zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Martin Helmchen zahraje Měsíční svit od Beethovena

Martin Helmchen

autor: Zdroj: Pořadatel koncertu   

zvětšit obrázek

Německý klavírista Martin Helmchen předvede své umění 15. února 20025 na recitálu v Rudolfinu v rámci cyklu Světová klavírní tvorba FOK. Mezi dvě sonáty Franze Schuberta zařadil Beethovenovu sonátu Měsíční svit a skladbu Chaconne Sofie Gubaiduliny.

Sonáta, známá pod názvem „Měsíční svit“, je nejenom asi nejznámější klavírní sonátou Ludwiga van Beethovena, ale jedním z nejslavnějších děl tohoto žánru vůbec. Většina sonát z přelomu 17. a 18. století se skládala ze svižné, tematicky jasně vymezené první věty, tlumenější druhé věty a živého finále. Beethoven v tomto díle ale přichází se zasněnou první větou, poněkud živější druhou a vyloženě bouřlivým finále.
Franz Schubert nám za svůj krátký život zanechal více než 1500 děl, mezi nimiž má vedle vokální hudby výsadní postavení také klavírní tvorba. Podle rakouského skladatele Ernsta Krenka, který se Schubertovým dílem podrobně zabýval, každá z jeho vydaných sonát vykazovala „velké bohatství technických fines“ a prozrazovala, že Schubert „se zdaleka nespokojil s tím, že by své okouzlující nápady sléval do konvenčních forem; naopak byl hloubavým umělcem s velkou chutí experimentovat“.

„Schubertova hudba je prodchnutá křehkou, božskou krásou, která se velmi liší od čehokoli, co zkomponovali jiní skladatelé. Je v ní něco ze skromné lidské bytosti, kterou byl, a co se ke mně dostává velmi přímo, nefiltrovaně,“ říká Martin Helmchen.
Skladatelka s tatarskými kořeny Sofia Gubaidulina se v devadesátých letech usadila v Hamburku. Je členkou hudebních akademií ve Frankfurtu nad Mohanem, Hamburku a Švédské královské hudební akademie. Její hudba je originální; silně nábožensky, až mysticky založená a zároveň ostře současná, rebelující v hudebních postupech a vymezující se kriticky vůči sovětskému režimu, před kterým utekla do Evropy.

4.2.2025 16:02:44 Redakce | rubrika - Koncerty