zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Vladimír Válek – 80 let

Dirigent Vladimír Válek

autor: archiv Scena.cz   

zvětšit obrázek

Vladimír Válek, dirigent
Několik zastavení s významným českým umělcem, jehož životní jubileum si v těchto dnech připomínáme (2005). Připravili J. Novotná a M. Kubala
Štáb České televize provázel letošního jubilanta Vladimíra Válka při uměleckých turné v Japonsku, Jižní Koreji, Řecku, Německu, Rakousku a pochopitelně i na tuzemských koncertech. Zachytil ho při spolupráci s Českou filharmonií, s Filharmonií města Soulu a pochopitelně se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, v jehož čele působil přes dvacet sezon. Režisér Martin Kubala se pokusil nahlédnout do zákulisí dirigentské práce i do Válkova soukromého života.
Český dirigent Vladimír Válek se narodil 2. září 1935 v Novém Jičíně. Po studiích hry na pozoun a violu na kroměřížské konzervatoři studoval dirigování u Ľudovíta Rajtera na VŠMU v Bratislavě, později pokračoval ve studiu dirigování na pražské AMU. V roce 1970 založil Dvořákův komorní orchestr, kde působil nejen jako hráč ale i jako umělecký vedoucí tohoto hudebního tělesa. Své umění rozvíjel za dirigentským pultem pražský symfoniků (FOK). Řadu let stál pak v čele Symfonického orchestru Československého, později Českého rozhlasu, jehož hru pozvedl na mimořádnou uměleckou úroveň. V roce 2010 za své zásluhy získal Medaili Za zásluhy v oblasti kultury.
Vysílání: 30.8., 22.25 hod., ČT art

SOČR v Japonsku
Letošní jubilant Vladimír Válek za dirigentským pultem rozhlasových symfoniků v zemi vycházejícího slunce (2004). Spoluúčinkují: M. Maisky, S. Bunin a T. Sato. Kamera a režie M. Kubala
V roce 2004 se uskutečnilo v pořadí sedmé japonské turné Symfonického orchestru Českého rozhlasu s šéfdirigentem Vladimírem Válkem, který letos 2. září oslaví své osmdesátiny. Hudebníci vystoupili na devíti koncertech, z toho třikrát v tokijské Suntory Hall, a vyslechlo je přes 18 tisíc návštěvníků!
Sólové party přednesli violoncellista Mischa Maisky a klavíristé Stanislav Bunin a Tateki Sato, zněla hudba A. Dvořáka, B. Smetany, R. Schumanna a F. Chopina.
Obrazový kaleidoskop kameramana a režiséra Martina Kubaly zachycuje vrcholné momenty úspěšného zájezdu, stejně jako pozoruhodné výjevy z každodenního i svátečního života Japonců.
Japonsko je zemí nejen nesmírně dynamického technického rozvoje, ale i příkladné péče o své kulturní dědictví. Neuzavírá se však do sebe. Nemalé částky věnuje i rozvoji umění, kde přední místo má pochopitelně i hudba. Do Japonska přijíždějí stále častěji přední světové orchestry, které tam hrají v překrásných nových koncertních sálech, a to za velkého zájmu místního publika.
Vysílání: 30.8., 22.55 hod., ČT art

17.8.2015 10:08:01 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Rok české hudby – Jan Kubelík

Jan Kubelík

Legenda jménem Kubelík
Dokument o krásném uměleckém a lidském vztahu otce a syna – významného houslov ...celý článek


Portrét Milada Šubrtová

Milada Šubrtová

Medailon národní umělkyně Milady Šubrtové
Portrét jedné z nejvýznamnějších sopranistek české poválečné oper ...celý článek


Choreograf Miroslav Kůra výročí

Pas de quatre

Pas de quatre
Legendární tanečník a choreograf Miroslav Kůra, od jehož narození v těchto dnech uplyne 100 l ...celý článek



Časopis 20 - sekce

DIVADLO

Tři mušketýři: A nikdy nezapři sám sebe

Tři mušketýři (Městské divadlo Zlín)

Městské divadlo Zlín uvádí od dubna 2024 nadčasový romantický příběh TŘI MUŠKETÝŘI. Tento titul se na českých celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 20. týden

Klackovitý architekt Martin Rajniš

Ztracené poklady Egypta: Záhady egyptské Sfingy
Je stejně tajemná jako slavná. Prozkoumejte minulost jedné celý článek

další články...