zvláštní poděkování
Volný.cz

FOK uvede recitál Lukáše Vondráčka

Lukáš Vondráček

autor: archiv   

zvětšit obrázek

V sobotu 14. prosince 2019 od 19:30 hod se ve Dvořákově síni Rudolfina objeví fenomenální český klavírista Lukáš Vondráček. Zahraje Dětské scény Roberta Schumanna, Sonátu B dur od Franze Schuberta, Sonatinu od Maurice Ravela a tři taneční kusy od Bedřicha Smetany.
„Možná to zní jako klišé, ale já si myslím, že muzika dokáže svět zkrášlit a že se všichni potřebujeme obklopovat něčím krásným. Zároveň se skrze hudbu člověk učí hodně o sobě i o světě,“ řekl Lukáš Vondráček, který je v letošní sezóně FOK častým hostem. V nejbližší době se pražskému publiku představí hned dvakrát – kromě nynějšího recitálu zavítá do Prahy také v lednu 2020, kdy zahraje s orchestrem FOK Chopinův Druhý klavírní koncert.

Třináctidílný cyklus drobných skladbiček s názvem Dětské scény napsal Robert Schumann v roce 1838. Poetické miniatury jsou míněny jako nostalgická vzpomínka na dětství z pohledu dospělého. Naopak Sonáta B dur Franze Schuberta vznikla v posledních měsících skladatelova života. Je to hudba plná bolesti a utrpení, ale také o lásky, radosti a touhy po životě. Další částí programu je Sonatina, kterou Maurice Ravel začal psát pro soutěž, ta však nakonec neproběhla. Původně jednovětou skladbu později ještě rozšířil o dvě věty. Do domácí tvorby posluchače Vondráček přenese díky Českým tancům, které napsal Bedřich Smetana po úplné ztrátě sluchu. Inspiroval se melodiemi ze sbírky písní Karla Jaromíra Erbena.
Slovo dramaturga Martina Rudovského: ,,O Lukáši Vondráčkovi bylo v posledních letech napsáno opravdu mnohé. Tituly a chvalozpěvy létaly éterem. Představovat ho publiku, které navštěvuje koncerty FOK, je ale zbytečné, vždyť se s Lukášem setkává pravidelně. Při posledním recitálu v lednu 2017 se s vervou sobě vlastní pustil do Mozarta, Liszta, Nováka a Brahmse. Tentokrát se trochu změní nálada. Ravelova sonatina je svět graciézní, v Schubertově sonátě panuje bezčasí, Smetana skotačí a Schumann je zasněný. Všechna tato hnutí jsou i v duši Lukáše Vondráčka, neboť jsou i v jeho rodném Slezsku. Blízký by tak Lukášovi mohl být i Chopin, kterého zahraje v půli ledna v Obecním domě s naším orchestrem.“
Vstupenky zakoupíte na www.fok.cz.

9.12.2019 16:12:40 Redakce | rubrika - Koncerty

Časopis 32 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Hudební rozhledy

Časopis 32 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Cesty víry: Dřevo a duše Jiřího Netíka

Cesty víry: Dřevo a duše Jiřího Netíka
O duchovní inspiraci umělce a řezbáře Jiřího Netíka (2016). Režie J. celý článek

další články...