zvláštní poděkování
Volný.cz

MHF Lípa Musica zahájí The King’s Singers

The King’s Singers

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Po úspěšném srpnovém prologu v saském Oybině bude v úterý 17. září slavnostně zahájena hlavní koncertní řada 18. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica. Premiérově se v poutní bazilice Navštívení Panny Marie v Hejnicích představí jedna z největších hvězd mezi světovými vokálními ansámbly – fenomenální britské sexteto
The King’s Singers. Výjimečný zahajovací galavečer respektované vokální ikony bude současně i dalším Koncertem pro Liberecký kraj a nabídne písně klasiků a soudobých autorů, ale i ukázky z lidové tvorby od Moskvy po Londýn. Speciálním hostem večera bude navíc liberecký dětský sbor ZUŠ Severáček, se kterým The King’s Singers realizují i workshop. Hejnické festivalové vystoupení bude letošní jedinou zastávkou tohoto unikátního ansámblu v České republice. Koncert je již vyprodán.

„Dotyk čisté intonační krásy, či sametové souznění mužských hlasů. I tak by se dal charakterizovat fenomenální vokální sextet z Velké Británie The King’s Singers. Nositelé dvou cen Grammy si podmaňují ty nejprestižnější podia světa a letos se mezi ně zařadí i Liberecký kraj a hejnický klášter. Přidanou hodnotou tohoto projektu je uspořádání workshopu pro liberecký dětský sbor Severáček. Vyvrcholením této spolupráce bude vystoupení Severáčku společně s The King Singers na jednom podiu jakožto jeho hudebním hostem. Těším se, že prožijme ryzí radost z hudby v geniální akustice hejnického chrámu a zažijme to, co zažívají miliony jejich fanoušků napříč kontinenty. Největší díky za to patří Libereckému kraji, který je dominantním podporovatelem festivalu a tvůrcem a podporovatelem myšlenky společného pořádání výjimečného Koncertu pro Liberecký kraj, jež umožňuje představovat mimořádné umělecké osobnosti a přinášet skutečně špičkovou uměleckou kvalitu do kulturní nabídky našeho kraje.“ říká ředitel festivalu Martin Prokeš.
Po loňském představení úspěšné mezzosopranistky Magdaleny Kožené je vystoupení The King’s Singers v pořadí třetím Koncertem pro Liberecký kraj, který festival společně s Libereckým krajem připravuje. Exkluzivními partnery Koncertu pro Liberecký kraj je Liberecký kraj a společnosti Kooperativa, a.s., ČEPS, a.s. a Kasro spol. s r.o.
Stejně jako v předchozích letech, i letos převzal záštitu nad hudební přehlídkou mezi dalšími také hejtman Libereckého kraje Martin Půta. „Akce tohoto charakteru Liberecký kraj podporuje, jelikož chce zachovat tradice významných kulturních událostí. Rád bych ocenil organizátory, kteří před 18 lety přišli s poněkud bláznivou myšlenkou uspořádat v České Lípě hudební festival. Ale nebýt jich, neměli bychom dnes v našem kraji jednu z nejlepších hudebních událostí v zemi. Lípa Musica se postupem času stala událostí, která prostřednictvím hudby spojuje návštěvníky z různých regionů. Velice mě také těší, že je festival ideálním pojítkem pro nalezení společné řeči mezi lidmi, kteří pocházejí z odlišných států. Nejvíce patrné to je při vzájemném dialogu Čechů a Němců,“ sdělil hejtman.
„Těmito koncerty jsme chtěli od samého začátku přinést do kraje to nejlepší, co nabízí světová klasická hudba. Již na základě prvních dvou ročníků se ukazuje, že spojit síly se zkušeným organizátorem festivalu a společně mít takto náročný cíl nese své ovoce. Děkuji tedy Martinu Prokešovi a jeho kolegům ze spolku Arbor za skvělou práci. Festivalu stoupá prestiž a pro další ročník chystáme překvapení v podobě dalšího interpreta světové úrovně,“ doplňuje Květa Vinklátová, radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Libereckého kraje.

The King’s Singers, superlativní vokální sextet, jak hlásají londýnské „Tajmsy“, čerstvě oslavil půl století na světové scéně. Soubor se vznikl 1. května v roce 1968, tehdy jej založila šestice zpěváků z Královské koleje v Cambridge a odtud také pochází název ansámblu. Celých padesát let zpívá ve složení dva kontratenoři, dva barytony, tenor a bas, které na počátku vzniklo vlastně náhodou. Tato náhoda však dala souboru nezaměnitelný zvuk, který navíc dotváří i osobitá hudební diverzita ve výběru repertoáru. Nositelé cen Grammy, Emmy, magazínu Gramophone a mnoha dalších brázdí dnes s neutuchajícím entuziasmem koncertní scény po celém světě a pro svou virtuozitu, živost a neodolatelné kouzlo jsou považováni za to nejlepší mezi vokálními soubory.
„Máme velice příjemné a milé vzpomínky na naše předešlá vystoupení v České republice. České publikum je nesmírně velkorysé a Česká republika má navždy své výjimečné místo v našich srdcích,“ říkají členové ansámblu The King’s Singers a k programu festivalového vystoupení dodávají: „Program, který představíme na festivalu Lípa Musica, je pro nás velicevýjimečný. V roce 2019 se zdá, že rozdíly mezi zeměmi, komunitami a kulturami jsou velice silné. Ale od východu na západ, od severu na jih, hudba má sílu spojovat lidi. Každý dokáže ocenit krásné písně a tradice vokální hudby napříč Evropou, které mají tolik společného. Tato hudební pouť z Moskvy do Londýna oslavuje některé skvělé jazyky, hudební styly a historii zemí, které leží mezi Moskvou (kde jsme program uvedli vůbec poprvé) a Londýnem. Prezentujeme hudbu pěti století a deseti zemí, ale velmi zajímavá je posloupnost písní: některé radostné, některé smutné, jiné vtipné a další vážné. Myslím, že každý si v tomto programu najde něco, co ho potěší.“
Významnou oblastí působení The King’s Singers je i pole edukativní a spolupráce s dětskými sbory napříč kontinentem. Pro své festivalové vystoupení si ansámbl zvolil spolupráci s liberecký sborem Severáček, kterému se členové souboru budou věnovat i 16. září na workshopu v Hejnicích a poté se na pódiu představí ve společně nastudovaném kusu: „Milujeme spolupráci se sbory po celém světě, ale není nic výjimečnějšího než spolupráce s dětskými sbory. Nakonec právě oni budou ambasadory hudby pro příští generace. Jejich nefalšované nadšení a energie jsou opravdu silné. A stejně jako děti benefitují ze spolupráce s námi, podobně přínosné je to i pro nás. Většina z nás vyrůstala podle anglické sborové tradice, což znamená, že jsme jako malí kluci zpívali tři hodiny denně, sedm dní v týdnu po mnoho let. Sami víme, jak výjimečné to je být součástí silné hudební komunity, ostatně stejně tak, jako mít nyní jako dospělí příležitost pracovat s dětskými sbory. Je to opravdu velmi obohacující.“ dodávají na toto téma pěvci souboru The King’s Singers.

18. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica nabízí letos řadu 20 akcí (2 akce navíc již proběhly) na 15 místech Libereckého, Ústeckého kraje a v saském pohraničí a bude probíhat až do 26. října s tradičním epilogem Má to smysl! ve spolupráci se ZUŠ Česká Lípa, který se bude konat 6. a 7. listopadu 2019 v České Lípě. Z celkové letošní kapacity cca 5000 míst je před zahájením festivalu v prodeji poslední pětina vstupenek, třetina koncertů je prakticky vyprodána, nebo na ně zbývají jen poslední kusy vstupenek. Zcela vyprodán byl prolog na hradě Oybin, zahajovací koncert s The King’s Singers, koncert s názvem Struny a svíčky v Zahrádkách, premiéra v St. Marienthalu, nebo například klavírní recitál Miroslava Sekery ve Šluknově. Poslední místa jsou k dispozici na vystoupení Lípa Musica Sextetu, ukrajinského akordeonisty Alexandra Hruštěviče, projekty Zápisník zmizelého nebo Mystérium s německými hosty nebo populární bonbonek s Lenkou Novou a Petrem Maláskem.

www.lipamusica.cz

16.9.2019 22:09:23 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 42 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Žebrácká opera (MdP)

Články v rubrice - Festivaly

Hvězdy flamenka rozzáří listopadovou Prahu

Pedro El Granaín

Praha v listopadu opět oslaví Mezinárodní den flamenka - fenoménu, který pomocí spontánní hudby a tance, plným ...celý článek


Lípa Musica nabízí tento týden…

Simona Šaturová

První říjnový týden pokračoval 18. festivalový ročník Lípy Musicy mimořádnými instrumentálními večery i poctou ...celý článekČasopis 42 - sekce

DIVADLO

Derniéra hry Ještě se potkáme

Členové studia LAIK

Starší členy Mladého divadelního studia LAIK, které už šest let působí při Východočeském divadle Pardubice, če celý článek

další články...

HUDBA

Karel Hašler - 140 let

HAŠLERKY

HAŠLERKY
V podání souboru Šlapeto uslyšíte známé i neznámé písničky Karla Hašlera, od jehož narození uplyne celý článek

další články...

LITERATURA/ UM?NÍ

Výtvarné tipy 43. týden

Antonio Banderas (Génius – Picasso)

Krásné živé památky (8/16) - Okolo Poličky
Jak se obnovují unikátní kapličky nebo zachraňuje vzácná stodola celý článek

další články...