zvláštní poděkování
Volný.cz

Flétnistky i Flautisti - The London Recorder Quartet nové album

iFlautisti (Zdroj: www.iFlautisti.com)

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Soubor i Flautisti - The London Recorder Quartet se dal dohromady na londýnské Royal College of Music a již v roce 2009.
„Pojmenování i Flautisti nám připadalo úderné a charakterizovalo nás coby flétnistky,“ vysvětluje jedna z členek Ilona Veselovská a ještě dodává: „Jedna z nás je z Rakouska, druhá z Anglie, další flétnistky jsou z České republiky… je jasné, že organizace zkoušek a koncertů je tím pádem náročnější a přitom nemáme žádného frontamana. Všechny jsme si navzájem rovnocenné!“

Formace i Flautisti – The London Recorder Quartet nemohla snad vzniknout ani jinde než v Anglii. Vždyť právě Anglie je kolébkou takzvaných „consortů“, tedy ansámblů složených ze stejných nástrojů, ovšem různých rozsahů. Ve výsledku jde o pastvu nejen pro uši, ale i pro oči, neboť některé zobcové flétny mají skutečně roztodivné tvary. Jsou tak podobny londýnské architektuře a vůbec londýnskému koloritu, který i Flautisti ponouká k tomu, aby hledaly svůj repertoár napříč věky i národy – mezi 14. a 21. stoletím, mezi Moravou a Belgií, Anglií a Německem. „Chceme ukázat, že flétna není jen jakýsi startovací nástroj mnoha hudebníků, ale že se s ní dají dělat opravdu velké věci,“ dodala Ilona Veselovská.
Mezi „své“ autory i Flautisti řadí i takové skladatelské celebrity jako Tarik O'Regan či Nathan Theodoulou. Soubor vystoupil na renomovaných festivalech a jeho členky vedly mistrovské kursy ve Velké Británii, Německu, Švýcarsku, Rakousku a České republice. Flétnistky několikrát nadchly i rozhlasové posluchače v živém vysílání na BBC Radio 3 a BBC Radio 4.
Své desáté narozeniny členky i Flautisti – The London Recorder Quartet oslavují právě touto nahrávkou – s deseti skladbami, s nimiž slaví úspěchy na koncertních pódiích. Středověk a baroko se tady zcela organicky setkává se strhujícími rytmy balkánské lidové hudby a se světem soudobým. Ovšem této moderny není třeba se bát: i Flautisti nám představují (povětšinou ve světové premiéře) hudbu krásnou, srozumitelnou, často až chytlavou.
i Flautisti – The London Recorder Quartet vydává u Supraphonu své nové album a posluchače na něm vezme na vzrušující hudební výlet – od středověku do současnosti – z Afriky přes Japonsko až na Balkán. Zároveň tak připomene tímto albem i 10. výročí svého vzniku.

14.1.2019 13:01:16 Redakce | rubrika - CD boxy

Časopis 08 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Protokol (NdB)

Časopis 08 - sekce

HUDBA

Fešáci v Lucerně

Fešáci v Lucerně

Fešáci v Lucerně
Koncert známé country skupiny uvádíme u příležitosti nedožitých 75. narozenin jejího zpěvá celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Čas hojnosti a Barokní zahrady

Čas hojnosti

Štíty království českého (7/10) - Čas hojnosti
Jak žili naši předkové ve středověkých městech, vesnicích a celý článek

další články...