zvláštní poděkování
Volný.cz

Antonín Rejcha: Missa pro defunctis (Requiem)

Krystian Adam (Foto: Piotr Kucia)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Dnes vychází u společnosti Nibiru Publishers nové CD s nahrávkou díla Antonína Rejchy Missa pro defunctis (Requiem). Záznam vznikl v hudební režii Jaroslava Krčka v roce 2018 v kostele sv. Salvátora v Praze 1. Iniciátor a dirigent Zdeněk Klauda přizval ke spolupráci soubory L'Armonia Terrena a L'Armonia Terrena Vocale. Sólové party nazpívala čtveřice významných pěvců: Emöke Baráth – soprán, Markéta Cukrová – alt, Krystian Adam – tenor a Tomáš Šelc – bas.
Dirigent Zdeněk Klauda je komplexní uměleckou osobností. Vedle kariéry dirigenta se věnuje vedení hudebního nastudování v Národním divadle v Praze a současně je dramaturgem Festivalu Jakuba Jana Ryby. Je zakladatelem a šéfdirigentem vlastního komorního orchestru L‘Armonia Terrena, ve kterém spolupracuje s hráči absolutní české špičky. Jejich nahrávce světové premiéry díla Jakuba Jana Ryby Stabat Mater bylo uděleno prestižní ocenění DIAPASON DÉCOUVERTE.

„Missa pro defunctis je Rejchovým vrcholným dílem, které spojuje všechny jeho originální poznatky na poli harmonie, formy, kontrapunktu a instrumentace. V unikátním amalgámu se tu setkává dědictví umění fugy, klasicistní uměřenost a romanticky zvukomalebné plochy. Snoubí se zde Rejchova odvaha hledačství s rozvahou a smyslem pro vyváženost proporcí jak v oblasti formy, tektoniky, tak i ostatních složek hudebního jazyka, a to dává jeho hudbě punc aristokratické vznešenosti. Rejcha zkomponoval vpravdě duchovní, liturgické dílo, které i při své osobitosti neztrácí služebný charakter. Mše za zemřelé je pokorným dílem oproštěným od jakékoliv vnějškovosti a okázalosti. Rejcha se zde vzdal svého ‚ega‘ a veškeré své schopnosti, vkus a intelekt vložil do služby křesťanské víry, a tak trvá ‚cum sanctis tuis in aeternum, quia pius es‘.“ říká o díle dirigent Zdeněk Klauda.
Maďarská sopranistka Emőke Baráth upoutala pozornost hudebního světa vítězstvím na několika prestižních soutěžích (Cesti Innsbruck, Grand Prix Verbier Festival Academy). Významná je rovněž její diskografie s nahrávkami pro Erato-Warner Classics, Naïve, Alpha Classic, Cpo, Glossa, Hungaroton. Emőke Baráth nyní nahrává exkluzivně pro Erato-Warner Classics. Své první sólové CD Voglio Cantar v lednu 2019 věnovala italské skladatelce Barbaře Strozzi.
Polský tenorista světového renomé Krystian Adam studoval na Akademii múzických umění ve Vratislavi a na Conservatorio di Musica v Miláně. Intenzívně se věnuje barokní hudbě a spolupracuje s prestižními dirigenty a soubory.
Mezzosopranistka Markéta Cukrová je ojedinělým úkazem na české scéně vokální hudby. Pro neobyčejnou všestrannost a cit pro styl je vyhledávanou interpretkou hudby od středověku po 20. století. V rámci interpretace „staré“ hudby se ve spolupráci se světově renomovanými soubory podílela na vzniku více než dvaceti nahrávek. V roce 2018 byla nominována na Cenu Thálie za roli Poutníka v inscenaci opery Láska na dálku a cenu Jantar pro umělce Moravskoslezského kraje za roli Biancy v inscenaci Zneuctění Lukrécie.
Tomáš Šelc je absolventem Vysoké školy múzických umění a Konzervatoře v Bratislavě. Je všestranným interpretem, věnuje se duchovní hudbě, písňové tvorbě, opeře i operetnímu žánru. Realizoval nahrávky pro řadu vydavatelství. V roce 2012 vydal své první profilové CD s písňovou tvorbou Alexandra Albrechta – Biographie, v roce 2013 svoje druhé profilové CD se slovenskou duchovní tvorbou Ave Maria et alia opera musica sacra. Toto CD získalo nominaci na album roku za rok 2013 v kategorii Klasická hudba v soutěži Radio_Head Awards.

12.8.2019 13:08:27 Redakce | rubrika - CD boxy

Časopis 22 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Jsme v pohodě  (ND)

Články v rubrice - CD boxy

Miroslav Sekera vydává nové album

Přebal alba

Klavírista Miroslav Sekera vydává u Supraphonu album sestavené ze skladeb Franze Liszta a Bedřicha Smetany. &# ...celý článekČasopis 22 - sekce

DIVADLO

Poděkování divadlům

Mgr. Janeta Benešová

Přežije - li kultura, přežije národ. A i v tomto příběhu divadla prokázala, jaké nezastupitelné místo zastávaj celý článek

další články...

HUDBA

Klára Vytisková má nové video

Klára Vytisková ve videoklipu Just Be You

Ač je hudební scéna s ohledem na aktuální dění v nelehké situaci a v okolnostmi hodně omezeném režimu, zůstáva celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Literární tipy 23. týden

Přítelkyně z domu smutku (2/4) - Andy
Ivana Chýlková v hlavní roli čtyřdílného televizního filmu oceněného celý článek

další články...