zvláštní poděkování
Volný.cz

Z první řady... Lucie z Lammermooru

G. Donizetti: Lucie z Lammermooru
Lisette Oropesa v titulní roli šílené hrdinky, vraždící v novomanželském loži, při přenosu inauguračního představení z milánské Scaly. V režii Yannise Kokkose dále účinkují: Juan Diego Florez (Edgardo), George Petean (Enrico), Ivan Ayon Rivas (Arturo), Carlo Bosi (Normanno) a další. Sbor a orchestr proslulého lombardského operního domu řídí Riccardo Chailly. Režie R. Vodrážka (V italském znění).

Dramma tragico – tak se v podtitulu nazývá operní truchlohra ve třech aktech Lucie z Lammermooru, kterou na libreto Salvadora Cammarana podle románu Waltera Scotta Nevěsta lammermoorská zkomponoval italský romantický skladatel Gaetano Donizetti. Děj se odehrává na konci 16. století ve Skotsku. Lord Henry Ashton nutí svoji sestru Lucii (americko-španělská sopranistka Lisette Oropesa) ke sňatku s bohatým a mocensky vlivným Arthurem Bucklawem. Dívka však miluje sira Edgara Ravenswooda (peruánský tenorista Juan Diego Flórez), příslušníka nepřátelského rodu. Ten chce na znamení rodového smíru požádat Ashtona o Luciinu ruku.
Podlý Henry však Lucii předloží zfalšovaný dopis, který psal údajně Edgar jako vyznání lásky jiné ženě. Zklamaná Lucie podepíše svatební smlouvu s lordem Bucklawem. Nečekaně se objeví Edgar a vyčte Lucii zradu. Henry vyzve Edgara na souboj.
Při svatebním veselí oznamuje rodinný vychovatel Raymond hostům, že se Lucie pomátla na rozumu a zavraždila při novomanželské noci nemilovaného Arthura. Následuje slavná scéna Luciina šílenství, na kterou vždy s napětím čeká operní obecenstvo, protože dává protagonistce příležitost k virtuosní vokální akrobatice.
Edgar se zatím na hřbitově připravuje k osudovému klání na život a na smrt s nenáviděným lordem Henrym. Od odcházejících svatebních hostů se dozví o strašlivých nočních událostech, které se odehrály na zámku Ashtonů a Luciině smrti z lásky. Neváhá a sám se probodne mečem.
Vysílání: 07.12., 20.20 hod., ČT art

30.11.2020 16:11:01 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 03 - rubriky

Archiv čísel

reklama

NdB

Články v rubrice - Z éteru

Děti v koncentračním táboře uvádějí operu

Děti v Terezíně a nestvůra s knírkem

Děti v Terezíně a nestvůra s knírkem
Paní Ela Stein-Weissbergerová vzpomíná na dětství a na účinkování v dě ...celý článek


Plácido Domingo - 80 let

Plácido Domingo (Mé největší role)

Plácido Domingo Gala
Jeden z nejvšestrannějších pěvců 20. století, který v těchto dnech slaví své osmdesáti ...celý článekČasopis 03 - sekce

DIVADLO

13. komnata Michaely Kuklové

13. komnata Michaely Kuklové

13. komnata Michaely Kuklové
Poté co známá herečka vyhrála boj o vlastní existenci kvůli producentským dluh celý článek

další články...

HUDBA

Moonshye - Curtain Of The Moon

Přebal alba

Zpěvačka, songwriterka a kytaristka Moonshye tvoří žánrově neuchopitelnou hudbu s prvky folku a world music. P celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

České filmové tipy 3. týden

Učitelka

Učitelka
Normální třída, obyčejní žáci, mimořádná učitelka v cenami ověnčeném koprodukčním filmu ČT dvojice celý článek

další články...