mezi nejvýznamnější události soudobé hudby nejblíže od našich hranic patří například festival Wien Modern, bratislavský Melos-Ethos, legendární festival Varšavská jeseň fungující již od roku 1956 nebo německý festival v Donaueschingen.

Krása dneška dává prostor skladatelům 20. století, v jejichž melodiích zaznívají tradiční hudební nástroje, přitom odrážejí odlišné myšlenkové a hudební principy, než tomu bývalo u jejich předchůdců. Cyklus je na světě již 10. sezonu. V sezoně 2012-13 se jej poprvé dramaturgicky i moderátorsky ujal specialista na soudobou hudbu u nás, Petr Kofroň, nynější umělecký ředitel Státní Opery Praha. Ve svých monotematických pořadech, kam zve hosty, jež tvoří průsečík mezi hudbou a některým ze společenskovědních či exaktních oborů, pokračuje i v sezoně 2014-15.

16.1.2015 12:01:13 Redakce | rubrika - Koncerty

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Koncerty

Erik Bosgraaf v kostele sv. Šimona a Judy

Erik Bosgraaf

Charismatický holandský flétnista Erik Bosgraaf poprvé vystoupí v Praze. V rámci cyklu Stará hudba FOK se v út ...celý článek


Lukáš Vondráček završí sezónu recitálů FOK v Rudolfinu

Lukáš Vondráček

Klavírista Lukáš Vondráček vystoupí s recitálem v pražském Rudolfinu v rámci řady Světová klavírní tvorba FOK. ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Levnější lístky na Brod 1995 jen do dubna

Aneta Langerová (Foto: Helena Kadlčíková)

Za necelé čtyři měsíce 17. srpna se v Českém Brodě uskuteční v pořadí 11. ročníku hudebního festivalu Brod 199 celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Svatá Zdislava a Cesty víry

Světci a svědci: Svatá Zdislava

Znovuotevření baziliky sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí
Přímý přenos slavnostní mše, kt celý článek

další články...