zvláštní poděkování
Volný.cz

Dance Brno 2021

Dáma s kaméliemi

autor: Ctibor Bachratý  

zvětšit obrázek

Festival Dance Brno současného profesionálního baletu v České republice se uskuteční 18. – 23. října 2021 v Mahenově a Janáčkově divadle v Brně. Letošní ročník festivalu Dance Brno, který od roku 2019 pořádají v NdB jako bienále, se od předchozích programově zásadně liší. Rozhodli se totiž pro variantu, která se zdá být v této produkčně nelehké době modelově nejjednodušší, zároveň je ale výjimečná. Festival bude ryze český!

Soustředit na jednom místě během jednoho týdne téměř celou českou profesionální baletní scénu je v našich českých podmínkách čin dosud nevídaný. Předpokládá totiž maximální flexibilitu, vstřícnost a koordinaci hracích plánů nejen zúčastněných divadel, ale především pořádajícího Národního divadla Brno. Diváci tak budou mít jedinečnou příležitost bez nutnosti cestování porovnávat uměleckou a interpretační úroveň baletních souborů z Prahy, Plzně, Ostravy, Olomouce, Českých Budějovic a pořádajícího Brna. Program festivalu bude složený převážně z neoklasických a současných choreografií, nebude však chybět ani klasický baletní titul. Naši hosté se budou prezentovat původní tvorbou i choreografiemi významných evropských choreografů, můžeme se těšit na mimořádnou úroveň sólové i ansámblové interpretace.

PROGRAM DANCE BRNO 2021

Balet Divadla J. K. Tyla v Plzni

Dustin Klein / Vyhoďme ho z kola ven

Festival otevře Balet Divadla J. K. Tyla v Plzni s premiérovou inscenací baletu Vyhoďme ho z kola ven na motivy stejnojmenného slavného amerického románu Kena Keseyho v choreografii mladého německého tvůrce Dustina Kleina. Podle slavné knižní předlohy, zdramatizované Dalem Wassermanem a zfilmované Milošem Formanem pod názvem Přelet nad kukaččím hnízdem, vytvořil komorní, ovšem energií a rytmem tepající dílo, vykreslující psychologický obraz jednotlivých postav a dotýkající se mravní podstaty románu.
18. 10. 2021 od 19.00 v Mahenově divadle


Balet Národního divadla v Praze

Forsythe / Clug / McGregor

Komponované představení z děl tří významných současných choreografů, uznávaných a talentovaných umělců, inovátorů světového tance, kteří obohatili svět baletu o originální jazyk a nový pohybový slovník.
The Second Detail Williama Forsytha je hravé, ale i silné dílo na rytmickou hudbu nizozemského skladatele Thoma Willemse, častého Forsythova spolupracovníka. Choreografie je specifická díky neoklasické symetrii s plynule stupňovanou technickou náročností. Za choreografii Handman, která je druhou částí večera, byl brněnskému divákovi dobře známý Edward Clug nominován na prestižní cenu Benois de la danse. Jedním z nejvýznačnějších současných britských choreografů s jedinečným pohybovým slovníkem, který integruje tanec, film, výtvarné umění, digitální technologie i přírodní vědy je Wayne McGregor. Ve svém díle EDEN | EDEN se zabývá vlivem technologií na estetiku okolí – ale i lidského těla.
19. 10. 2021 od 19.00 v Janáčkově divadle


Balet Jihočeského divadla v Českých Budějovicích

Petr Zuska / Rádio svobodná Bystrouška

Inscenace vás zavedeme do světa fantazie, kde tanečníci promění slovo v pohyb a kde zapomenete na každodenní realitu. V novém tanečním divadle Petra Zusky a Štěpána Benyovszkého hledá liška Bystrouška opravdové porozumění koloběhu života, ve kterém každý jednou „zhlópne láskou“. Příběh o nezkrotné lišce Rudolfa Těsnohlídka přenese na jeviště Mahenova divadla Balet Jihočeského divadla a nezaměnitelný hlas Karla Högera.
20. 10. 2021 od 19.00 v Mahenově divadle


Balet Národního divadla Moravskoslezského v Ostravě

Mauro Bigonzetti, Juanjo Arques / Rossiniho karty

V první části komponovaného večera představí Balet NDM dílo španělského choreografa Juanja Arquése, jehož choreografie Consequence / Následky je inspirovaná nekonečným vývojem vztahu mezi přírodou a člověkem a vlivy moderních technologií. Lidská síla je zde vyjádřena jediným duetem muže a ženy za živého doprovodu houslí a violoncella na hudbu oscarového skladatele Johana Johannsona Druhá choreografie večera Rossiniho karty je podřízena především hudbě slavného italského skladatele, který si mimo jiné potrpěl na skvělé jídlo a byl výtečným kuchařem. Mauro Bigonzetti před divákem rozvíjí kaleidoskop scén a obrazů života jako velkolepou taneční hostinu s nádhernou hudbou.
21. 10. 2021 od 19.00 v Janáčkově divadle


Balet Moravského divadla Olomouc

Michal Štípa / Giselle

Balet Giselle je vrcholným dílem romantického baletu na hudbu Adolpha Charlese Adama. Impulsem vzniku baletu byl příběh o vílách uveřejněný ve sbírce Heinricha Heineho, kde vypráví legendu o nevěstách, které zemřely vpředvečer svatby, proměnily se ve víly a důvěřivého člověka utrápily k smrti. Choreografem a režisérem hostující inscenace je umělecký šéf souboru Michal Štípa, který vytvořil originální choreografii k prvnímu jednání a jeho děj zasadil netradičně do prostředí Olomouce. Druhé jednání je z části nastudováno v klasické verzi podle Jeana Coralliho, Julese Perrota a Maria Petipy, z části pak opět ve vlastní choreografii Michala Štípy.
22. 10. 2021 od 19.00 v Mahenově divadle

Balet Národního divadla Brno

Valentina Turcu / Dáma s kaméliemi

Domácí hostitelský soubor uvede na závěr festivalu původní choreografické dílo chorvatské tvůrkyně Valentiny Turcu Dáma s kaméliemi, které je bezesporu jedním z nejslavnějších milostných příběhů novodobé literatury. Děj slavného románu Alexandra Dumase mladšího je částečně autobiografickým příběhem nešťastné lásky, ve kterém se autor vyzpovídal ze svého vášnivého a bolestného vztahu ke slavné pařížské hetéře Marii Duplessisové. Valentina Turcu přenesla slavný příběh do současných kulis a vytvořila divadelní tvar akcentující kromě baletní techniky také detailní hereckou práci.
23. 10. 2021 v Janáčkově divadle

Festival je pořádán a produkčně zajištěn Národním divadlem Brno a je uskutečněn s finanční podporou MK ČR a Jihomoravského kraje. Záštitu převzali ministr kultury Lubomír Zaorálek, primátorka statutárního města Brna JUDr. Markéta Vaňková a hejtman Jihomoravského kraje Mgr. Jan Grolich.
Hlavním partnerem festivalu je společnost VARS BRNO a.s.


www.dance-brno.cz

11.10.2021 14:10:04 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 49 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Hamlet (MdP)

Články v rubrice - Festivaly

Harmonium se z muzea vrací na koncertní pódia

Miroslav Beinhauer a šestinotónové harmonium

Šestinotónové harmonium bylo donedávna jen jedním z mnoha exponátů v Českém muzeu hudby. Po téměř století však ...celý článek


Janáček Brno 2022 QUO VADIS

Dirigent Jakub Hrůša

Česká dirigentská špička na jednom festivalu! V nadcházejícím ročníku se sejdou proslulí čeští dirigenti Jakub ...celý článek


ČKC završí adventní setkání s Ensemble Flair

Ensemble Flair

Čtvrtá sezona Českolipského komorního cyklu vyvrcholí slavnostním koncertem s titulem Čas rozjímání, čas rados ...celý článekČasopis 49 - sekce

DIVADLO

Začíná festival sociálního umění

Případ pro sociálku vol. 7

Podle loňské analýzy společnosti Median, bylo v Praze sečteno 194 dětí bez domova. Divadelní soubor CO ČUMIŠ s celý článek

další články...

HUDBA

Dramatický muzikál Sunset Boulevard v Plzni

Sunset Boulevard (DJKT - foto: Martina Root)

Mimořádný herecký výkon Stanislavy Topinkové Fořtové, emotivní příběh a strhující hudba jednoho z nejúspěšnějš celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Polské drama nominované na Oscara

Corpus Christi

Corpus Christi
Byla to náhoda nebo Boží vůle, vždyť si jen zkusil to kněžské roucho. Polské drama nominovan celý článek

další články...