zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Státní opera, jak ji neznáte + koncert

Státní opera

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Státní opera, jak ji neznáte (6/16) - Výzdoba hlediště
Historií a zajímavostmi architektury kdysi největší divadelní budovy v Čechách provází sopranistka Kateřina Kněžíková. Nový dokumentární cyklus. Režie A. Sirotková (Premiéra). Hlediště Státní opery zdobí kromě puttiů, maskaronů a karyatid také řada dekorativních rostlinných a geometrických prvků, které byly vyráběny sériově a zadavatelé si je vybírali podle katalogu. Bohaté plastické výzdobě hlediště dominuje čtveřice soch zobrazujících divadelní žánry, které jsou dílem Franze Vogela.
Vysílání: 22.11., 20.13 hod., ČT art
Opakování: 22.11., ČT art

Státní opera, jak ji neznáte (7/16) - Lóže takřka pro každého
Historií a zajímavostmi architektury kdysi největší divadelní budovy v Čechách provází sopranistka Kateřina Kněžíková. Nový dokumentární cyklus. Režie A. Sirotková (Premiéra). Budova Státní opery je výjimečná i svými 84 lóžemi. Tento nebývale vysoký počet byl dán zámožností publika, kterému byly určeny, a také zvykovým právem šlechtických rodin na tzv. dědičné lóže.
Vysílání: 23.11., 20.13 hod., ČT art
Opakování: 23.11., ČT art

Státní opera, jak ji neznáte (8/16) - Opony
Historií a zajímavostmi architektury kdysi největší divadelní budovy v Čechách provází sopranistka Kateřina Kněžíková. Nový dokumentární cyklus. Režie A. Sirotková (Premiéra). Autorem slavnostní malované opony Nového německého divadla byl stejně jako autorem výzdoby stropu rodák z Nového Jičína a významný rakouský malíř Eduard Veith. Jeho opona však na konci druhé světové války beze stopy zmizela. Zbyla po ní jen dobová fotografie. V rámci rekonstrukce Státní opery v letech 2017–2019 se scénograf Martin Černý pokusil původní oponu znovu vytvořit.
Vysílání: 24.11., 20.13 hod., ČT art
Opakování: 24.11., ČT art

Státní opera, jak ji neznáte (9/16) - Společenské prostory
Historií a zajímavostmi architektury kdysi největší divadelní budovy v Čechách provází sopranistka Kateřina Kněžíková. Nový dokumentární cyklus. Režie A. Sirotková (Premiéra).m Zatímco exteriér Státní opery je v strohém neorenesančním stylu, interiér je bohatě zdobený v duchu neorokoka. Výzdobě interiéru věnovali stavitelé velkou pozornost. Jejich cílem bylo vytvořit v pražských podmínkách výjimečný interiér. Vše je zde laděno do bílo-zlato-červené. Schodiště zdobí karyatidy i štukové reliéfy s pastýřskými výjevy.
Vysílání: 25.11., 20.13 hod., ČT art
Opakování: 25.11., ČT art

Státní opera, jak ji neznáte (10/16) - Střecha a podzemí
Historií a zajímavostmi architektury kdysi největší divadelní budovy v Čechách provází sopranistka Kateřina Kněžíková. Nový dokumentární cyklus. Režie A. Sirotková.ů Jako každá správná operní budova má i Státní opera své tajuplné podzemí. Architekti Fellner a Helmer měli velké zkušenosti se stavbou divadelních budov. Mysleli tedy i na denní potřeby divadelního provozu. I proto jimi navržený sklad hudebních nástrojů umístěný v podzemí slouží svému účelu dodnes. Na svou dobu byla novátorská i jejich konstrukce krovu a stropu, který nebyl usazen na vlastních nosnících. I tato konstrukce vydržela dodnes.
Vysílání: 26.11., 20.13 hod., ČT art
Opakování: 26.11., ČT art

Státní opera, jak ji neznáte (11/16) - Zázemí
Historií a zajímavostmi architektury kdysi největší divadelní budovy v Čechách provází sopranistka Kateřina Kněžíková. Nový dokumentární cyklus. Režie A. Sirotková (Premiéra). Stavba Nového německého divadla byla financována výhradně ze soukromých zdrojů. Návrh architektonické kanceláře Fellner a Helmer byl tedy limitován nejen pozemkem, ale také financemi. Proto plány budovy nepočítaly s ničím, co nebylo nutné. Vzhledem k tomu, že Nové německé divadlo a Stavovské divadlo byl takříkajíc jeden podnik, kterému šéfoval jeden ředitel, nebyla potřeba v novém divadle například ředitelna. A ani zkušebny, protože i ty mělo staré divadlo. Ovšem jen do roku 1920, kdy Stavovské divadlo zabrali za pomoci legionářů čeští herci. Jejich německým kolegům tehdy nezbylo než zkoušet ve foyeru na chodbách.
Vysílání: 27.11., 20.13 hod., ČT art
Opakování: 27.11., ČT art

Státní opera, jak ji neznáte (12/16) - Zadním vchodem
Historií a zajímavostmi architektury kdysi největší divadelní budovy v Čechách provází sopranistka Kateřina Kněžíková. Nový dokumentární cyklus. Režie A. Sirotková (Premiéra). Před postavením Správní budovy přilehlé na budovu bývalého Federálního shromáždění měla Státní opera vchod pro umělce a zaměstnance na zadní straně své budovy. Dnes nepřístupnou historickou vrátnicí vcházely do divadla takové osobnosti jako Enrico Caruso, Eleonora Duse či Sarah Bernhardová nebo někdejší šéf zdejší opery, hudební skladatel a dirigent Alexander Zemlinski.
Vysílání: 28.11., 20.13 hod., ČT art
Opakování: 28.11., ČT art

Jako by se to všechno stalo včera
Koncert z pražské Státní opery jako pocta obětem a přeživším nacistické perzekuce. Účinkují Orchestr Státní opery pod vedením K. H. Steffense, V. Hagner – housle. Režie A. Rezek (Premiéra best crossbow). Jako výsledek společné iniciativy Národního divadla, Česko-německého fondu budoucnosti a Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze vznikla myšlenka uspořádat koncert k poctě přeživších nacistického pronásledování. Mimořádná situace a opatření vyvolaná pandemií Covid-19 neumožnila realizovat tento koncert dle původního plánu v roce 2020 a oslavit tak zároveň i významné jubileum 75. výročí konce 2. světové války. Ani o rok později však idea pocty přeživším neztrácí na intenzitě a stává se součástí projektu Musica non grata, v jehož rámci v pražském Národním divadle ožívá hudba skladatelů pronásledovaných nacisty. Součástí hudebního programu jsou tak kromě slavného Mendelssohnova houslového koncertu e moll v podání německé sólistky Viviane Hagner také díla takzvaných "terezínských" skladatelů Viktora Ullmanna a Pavla Haase. V obrazové složce se divák díky portrétům z dílny fotografa Karla Cudlína setká tváří v tvář s posledními dosud žijícími českými oběťmi nacismu, v jejichž výraze se navzdory prožitému utrpení odráží nezdolná životní vitalita. Přeživší nacistické perzekuce v pořadu rovněž promlouvají krátkými citáty ze svých vzpomínek.
Koncert, jehož název odkazuje ke knize Radky Denemarkové a Karla Cudlína, je emotivním zážitkem s poselstvím, které je třeba mít i po 76 letech po skončení 2. světové války neustále před očima.
Vysílání: 27.11., 20.15 hod., ČT art

15.11.2021 09:11:09 Redakce | rubrika - Ze zlaté kapličky

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Ze zlaté kapličky

Sezona Opery ND a SOP vyvrcholí festivalem

Vizuál festivalu

Aktuální, interaktivní, moderní, pestrý, odvážný, český i světový - takový bude letošní ročník festivalu Opera ...celý článek



Časopis 16 - sekce

HUDBA

Hudební tipy 15. týden

Karel

Karel
Jediný, neopakovatelný, milovaný. Karel Gott pohledem dokumentaristky Olgy Malířové Špátové. Celoveče celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Křesťanský magazín

Bazilika svatého Vavřince a svaté Zdislavy

Křesťanský magazín
Poutní magazín Jana Vávry zavede diváky do Jablonného v Podještědí, saské Žitavy a nedal celý článek

další články...