zvláštní poděkování
Volný.cz

Přenos opery Macbeth z Teatro alla Scala

Anna Netrebko

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

G. Verdi: Macbeth
Přenos dnešního zahajovacího představení operní sezóny z Teatro alla Scala v Miláně. V titulních rolích shakespearovského dramatu se představí světové hvězdy basbarytonista Luca Salsi a sopranistka Anna Netrebko. Dále účinkují Ildar Abdrazakov (Banco) a Francesco Meli (Macduff). Sbor a orchestr milánské Scaly řídí Riccardo Chailly. Režie Davide Livermore (V italském znění). Hudební ředitel milánské Scaly Riccardo Chailly dokončí v prosinci sérii nastudování Verdiho mladické operní trilogie. Po Janě z Arcu a Attilovi přichází na scénu prestižního lombardského operního domu Macbeth v režii Davidea Livermorea. Scénografii vytvořil Gio Forma, kostýmy navrhl Gianluca Falaschi. Přenos nabídne rovněž skvělé pěvecké obsazení, v němž dominuje sopranistka Anna Netrebko jako Lady Macbeth společně s basbarytonistou Lucou Salsim jako Macbethem. Dále účinkují tenorista Franceso Melli v postavě Macduffa a basista Ildar Abdrazakov v roli lorda Banqua.

Při bouři se slétají nad skotskými vřesovišti hejna čarodějnic. Když sem dorazí vítězní vojevůdci Macbeth (Luca Salsi) a Banquo (Ildar Abdrazakov), věští jim budoucnost. Macbeth se má stát thénem a později králem, Banquo bude otcem králů. Bezprostředně na to královští poslové zvěstují Macbethovi, že byl za svou udatnost opravdu jmenován thénem. O tom všem se dozvídá lady Macbeth (Anna Netrebko), a protože je posedlá ctižádostí, přemluví svého manžela, aby krále Duncana zabil. Má k tomu příležitost právě ve chvíli, kdy u nich bude panovník nocovat. Macbeth se nechá přemluvit, vladaře ve spánku probodne a zkrvavenou dýku podsune strážím. Královu synu Malcolmovi (Iván Ayón Rivas) se podaří prchnout.
Podezření z vraždy tedy padne na uprchlíka. Macbeth se však obává, že se naplní i druhá část proroctví, podle něhož by měl být Banquo otcem králů. Je proto zavražděn, ale jeho synovi se rovněž podaří uprchnout. Na slavnostní korunovační hostině se Macbethovi dvakrát zjeví mrtvý Banquův duch, a tím začínají Macbethovy psychické problémy. Před hosty naznačuje pomatenými slovy cosi o své vině, lady Macbeth se však snaží krále před hosty omluvit a uklidnit ho. Macbeth z hostiny prchá k čarodějnicím, aby se dozvěděl podrobnosti o předchozí věštbě.
Ty mu prorokují, že nezvítězí nad ním nikdo, kdo je zrozen z ženy a jeho vláda neskončí, dokud se proti němu jako nepřátelský šik nepostaví Birnamský les. Zároveň je upozorněn, aby se varoval skotského šlechtice Macduffa (Francesco Meli). Místo, aby věštba Macbetha zklidnila, ptá se nedočkavě na Banquovy potomky. Místo odpovědi se mu zjeví osm králů, poslední – s podobou právě Banquovou – mu nastaví zrcadlo, v němž se opět objeví řada králů. Macbeth při tomto vidění ztrácí vědomí a probere se po boku lady Macbeth, jež ho sledovala a věštbu také vyslechla.

Poddaní se bouří proti zlovůli Macbetha, který nemilosrdně nechává vraždit jednoho po druhém. Uprchlý syn zavražděného krále Malcolm obléhá Macbethův hrad a radí vojákům, aby se maskovali větvemi stromů Birnamského lesa. Lady Macbeth podobně jako její muž ztrácí pod tíhou svých zločinů zdravou mysl, náměsíčně bloudí prostorami hradu a marně se snaží smýt pomyslnou krev ze svých rukou. Umírá. Macbeth zdrcen zprávou o smrti své ženy, vidí, že Birnamský les se dal do pohybu a blíží se k jeho hradu. Pochopí, že jeho život končí a podle věštby je zabit Macduffem, jenž mu na vysvětlení dodává, že se nenarodil běžným způsobem, ale byl vyňat z matčina lůna. Malcolm se podle dědického práva stává skotským králem.
Vysílání: 07.12., 20.15 hod., ČT art

29.11.2021 16:11:40 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 04 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Večer tříkrálový (NdB)

Články v rubrice - Z éteru

Josephine Bakerová a Tančíme

Josephine Bakerová

Josephine Bakerová – první černošská ikona
Příběh tanečnice, která uchvátila poválečnou Evropu 20. le ...celý článek


Skladatel Berlioz a houslový virtuos Ivan Ženatý

Ivan Ženatý

Po stopách slavných skladatelů: H. Berlioz
Francouzský novoromantický skladatel, hudební spisovatel a vizio ...celý článek


G. Rossini a Janáček Brno

G. Rossini

Po stopách slavných skladatelů: G. Rossini
Skladatel nezapomenutelných operních melodií, milovník dobrého j ...celý článek


Klasické hudební tipy 4. týden

Karajan řídí devátou

Karajan řídí devátou
Velkolepou vokální symfonii "S Ódou na radost" Ludwiga van Beethovena v provedení Berl ...celý článekČasopis 04 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Velikáni filmu... Nicol Kidmanová

Nicol Kidmanová (Grace, kněžna monacká)

Grace, kněžna monacká
Životní role hollywoodské hvězdy Grace Kellyové. Nicole Kidmanová v hlavní roli život celý článek

další články...