Lukáš Vondráček zahraje Chopina s FOK

autor: archiv
zvětšit obrázekPrvním abonentním programem Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK v roce 2020 budou koncerty 15. a 16. ledna se světově uznávaným klavíristou Lukášem Vondráčkem, který zahraje ve Smetanově síni Obecního domu Chopinův Druhý klavírní koncert. Na koncertech dále zazní symfonická báseň V Tatrách Vítězslava Nováka a Koncert pro orchestr Witolda Lutosławského. Dirigovat bude polský rodák Antoni Wit.
Koncerty se konají beze změny i přes prosincové prohlášení Lukáše Vondráčka, ve kterém chtěl svou účast na nich zrušit a mj. takto podnítit debatu o obsahu a stylu domácí hudební kritiky. „Rozhodl jsem se, že hrát budu. Kvůli Chopinovi. Je to štěstí strávit pár hodin nebo minut na pódiu s takovým géniem; nikdy nevím, kdy to může být naposled… A kvůli těm pár lidem, kteří mě snad chápou a tu hudbu rádi poslouchají,“ řekl Lukáš Vondráček.
Po studiích na Akademii múzických umění v Katovicích a na Vídeňské konzervatoři získal Lukáš Vondráček diplom na New England Conservatory v Bostonu. V roce 2016 se stal vítězem mezinárodní klavírní Soutěže královny Alžběty. K jeho důležitým oceněním patří rovněž první ceny na prestižních mezinárodních soutěžích v kalifornském Hilton Head, v San Marinu a v jihoafrické Pretorii, stejně jako cena poroty na International Van Cliburn Piano Competition v Texasu. Po nedávných debutech s Pittsburghským symfonickým orchestrem, Tokijským metropolitním symfonickým orchestrem, frankfurtským Sinfonieorchester a Královským skotským národním orchestrem má Lukáš Vondráček před sebou sezónu plnou vrcholů, jako jsou např. koncerty s Londýnským symfonickým orchestrem, symfonickými orchestry v Utahu, Coloradu nebo v Severní Karolíně.
Antoni Wit studoval skladbu u Krzysztofa Pendereckého. Více než deset let působil jako hudební ředitel Varšavské filharmonie. Spolupracoval se slavnými orchestry včetně Berlínské filharmonie, Staatskapelle Dresden, Zurich Tonhalle Orchestra nebo BBC Symphony Orchestra v Londýně. Vyučuje na Chopinově akademii ve Varšavě.
Slovo dramaturga Martina Rudovského: ,,Rok 2020 není jen rokem Beethovenovým, ale rovněž si připomínáme 150 let od narození skladatele, klavíristy a horolezce Vítězslava Nováka. Právě z velké lásky k horám vyrostla vášnivá programní báseň V Tatrách. K Tatrám obdivně vzhlíží i dirigent Antoni Wit, rodák z Krakova, který vedle všech předních polských orchestrů spolupracoval rovněž s Berlínskou filharmonií. Všude tam, jakožto student Nadii Boulanger a Krzysztofa Pendereckého, horoval za moderní hudbu, zejména tu polskou, mezi jejíž klenoty náleží koncert pro orchestr Witolda Lutosławského. Maestro Wit se na svých hudebních cestách setkal i s českým virtuózem Lukášem Vondráčkem. Společně s orchestrem FOK se vydají do hluboké duše Fryderyka Chopina.“
Koncert se koná za podpory Polského institutu Praha. Záštitu nad koncertem převzala J. E. Barbara Ćwioro, velvyslankyně Polské republiky v České republice.
Vstupenky zakoupíte na www.fok.cz.
TIP!
Časopis 27 - rubriky
Časopis 27 - sekce
DIVADLO
Divadlo Husa na provázku se zaměří na téma strachu

Dramatický debut oceňovaného prozaika Petra Šestáka, adaptace strhujícího historického románu nositele Nobelov celý článek
HUDBA
Tom Odell se vrací do hlavního města

Jeden klavír, jeden hlas a tisíce emocí. Britský zpěvák a klavírista Tom Odell se po poslední beznadějně vypro celý článek
LITERATURA/UMĚNÍ
Dokument o Večerníčku

Dobrý večer v každém čase
Dokument připomínající zapomenuté dějiny a přetrvávající význam Večerníčku, který celý článek