zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Písně z Gurre

Písně z Gurre

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Písně z Gurre
Brilantní provedení Schönbergova monumentálního díla v pražské Státní opeře. Pod taktovkou P. Popelky účinkují: Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Norský rozhlasový orchestr, Český filharmonický sbor Brno, Slovenský filharmonický sbor, M. Weinius, S. Bernhard, Š. Pučálková, K. Conners, Y. Soberg a D. Henschel. Režie T. Šimerda. Arnold Schönberg zkomponoval Písně z Gurre na text J. P. Jacobsena o tragické lásce dánského krále Waldemara a jeho milenky Tove Lille zavražděné z žárlivosti královnou Helvigou.

Skladbu instrumentoval pro monumentální orchestrální i vokální aparát: pět pěveckých sól, vypravěče, mužský a smíšený sbor a obrovský orchestr čítající 25 dřevěných dechových nástrojů, 25 žesťových nástrojů, čtyři harfy, celestu, 16 různých bicích nástrojů (včetně železných řetězů) a mimořádně početnou smyčcovou sekci. Každé provedení tohoto mistrovského díla prokomponovaného do posledního detailu je tak skutečně ohromujícím zážitkem. Této jedinečné příležitosti se chopil šéfdirigent SOČRu Petr Popelka, v době provedení Písní byl totiž rovněž šéfdirigentem Norského rozhlasového orchestru a v tomto unikátním projektu propojil obě svá svěřená tělesa. Petr Popelka se etabloval jako jeden z nejoblíbenějších a nejžádanějších dirigentů své generace. Od sezony 2024/2025 se stane šéfdirigentem Vídeňských symfoniků.
Písně z Gurre se po světové premiéře v roce 1913 dočkaly 9. června 1921 i české premiéry, která se konala právě v pražské Státní opeře (bývalém Novém německém divadle) pod taktovkou Alexandra Zemlinského. Monumentální dílo se tak do prestižního pražského sálu vrátilo po více než sto letech.
Vysílání: 11.12., 20.25 hod., ČT art

4.12.2023 11:12:13 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 08 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bílá voda (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

2 x Sedlák kavalír

Komedianti / Sedlák kavalír

Backstage: Komedianti / Sedlák kavalír
Časosběrný dokument sleduje na scéně pražské Státní opery vznik nové ...celý článek


Franz Welser-Möst řídí Českou filharmonii

Franz Welser-Möst řídí Českou filharmonii

Franz Welser-Möst řídí Českou filharmonii
Naše první symfonické těleso hraje pod taktovkou renomovaného rak ...celý článek


3 x klasické tipy

Emoce v umění: Žárlivost

Emoce v umění: Žárlivost (8/24)
Katalánský všeuměl a spisovatel Ramón Gener se bude zabývat zhoubnou žárliv ...celý článekČasopis 08 - sekce

HUDBA

Saxon - Hell, Fire And Damnation

Přebal alba

Britská heavymetalová skupina Saxon byla založena v roce 1977 v South Yorkshire. Skupinu založili zpěvák Biff celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Filmové tipy 8. týden

K. Hádek, S. Majer (Vlastníci)

Vlastníci
Komedie o schůzi majitelů bytů jednoho činžovního domu. Manželé Zahrádkovi chtějí dům opravit, je celý článek

další články...