Bez kostýmu, ale s áriemi z Figarovy svatby

autor: Michal Klíma
zvětšit obrázekVýchodočeské divadlo Pardubice uvede ve čtvrtek 16. května další díl zábavného pořadu Bez kostýmu aneb Povídání z herecké šatny, který v komorním prostoru Malé scény ve dvoře připravuje a následně moderuje dramaturgyně Jana Uherová. Jejími hosty tentokrát budou studenti Konzervatoře Pardubice, Romana Chvalová, která je učí herectví, a vedoucí studijního oboru zpěv Hana Medková, jež hrála v představení Východočeského divadla Amadeus a jako sólistka koncertuje doma i v zahraničí.
Důvodem výjimečných hostů zábavné talk show je nedávná premiéra Figarovy svatby na prknech Malé scény ve dvoře, kterou s konzervatoristy nastudovala právě Jana Uherová. „Před nějakou dobou mi zavolala Romana Chvalová, aby mi nabídla režii opery Figarova svatba, na které tento školní rok pracovali studenti zpěvu a kterou nemohl původní režisér dozkoušet. Asi jsem byla v dobrém rozmaru a na nabídku kývla. Když jsem pak poprvé slyšela zpívat mé nastávající svěřence, hned jsem věděla, že jsem se rozhodla správně! Původně jsem předpokládala, že budeme trochu aranžovat a následně vplujeme do generálek na naši Malou scénu, ale to jsem se hodně spletla. Opera Figarova svatba je dějově bohatá a poměrně komplikovaná, zpívaná v italštině, a navíc kromě hlavní postavy Figara byly všechny role alternované, takže jsme nakonec zkoušeli téměř denně a dvoufázově, tři týdny. Odměnou mi však byly chuť pracovat, talent a nevyčerpatelná energie mladých interpretů,“ říká Jana Uherová.
Dvě premiéry byly nad očekávání úspěšné, studenti jsou navíc zajímaví mladí lidé, jejichž osudy budou jistě zajímat i diváky neformálních večerů Bez kostýmu. „Studenti nám zazpívají několik árií z Figarovy svatby, ale i jiných operních skvostů. Klavír bude mistrovsky ovládat Petr Hostinský. Povídat a zpívat budou Denis Behina, Inka Kořínková, Lucie Bildová, Veronika Kaiserová, Marie Novotná, Iva Hlaváčková, Štěpán Hortlík a Jan Kučera. Věřím, že tento večer, tak trochu jinak koncipovaný, bude nezapomenutelný a že navnadí naše publikum na žánr, který, ač vážný, může být velmi, ale velmi zábavný,“ dodává Jana Uherová.
www.vcd.cz
Časopis 28 - rubriky
Články v rubrice - Zveme ...
Roztančený Bach ožije na prknech divadla Florea Theatrum

Světová premiéra inscenace Bach Dansant souborů Musica Florea a Epochal Dances připomene letošní 340. výročí n ...celý článek
Časopis 28 - sekce
DIVADLO
Martin Hilský: Jago chce mít moc nad mocnými

Letní shakespearovské slavnosti 2025 byly slavnostně zahájeny ve středu 25. června na nádvoří Pražského hradu celý článek
HUDBA
Tom Odell se vrací do hlavního města

Jeden klavír, jeden hlas a tisíce emocí. Britský zpěvák a klavírista Tom Odell se po poslední beznadějně vypro celý článek
LITERATURA/UMĚNÍ
Výtvarné tipy 28. týden

Skvost města světel: příběhy pařížské radnice
Jak vznikal a co v sobě skrývá méně povědomý skvost architekt celý článek