zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Festival Lípa Musica - nové impulsy a směry

Nicolas Altstaedt

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Rok 2015 není vázán jedním ústředním tématem, jako tomu bylo ve výročním roce české hudby, ale přináší řadu témat a impulzů pro rozvinutí dialogu v duchu festivalového motta:
"Podmínkou pro nalezení dávného partnerství a přátelství je dialog.“
Hlavním kritériem dramaturgie zůstává špičková interpretační úroveň a pochopitelně také vhodnost výběru koncertu pro daný koncertní prostor. Duchovní rovinu programu, která má své kořeny v samotných počátcích existence festivalu, bude reprezentovat už samotný prolog, který se uskuteční na zmíněné zřícenině gotického hradu Oybin v pátek 21. srpna 2015. Ensemble Tiburtina s uměleckou vedoucí Barborou Sojkovou v těchto atraktivních prostorách provede skladbu Messe de Nostre Damme od Guilliama de Machauta.

Jistým kontrastem k duchovnímu obsahu prologu bude zahajovací koncert cele věnovaný symfonické hudbě, o nějž se postará jeden z předních regionálních orchestrů - Filharmonie Hradec Králové společně se svým šéfdirigentem Andreasem Sebastianem Weiserem. Sólistou večera bude úspěšný český trumpetista Marek Zvolánek, který se ujme sólového partu atraktivního koncertu J. N. Hummela.

Duchovní obsah budou mít i další programy tradičního českolipského úvodu, které kromě hudby nabídnou i přesah taneční a audiovizuální. Slavnou němou filmovou klasiku Utrpení panny orleánské z roku 1928 představí Lípa Musica s živým hudebním doprovodem v podání Orchestru Berg v prostorách baziliky Všech svatých. Tentýž prostor posléze prodchne taneční improvizace "O víře, naději a lásce aneb královský nástroj tančí". Netradiční projekt spojující hudbu a tanec se zabývá třemi základními atributy křesťanské tradice v moudrostech biblických a antických textů. Barokní varhanní skladby v podání Jaroslava Tůmy využívá Adéla Srncová pro vlastní choreografii s využitím prvků taneční improvizace.

Mysteriózní zahájení festivalu doplní první mimočeskolipský koncert, který se uskuteční v rodišti H. I. F. Bibera, Stráži pod Ralskem. Biberovy Růžencové sonáty k oslavám mystérií ze života Panny Marie zahraje Musica Florea pod vedením Marka Štryncla. Duchovní program úvodních koncertů festivalu bude kontrastovat s představením irské lidové hudby určené pro housle, kterého se ujme proslulý anglický fiddler Pete Cooper. Kromě koncertního programu Angel's Waltz Cooper nabídne i workshopy pro zájemce o tento specifický způsob hry na housle.

Folkové interaktivní zpestření vystřídají svatováclavské koncerty, které započnou českoněmecký dialog. Prvním německým hostem bude Filharmonický dětský sbor z Drážďan, který se představí v Kamenickém Šenově. Na svátek sv. Václava festival tradičně zavítá do Jezvé a představí mladý soubor složený z nejlepších českých dechových hráčů současnosti PhilHarmonia Octet spolu s německými hosty v dílech klasicistních velikánů Haydna, Mozarta a Beethovena. Od hudby klasicistní se festivalový program následně vrátí k baroku, které představí v poloze vokální i instrumentální v podání renomovaných tuzemských umělců Aleny Hellerové, Vojtěcha Spurného, Jany Semerádové či Barbory Marie Willi.

Na zámku v Doksech provede vokální uskupení Cappella Mariana Monteverdiho madrigaly a v nové lokalitě – Prysku – se posluchači budou moci setkat s významným německým trumpetistou Oliverem Lakotou za doprovodu vynikajícího mladého varhaníka Pavla Svobody.

Německá část festivalu bude pokračovat začátkem října v Grossschönau, kde vystoupí naše přední varhanice Irena Chřibková společně s barytonistou Romanem Janálem. Tradičně kvalitním vývozním artiklem české hudby je komorní hudba, kterou bude reprezentovat Smetanovo trio na koncertu v žitavské radnici na konci října. Do pohraničí - Filipova u Rumburku navíc zavítá se sólovým programem vynikající mladý houslista a koncertní mistr České filharmonie Josef Špaček.

O prezentaci vybraných kvalit německé interpretační špičky se postará přední soudobý violoncellista Nicolas Altstaedt, který na zámku v Děčíně přednese sólovým program složený z děl J. S. Bacha v kontrastu s tvorbou novodobějších skladatelů Brittena a Dutilleuxe. Tento mladý německý violoncellista je jedním z posledních žáků legendárního Pergmenščikova a patří dnes k evropské špičce violoncellistů. Na svém kontě má spolupráci s předními světovými orchestry a dirigenty a působí rovněž jako ředitel festivalu Gidona Kremera v Lockenhausenu. Nabídku pro Děčín kromě Altstaedta doplní projekt, který posluchače zavede do světa tradiční židovské hudby spolu s kapelou Knoblauch Klezmer Band z Německa. Židovskou kapitolu dotvoří dílo silné výpovědi, dětská opera Brundibár o dvou dějstvích na libreto Adolfa Hoffmeistera z pera Hanse Krásy, vzniklou v době internace židů v Terezíně, kterou zařazujeme do programové řady Lípa Musica dětem. Toto ušlechtilé dílo zneužité k nacistické propagandě je dodnes mementem křehkosti lidských práv, které opět nabývá na větší aktuálnosti… Jeho zařazením v podání Dětské opery Praha připomeneme nedávné 70. výročí jeho premiéry opery v židovském ghettu.

Lípa Musica nepřináší nové impulsy jen v oblasti klasické hudby, ale objevuje také zajímavé osobnosti, jež se pohybují na pomezí jiných žánrů. Festival nabídne setkání s nonkonformní umělkyní Ivou Bittovou a Čikori v Jablonci nad Nisou, s bratry Ebeny v Novém Boru a na závěr tamtéž se slavnostní symfonickou tečku, a sice provedení monumentální kantáty Carmina Burana německého skladatele Carla Orffa v podání tria operních sólistů ze scény pražského Národního divadla, Filharmonie Hradec Králové a spojených sborů z Wiesbadenu a Blanska pod taktovkou německého dirigenta T. J. Franka.

Festival Lípa Musica věren svým dramaturgickým zásadám nabídne v roce 2015 další nové impulsy a směry. Neopustí svůj duchovní fundament, odpovědnost vnímanou ve vztahu k sociálně-historickým vazbám regionu a nabídne rozšíření festivalové myšlenky humánního dialogu a přátelství do dalších evropských regionů. Přinese možnost setkání s nejvyšší interpretační úrovní v oblasti klasické hudby i projekty přesahující do dalších uměleckých žánrů. Živým uměním naplní kulturní centra a památky kulturního dědictví Libereckého a Ústeckého kraje, Saska i Dolního Slezska s cílem dále prohloubit hodnotu započaté kulturní tradice, která je svým rozsahem v regionu trpícím zpřetrháním kulturních i mezilidských vazeb zcela jedinečnou.

www.lipamusica.cz

1.6.2015 23:06:43 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Festivaly

Festival Za poklady Broumovska s prvomájovou předehrou

Matthias Kirschnereit

Ve středu 1. května 2024 zazní první z koncertů 19. ročníku festivalu Za poklady Broumovska. Během festivalové ...celý článek


Celostátní festival ZUŠ Open 2024

ZUŠ Open

ZUŠlechťujeme uměním – pod tímto heslem opět od 23. května do 9. června 2024 ožijí v rámci celostátního ...celý článek


LVHF bude uměleckým dílem hudebních a zednářských idejí

LVHF 2024

Koncerty klasické hudby, jejichž program definuje vzájemnost hudebního bohatství a zednářské symboliky – ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Zemřel Josef Laufer

Josef Laufer

Zemřel Josef Laufer (11. 8. 1939* - †20. 4. 2024) po dlouhé nemoci, kdy byl čtyři roky v umělém spánku. celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním celý článek

další články...