zvláštní poděkování
Volný.cz

TANEC PRAHA 2019

L-E-V Dance Company - OCD Love (Foto: Regina Brocke)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Pod hlavičkou Zvědavost je šance na zážitek se odehraje ve dnech 3. až 22. června 2019 v Praze a dalších 22 městech a obcích České republiky 31. ročník Mezinárodního festivalu současného tance a pohybového divadla Tanec Praha. Začátek a konec festivalu bude opět orámován událostmi sezóny a jedna taková bude ještě navíc zařazena do druhé poloviny programu.
V divadla Ponec zahájí 3. až 5. června festival význačná jihokorejská choreografka Eun-Me Ahn svým představením pohrávajícím si s genderovou identitou Let Me Change Your Name, z něhož nabídla ukázku už při svém letošním pobytu v Praze na první tiskové konferenci k Tanci Praha. Získala u nás mnoho příznivců v minulém ročníku festivalu, když přivedla na scénu tančící babičky - Dancing grandmothers.

Jen na jediný večer a vůbec po prvé v Praze, 17. června, se objeví v Hudebním divadle v Karlíně izraelská skupina L-E-V Dance Company s projektem OCD Love v choreografii Sharon Eyal, bývalé členky a umělecké ředitelky Batsheva Dance Company. Básnický text Neila Hilborna OCD (Obsedantně kompulzivní porucha) převedla do fyzické podoby nabité energií za pomoci hudby jednoho ze zakladatelů izraelské techno scény DJ Oriho Lichtika.
Naproti tomu byly poslední „události sezóny“ francouzskému choreografu a artistovi Yoannu Bourgeoisovi vyhrazeny dva závěrečné večery v Malé dvoraně Veletržního paláce, 21. a 22. června. V představení Tentative approches to point of suspention balancuje autor na hraně nebe a země a hledá nejzazší moment pohybu, mrtvý bod, kdy se vše zastaví. Projekt sestává ze čtyř menších celků a pro diváky je ještě přichystáno překvapení.

Mezi těmito výraznými body programu se rozprostírají projekty renomovaných i začínajících tvůrců od nás a ze zahraničí.
Například Lenka Bartůňková a Ridina Ahmedová společně s Ghana Dance Esemble představí výsledky svého pobytu v Ghaně, kde zkoumaly přístup místní společnosti ke stáří a věcem smrti v představení Eymen (Amen). Madagaskarská tanečnice Judith Olivia Manantenasoy poukazuje v představení Metamorphose na postavení ženy v africké společnosti. Indonéský choreograf a tanečník Rianto se zabývá tradičním tancem a hudbou Jávy, aby z nich čerpal inspiraci pro zcela současná díla.

Z osvědčených českých produkcí je v programu Věra Ondrašíková a její Guide a Tereza Hradílková s projektem Nepřestávej.
V rámci Dance NEWs mají představení svůj původ v platformě Aerowavea jako např. site specific Hygina Delimata House Beating nebo White Gestures Francouze Sylviana Boulleta.

V sekci Tanec junior jsou zařazena díla pro děti a mládež, vedle Karnevalu zvířat Báry Látalové to bude představení švýcarské choreografky Tabey Martin Pink for Girls and Blue for Boys s tématem genderových stereotypů. V letošním roce jsou rodiče vyzýváni, aby sebou vzali své děti i na ostatní představení, která jsou pro tento účel označená jako Family friendly.

K hlavnímu programu se přidružují četné aktivity jak taneční – workshopy, otevřený ateliér tak diskuzní – Talks debaty organizované společně s Pražským Quadriennale nebo moderované debaty s umělci po představeních.
Odborníci i příznivci současného tance z řad široké veřejnosti si tak budou moci vybrat z pestrého programu 31. ročníku festivalu Tanec Praha, letos poměrně štědře podpořeného veřejnými institucemi.
Odborníci a příznivci současného tance z řad veřejnosti si tak mohou vybrat z nabitého pestrého programu 31. ročníku festivalu Tanec Praha, letos poměrně štědře podpořeného oficiálními institucemi.

www.tanecpraha.cz

27.5.2019 12:05:04 Helena Kozlová | rubrika - Festivaly

Časopis 38 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Noc bláznů  (NdB)

Články v rubrice - Festivaly

MHF Lípa Musica zahájí The King’s Singers

The King’s Singers

Po úspěšném srpnovém prologu v saském Oybině bude v úterý 17. září slavnostně zahájena hlavní koncertní řada 1 ...celý článek


MTF Zlatá Praha

Kateřina Kněžíková (MTF Zlatá Praha – Ladies Music Night)

MTF Zlatá Praha – Ladies Music Night
Letošní 56. ročník Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Pra ...celý článek


Lípa Musica zve na koncerty

The King’s Singers

V úterý 17. září byl slavnostně zahájen 18. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica. Koncertem pr ...celý článekČasopis 38 - sekce

DIVADLO

Divadlo Semafor 3

Semafor atd. (3/8)
Šedesát let existence legendárního divadla připomene cyklus scenáristy J. D. Novotného a celý článek

další články...

HUDBA

Hip Hop a jeho zrod 4

Hip Hop a jeho zrod (4/4)
Jak se pouliční žánr poprocku proměnil v mainstream. Závěr kanadského cyklu dokum celý článek

další články...

LITERATURA/ UM?NÍ

Uč se moudrým býti! Orbis pictus v běhu věků

Orbis pictus

Národní muzeum se připojuje k oslavám Jana Amose Komenského a při této příležitosti ve své Historické budově o celý článek

další články...