zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Legendární Eduard Haken

Eduard Haken

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Život operního pěvce Eduarda Hakena podle Věry Chytilové
Portrét výjimečného pěvce a dlouholetého sólisty opery Národního divadla, od jehož narození uplynulo právě 110 let (1995). Režie V. Chytilová. Český operní pěvec Eduard Haken (1910–1996), dlouholetý sólista opery Národního divadla v Praze, se proslavil jako nezapomenutelný Vodník v Dvořákově opeře Rusalka. Slavný basista se narodil 22. března 1910 ve Šklíňi v dnešní Volyňské oblasti na západní Ukrajině. Studoval lékařství na Univerzitě Karlově a ve třicátých letech minulého století se soukromě učil zpěv u D. Levytského a po druhé světové válce u italského mistra A. Granforteho. Nejdříve působil v operním souboru Českého divadla v Olomouci, odkud jej dirigent Václav Talich angažoval do pražského Národního divadla. V repertoáru měl stěžejní role basového oboru, jako jsou např. Kmet (Braniboři v Čechách), Kecal (Prodaná nevěsta), Mumlal (Dvě vdovy), Paloucký (Hubička), Beneš (Dalibor), Basilio (Lazebník sevillský), Mefistofeles (Faust a Markéta), Zachariáš (Nabucco), Ramfis (Aida), Daland (Bludný Holanďan). Eduard Haken byl jednou z nejvýraznějších a nejvýznamnějších uměleckých osobností druhé poloviny 20. století. Jeho bas se vyznačoval krásnou barvou, objemným tónem, velkým rozsahem – od sytě znějících hloubek až po barytonové výšky. Ohromný rozsah a mohutnost Hakenova sytého basu byly pověstné. Řada generací operních fanoušků i operních kritiků byla uchvácena osobitou, nezaměnitelnou barvou hlasu, charakterizačním umem a jedinečnou technikou. Nejčastěji zpíval Kecala a nejvíc miloval Vodníka. Určitě ještě dlouhá leta právě s Hakenem v těchto rolích budou nemilosrdně poměřováni jeho nástupci. Kdo Eduarda Hakena v Prodané nevěstě či Rusalce zažil, ten potvrdí, že jeho umění je zřejmě nepřekonatelné.
Vysílání: 21.3., 20.20 hod., ČT art
Opakování: 22.3., ČT2

A. Dvořák: Rusalka
Legendární Eduard Haken, od jehož narození právě uplynulo 110 let, v postavě vodníka při první televizní inscenaci nejslavnějšího skladatelova hudebně dramatického díla (1960). Účinkuje zlatá garda naší první scény: M. Krásová, M. Podvalová, B. Blachut – O. Stodola, L. Červinková – Y. Pešková a další. Orchestr a sbor Národního divadla v Praze diriguje J. Krombholc. Kamera J. Novotný. Režie I. Hylas. Český operní pěvec Eduard Haken (1910–1996), dlouholetý sólista opery Národního divadla v Praze, se proslavil jako nezapomenutelný Vodník v Dvořákově opeře Rusalka. Slavný basista se narodil 22. března 1910 v Šklíni, v dnešním Horochivském rajónu Volyňské oblasti na západní Ukrajině. Studoval lékařství na Univerzitě Karlově a ve třicátých letech minulého století se soukromě učil zpěv u D. Levytského a po druhé světové válce u italského mistra A. Granforteho.

Nejdříve působil v operním souboru v Olomouci, odkud jej dirigent Václav Talich angažoval do pražského Národního divadla. V repertoáru měl Haken stěžejní role basového oboru, jako jsou např. Kmet (Braniboři v Čechách), Kecal (Prodaná nevěsta), Mumlal (Dvě vdovy), Paloucký (Hubička), Beneš (Dalibor), Basilio (Lazebník sevillský), Mefistofeles (Faust a Markéta), Zachariáš (Nabucco), Ramfis (Aida), Daland (Bludný Holanďan). Pohřben je v Praze na Vyšehradském hřbitově hned vedle hrobky Antonína Dvořáka, společně se svým kolegou tenoristou Beno Blachutem. Jako svou devátou, předposlední operu naplánoval Antonín Dvořák Rusalku a jako libretistu zvolil mladého literáta a režiséra Jaroslava Kvapila. První pracovní schůzku jim zprostředkoval tehdejší ředitel Národního divadla F. A. Šubert. Vytvořili společně hudební drama, kde se vodní víla zamiluje do pozemského prince. Marně ji otec Vodník varuje. Její upřímný cit se setkává s lidskou proradností. Inspiraci získal Kvapil při svém pobytu v Dánsku a jako předlohu zvolil Andersenovu pohádku o Malé mořské víle. Kvapilův text však čerpá i z dalších literárně dramatických zdrojů, např. z dramatu Gerharda Hauptmanna Potopený zvon a z fantaskního světa Erbenových balad. Světová premiéra Dvořákovy a Kvapilovy Rusalky se uskutečnila 31. března 1901 v pražském Národním divadle pod taktovkou Karla Kovařovice, s R. Maturovou v titulní roli. Rusalku dále proslavila Ludmila Červinková, jejíž hlas uslyšíte v této unikátní televizní inscenaci z roku 1960 pod taktovkou Jaroslava Krombholce. Není bez zajímavosti, že uvidíte také legendární Ježibabu Marty Krásové a svůdnou cizí kněžnu v podání Marie Podvalové.
Vysílání: 21.3., 20.35 hod., ČT art

9.3.2020 14:03:25 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Z první řady: Rusalka z Toulouse

Rusalka z Toulouse

A. Dvořák: Rusalka z Toulouse
Lyrická pohádka o třech dějstvích na libreto J. Kvapila v podání souboru Théa ...celý článek


Rok české hudby – Smetana 200

Bedřich Smetana

Ecce Homo Bedřich Smetana
Pohnutý život a geniální dílo velikána české hudby 1824–1884 v dokumentu Ma ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Zlatá Lýra představí festival jako fenomén doby

Zlatá Lýra (Foto: Slovenský institut - Bara Podola)

Hudební inscenace plná známých hitů a příběhů československých zpěváků a zpěvaček – to je Zlatá Lýra. Ús celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Svatá Zdislava a Cesty víry

Světci a svědci: Svatá Zdislava

Znovuotevření baziliky sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí
Přímý přenos slavnostní mše, kt celý článek

další články...