zvláštní poděkování
Volný.cz

Nikola Márová a Vlastimil Harapes

Vlastimil Harapes

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Děti sametu: Nikola Márová
Nejmladší primabalerína v historii naší první scény. Dokumentární cyklus ČT (2014). Režie A. Sirotková. Série profilových dokumentů mladých umělců, kteří si vybudovali pozici v kontextu českého a povětšinou i světového umění. Svět současné opery, baletu, literatury, nového cirkusu, výtvarného umění a moderního tance očima zástupců první generace, která dospívala už ve svobodné zemi, a generačně spřízněné dokumentaristky Adély Sirotkové. Třetí díl cyklu je věnován Nikole Márové (*1980), první sólistce Baletu Národního divadla. Její cesta na vrchol klasického baletu začala úplně nenápadně v baletní přípravce Národního divadla. Tamní pedagožka ale rozpoznala talent a apelovala na její rodiče, aby ji přihlásili na taneční konzervatoř. Je možné, že kdyby rodiče věděli, jak strašnou dřinu toto studium obnáší, možná by volili jinak. Ale možná by si i tak Nikola už ve dvanácti letech prosadila svou vůli. Po absolutoriu taneční konzervatoře byla přijata do sboru Národního divadla. Čekání na sólovou kariéru netrvalo dlouho, sólistkou Baletu Národního divadla se stala v jednadvaceti letech. Vysněnou Odettu-Odilii v Labutím jezeře si poprvé zatančila ve třiadvaceti a v šestadvaceti letech se stala historicky nejmladší primabalerínou Národního divadla. Nikola Márová je vdaná za baletního sólistu Alexandra Katsapova a má tříletého syna.
Vysílání: 19.7., 01.55 hod., ČT art

Neobyčejné životy: Vlastimil Harapes
O svém soukromém i profesním životě vypráví dlouholetý sólista baletu Národního divadla v Praze, pedagog a choreograf, který v těchto dnech oslaví sedmdesáté páté narozeniny (2013). Připravil M. Kubala. Vlastimil Harapes se narodil 24. července 1946 v Chomutově. V roce 1965 dokončil státní konzervatoř a od roku 1971 působil jako sólový tanečník v baletním souboru pražského Národního divadla.
Za svou mnohaletou uměleckou kariéru hostoval mj. v Maďarsku, Rumunsku, Španělsku, Rakousku. V letech 1977–1983 byl stálým hostem Deutsche Oper am Rhein Düsseldorf/Duisburg (balety Bajadéra, Labutí jezero, Šípková Růženka či Orfeo), několikrát vystupoval v rámci baletního festivalu na Kubě. Po působení na zahraničních scénách se po roce 1989 vrátil do Národního divadla jako choreograf a šéf baletu.
Jméno Vlastimila Harapese však není spjato pouze s divadlem a tancem. V 60. letech získal i první příležitosti před kamerou ve snímcích Starci na chmelu a Markéta Lazarová, v níž expresivně ztvárnil mladého německého hraběte Kristiána. Po několika letech se na plátna vrátil v hlavní roli Herzova melodramatu Den pro mou lásku (1976) a následně ztvárnil prince ve strašidelné pohádce téhož režiséra Panna a netvor (1978). Roli šitou na míru, tedy učitele baletu, si zahrál v komediích Jak vytrhnout velrybě stoličku, Jak dostat tatínka do polepšovny a Jak se krotí krokodýli.
Dnes je členem rady Kyliánovy nadace v Praze, zasedá jako člen poroty na mezinárodní soutěži klasického tance Prix Carpeaux ve Francii, předsedá udílení ceny Philip Morris Ballet Flower Award. Klasickému tanci vyučoval ve Florencii, Římě a na Taneční konzervatoři v Praze. Pořad uvádíme k jeho 75. narozeninám.
Vysílání: 21.7., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 25.7., ČT art

12.7.2021 10:07:15 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 38 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Divadlo Aréna v Praze

Články v rubrice - Z éteru

Koncertní provedení Rusalka v parku

Kateřina Kněžíková (Rusalka v parku)

Rusalka v parku
Koncertní provedení nejznámějších částí Dvořákovy opery Rusalka v parku zámku Liteň v režii ...celý článek


Umělecký taneční film

Efeméry

Efeméry
Umělecký taneční film divadelního studia Farma v jeskyni zachycuje v působivé atmosféře prchavé mom ...celý článek


To je opera a Valkýra z Covent Garden

To je opera: Prsten Nibelungův

To je opera: Prsten Nibelungův
S průvodcem a autorem této epizody Ramonem Generem zamíříte tentokrát do Bay ...celý článek


Zrození legendy a To je opera

Tři tenoři – zrození legendy

Tři tenoři – zrození legendy
Unikátní koncert, na němž poprvé společně vystoupily tři světové hvězdy: ...celý článek


MTF Zlatá Praha

MTF Zlatá Praha

Daniel Hope doma
Unikátní záznam koncertu vynikajícího houslisty a jeho hostů v domácím prostředí v době pa ...celý článekČasopis 38 - sekce

HUDBA

Unikátní dokument Karel Gott: Německé turné 1970

Karel Gott

Karel Gott: Německé turné 1970
Unikátní dokument o první Gottově koncertní šňůře v SRN provází komentář sam celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Ženy, které přemohly muže: Eva, Judita, Omfalé a ostatní

Mistr IW, Salome s hlavou sv. Jana Křtitele (1525)

Výstava v Národní galerii Ženy, které přemohly muže: Eva, Judita, Omfalé a ostatní představuje sílu a moc ženy celý článek

další články...