zvláštní poděkování
Volný.cz

Pohádková Kouzelná flétna se vrací na plátna kin

Kouzelná flétna

autor: The Metropolitan Opera  

zvětšit obrázek

V podobě mimořádného záznamu se na plátna kin vrací opera Kouzelná flétna Wolfganga Amadea Mozarta. Nadčasový pohádkový příběh pro malé i velké se skvěle hodí do času kolem Vánoc. Představení z newyorské Metropolitní opery hraje náchodské kino Vesmír 13. prosince a pražské kino Světozor 29. prosince 2019.

Opera W. A. Mozarta byla poprvé uvedena ve Vídni v září 1791 a dodnes patří k základním kusům operního repertoáru. Její hudební jazyk výrazně ovlivnil mnoho významných světových skladatelů, jako jsou Ludwig van Beethoven nebo Carl Maria von Weber. Také dramaturgové Metropolitní opery k ní sahají s železnou pravidelností. V inscenaci režisérky Julie Taymor (mj. Frida nebo Titus) se opera stala diváckým hitem a také vůbec prvním kinopřenosem z newyorské opery. Taymor představení uvedla ve zkrácené dvouhodinové verzi, navíc v anglickém znění, a na jevišti stvořila barvitý pohádkový svět, který obsahuje nejrůznější vizuální efekty včetně létajících ptáků, tančících medvědů a hvězdně se třpytící Královny noci.
Slavný skladatel byl v době psaní Kouzelné flétny v tvůrčí i osobní krizi. Změnila se politická situace, zdraví mu nesloužilo, nemocná byla i jeho manželka a peněz se nedostávalo. Přestože si nebyl příliš jistý úrovní libreta, nabídku napsání opery od svého přítele Emanuela Schikandera přijal. Výsledné dílo je spíš tzv. Singspielem, tedy divadelním kusem, v němž se převaha pěveckých pasáží prolíná s hereckými dialogy. Je to i možná dědictví Schikandera, který v prvním uvedení ztvárnil postavu ptáčníka Papagena, a byl proslulý coby herec často komunikující s publikem. Potřeboval prostor – a Mozart mu ho nabídnul. Okamžitým hitem se Kouzelná flétna nestala. Objevovaly se však všemožné interpretace. Dílo totiž výrazně pracuje se zednářskou symbolikou a viděním světa. Přesto Mozart tyto složité myšlenky přetavené do pohádkového příběhu prince Tamina, jež za pomoci kouzelné flétny a komického společníka Papagena hledá cestu k princezně Pamině, dceři Královny noci, dovedl přetavit do přístupné, jednoduché, přesto nikoliv prvoplánové hudební formy.
V hlavních úlohách se představí Matthew Polezani coby Tamino a Ying Huang v roli jeho vyvolené Paminy. Ústřední dvojici milenců doplní Erika Miklósa v roli Královny noci a Papageno v podání Nathana Gunna. Orchestr newyorské Metropolitní opery řídí hvězdný James Levine.

Kinopřenosy z New Yorku budou pokračovat v lednu. Na programu bude temná a nepříliš často přenášená opera Vojcek Albana Berga, velký návrat díla bratří Gershwinů Porgy & Bess na prkna Metropolitní či nová inscenace Bludného Holanďana Richarda Wagnera, v níž hlavní roli ztvární sir Bryn Terfel.

www.aerofilms.cz

10.12.2019 16:12:59 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 04 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lucerna (NdB)

Články v rubrice - Zprávy

Ceny Classic Prague Awards uděleny

Cena Classic Prague Awards

V sobotu 18. ledna 2020 se konal již čtvrtý ročník udílení cen Classic Prague Awards. V Obecním domě bylo před ...celý článek


Cena pro nejlepší baletní inscenaci míří do Plzně

Kytice (Pražský komorní balet)

Devátý ročník soutěžní přehlídky současné taneční tvorby BALET 2019 ovládlo Divadlo J. K. Tyla v Plzni s insce ...celý článekČasopis 04 - sekce

LITERATURA/ UM?NÍ

Petr Zelenka dokončil film Modelář

Modelář – K. Hádek aj. Mádl (Foto: M. Hermína)

Napínavý příběh dvou přátel, drony, současná Praha a motiv hledání spravedlnosti. Petr Zelenka dokončil svůj n celý článek

další články...