Opera Fidelio z Met míří na plátna kin

autor: The Metropolitan Opera
zvětšit obrázekPo únorové přestávce se opět na plátna kin vrací přímé přenosy z Metropolitní opery v New Yorku, tentokrát novou inscenací Beethovenovy jediné opery. Fidelio je oslavou odvahy, lásky a triumfu spravedlnosti nad útlakem – v tomto ohledu dílo s nezmenšenou intenzitou rezonuje i dnešní době. V sobotu 15. března 2025 zamíří i na plátna kin v České republice. Než opera Fidelio ve své definitivní verzi spatřila světlo operního světa, Ludwig van Beethoven se s ní pořádně natrápil. Původně opera začala vznikat pod názvem Lenora už v roce 1804, její první verze, dokončená o rok později, byla však označena za příliš dlouhou a komplikovanou. Přes dlouhou řadu úprav a zásahů jak do libreta, tak do hudební složky, které byly ukončeny až v roce 1814, mluvil vždy Beethoven o Fideliovi jako o svém „nejoblíbenějším dítěti“.
Příběh Leonory, která v přestrojení za mladého muže Fidelia proniká za zdi španělského vězení a snaží se zachránit svého neprávem uvězněného manžela Florestana před smrtí rukou tyranského vězeňského správce Pizarra, má v newyorském operním svatostánku dlouhou historii uvádění. Nyní se vrací v nové inscenaci v režii Jürgena Flimma. Ten se rozhodl zdůraznit nadčasovost boje za svobodu a lidskou důstojnost a děj ze španělské Sevilly konce osmnáctého století přesadil do geograficky blíže nespecifikované země v čase blízkém současnosti.
Do hlavní role Leonory obsadil režisér jednu z nejzářivějších hvězd současného operního nebe Lisu Davidsen. Ta svým výkonem navazuje na dlouhou řadu oceňovaných rolí, které v minulých sezónách v Metropolitní opeře ztvárnila. Kritika jí skládala pocty za hlavní roli ve Straussově Ariadně na Naxu, v loňském roce zářila jako Tosca. Role politického vězně a jejího milého Florestana se ujal tenor David Butt Philip, jeho antagonistu Dona Pizzara pak bass-baritonista Tomasz Konieczny. Představení diriguje Susanna Mälkki, bývalá šéfdirigentka Helsinské filharmonie a také první žena, která dirigovala operu v milánské La Scale.
Nadčasový příběh o svobodě a důstojnosti zamíří na plátna kin v sobotu 15. března v distribuci společnosti Aerofilms. Vstupenky jsou již v prodeji.
📘 www.aerofilms.cz
Časopis 28 - rubriky
Články v rubrice - Zveme ...
Roztančený Bach ožije na prknech divadla Florea Theatrum

Světová premiéra inscenace Bach Dansant souborů Musica Florea a Epochal Dances připomene letošní 340. výročí n ...celý článek
Časopis 28 - sekce
DIVADLO
Finále divadelní sezóny si nenechal ujít prezident Petr Pavel

Uherskohradišťská scéna má za sebou poslední představení sezóny. Herci před vyprodaným hledištěm odehráli strh celý článek
HUDBA
Kamenná čtvrť slaví sto let albem SKALA

I v současnosti si tato svébytná brněnská městská část nedaleko řeky Svratky uchovává svůj genius loci. Pro ži celý článek
LITERATURA/UMĚNÍ
V Brně se otevřelo muzeum iluzí Absurdia

Brno se dočkalo nové kulturní atrakce, muzeum iluzí Absurdia, které slavnostně otevřelo své brány veřejnosti v celý článek