zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Skladatel Berlioz a houslový virtuos Ivan Ženatý

Ivan Ženatý

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Po stopách slavných skladatelů: H. Berlioz
Francouzský novoromantický skladatel, hudební spisovatel a vizionář. Scénář Alain Duault. Režie Philippe Allante. Trojané, Faustovo prokletí, Benvenuto Cellini a Harold v Itálii – to jsou tituly, které se nesmazatelně zapsaly do hudebně dramatického a koncertantního repertoáru. Každé z nich vystupuje jako samostatná osobnost. Jejich autorem je francouzský novoromantik Hector Berlioz (1803–1869), který se narodil 11. prosince v Cote-Saint-André nedaleko Grenoblu. Byl synem lékaře. Komponovat začal v šestnácti letech. K nevoli rodičů zanechal studií medicíny a stal se na pařížské konzervatoři žákem J. F. Lesueura a českého skladatele Antonína Rejchy. Už na konzervatoři složil Berlioz písně, kantáty (Osm scén z Fausta), orchestrální předehry, jako sedmadvacetiletý vytvořil Fantastickou symfonii s podtitulem Epizoda ze života umělce, k níž ho inspirovala herečka Harriet Smithsonová, jeho budoucí manželka. Po několika neúspěšných pokusech získal za kantátu "Poslední noc Sardanapalova" Římskou cenu. Během pobytu ve Věčném městě vznikly dvě Berliozovy předehry Král Lear a Rob Roy. Po návratu do Paříže pokračoval v práci na symfonii se zpěvem a recitací Lélio aneb návrat k životu, která je považována za pokračování Fantastické symfonie. K poctě obětí revoluce z roku 1830 zkomponoval Rekviem a podle svého uctívaného básníka Williama Shakespeara dramatickou symfonii Romeo a Julie.
Vysílání: 31.1., 22.35 hod., ČT art
Opakování: 05.2., ČT art

Ivan Ženatý
Portrét českého houslového virtuosa a hudebního pedagoga, který včera oslavil 60. narozeniny (2018). Režie J. Počtová. V těchto dnech si připomínáme 60. narozeniny houslového virtuosa Ivana Ženatého, jenž během své hudební kariéry dosáhnul výrazného mezinárodního renomé. Opakovaně hostuje se slavnými mezinárodními tělesy jako je BBC Symphony Orchestra London, Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks, Berliner Symphoniker, Orquesta Nacional de Madrid, ale i s předními českými orchestry jako je Česká filharmonie, FOK či Symfonický orchestr Českého rozhlasu. Velkou pozornost vzbuzují také jeho sólové a komorní projekty (kompletní Bachovy sólové sonáty či Beethovenovy a Brahmsovy sonáty z posledních sezón). Svým mimořádně bohatým repertoárem zahrnujícím přes padesát houslových koncertů oslovuje široké publikum, aniž by na okamžik opustil svět klasické hudby. Ivan Ženatý hraje na vzácné housle Giuseppe Guarneriho “del Gesu” z roku 1740. Je profesorem na prestižním Cleveland Institute of Music.
Vysílání: 03.2., 22.55 hod., ČT art

24.1.2022 16:01:01 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Rádio Kašpar

Články v rubrice - Z éteru

Nižinský a Rok na dedine

Nižinský

Nižinský
Génius nebo šílenec? Americký životopisný film o jednom z největších tanečníků dvacátého století ( ...celý článek


Opery: Osud a Lancelot

Osud (NdB)

Osud
Slzy tvé až v dlaních přelévat… Opera Leoše Janáčka v režii Roberta Carsena a nastudování Národn ...celý článek


Basbarytonista Bryn Terfel v titulní roli komické opery

Don Pasquale

G. Donizetti: Don Pasquale
Velšský basbarytonista Bryn Terfel v titulní roli tříaktové komické opery o podv ...celý článekČasopis 20 - sekce

HUDBA

Honza Roušar vydal ke svým čtyřicátinám nové album

Honza Roušar v Malostranské besedě

Po sedmi letech vydal Honza Roušar nové album Zapět dvanáct, tentokrát s českými texty Václava Tobrmana v aran celý článek

další články...