MenART otevírá brány mladým uměleckým talentům

autor: archiv
zvětšit obrázekJedinečnou možnost spolupracovat po dobu jednoho roku s předními osobnostmi české umělecké scény nabízí talentovaným žákům a jejich pedagogům stipendijní akademie MenART. Přihlášky do osmého ročníku pro školní rok 2025/2026 je možné podávat ještě do 31. března 2025.
„Podstatou našeho programu je podpora talentů a inspirace pedagogů skrz spolupráci s mentory, kterými jsou významné umělecké osobnosti. Ti pracují v ročním programu ve skupinách s tandemy pedagogů a nadaných studentů ZUŠ z celé České republiky. Mentor si svou skupinu sestavuje z přihlášených. Díky našemu poslání mají všichni vybraní účastníci zajištěno stipendium, což odstraňuje ekonomické bariéry pro vstup do programu. Hlavním cílem je podpora talentu v jeho raných fázích rozvoje.,“ říká Dana Syrová, zakladatelka a ředitelka Stipendijní akademie MenART.
Akademie je otevřená především žákům základních uměleckých škol, ale též studentům 2. stupně základních škol, středních škol a gymnázií, kteří chtějí zdokonalit své dovednosti ve spolupráci s profesionály. Dvojice student–pedagog absolvují víkendová setkání s mentory v průběhu celého školního roku. Program klade důraz na individuální přístup a potřeby každé dvojice. Jeho velkým přínosem je též práce a propojení celé skupiny.
Ve školním roce 2025/2026 bude otevřeno 15 mentorských skupin, které povedou uznávaní umělci z různých oborů:
• Klasická Hudba: Ivo Kahánek, Karel Košárek, Jan Fišer, Irvin Venyš, Jan Ostrý, Tomáš Jamník, Radek Baborák
• Hudba bez žánrových omezení: Radka Fišarová, Beata Hlavenková, Jakub Jedlinský
• Výtvarné umění: Aleš Najbrt, Hanuš Lamr, Jiří Franta
• Tanec: Jan Kodet
• Divadlo: Michaela Homolová
Citace mentorů
„MenART přináší mladým talentům příležitost nejen ke zdokonalování dovedností, ale i k jedinečnému setkávání. Každý nový ročník mě utvrzuje v důležitosti této mise.“ (zakládající mentor, klavírista Ivo Kahánek)
„Setkání s inspirativními osobnostmi má hluboký vliv na mladé talenty. Je pro mě radostí být součástí tohoto projektu a podílet se na formování budoucích umělců.“ (choreograf Jan Kodet)
„Hudba má mnoho podob a žádná z nich není méněcenná. Tuto filozofii předávám studentům jako základní poselství o rozmanitosti umění.“ (skladatelka Beata Hlavenková)
Úspěšní absolventi
Během uplynulých sedmi ročníků prošlo programem více než 881 studentů a 556 pedagogů z celého Česka. Mnozí stipendisté dosáhli mimořádných výsledků v soutěžích nebo při přijímacích zkouškách na umělecké školy a pokračují ve své umělecké kariéře.
MenART podporuje také vystoupení mladých talentů na prestižních festivalech. Absolventi Stipendijní akademie se v závěru mentorského programu díky partnerské spolupráci a podpoře festivalů představují tradičně na MHF Pražské jaro na koncertu symbolicky nazvaném Salon ZUŠ – v letošním roce proběhne 24. května a na objednávku festivalu uvede premiérovou skladbu Beaty Hlavenkové - nebo na Smetanově výtvarné a Smetanově Litomyšli.
Uzávěrka přihlášek
Odkaz na přihlášky i požadavky na zaslané materiály od jednotlivých mentorů jsou k dispozici na www.menart.cz. Uzávěrka přihlášek je 31. března 2025.
TIP!
Časopis 18 - rubriky
Články v rubrice - Zprávy
Nadace Život umělce rozdělila 3,3 milionu korun

První grantová výzva Nadace Život umělce rozdělí mezi úspěšné žadatele téměř 3,3 milionu korun, což je o 800 t ...celý článek
Časopis 18 - sekce
DIVADLO
Setkání Setkání 2025: Zlín v srdci česko-slovenského divadla

Festival Setkání Setkání ve Zlíně je každoročním svátkem českého a slovenského divadla, který letos proběhne o celý článek
HUDBA
The Pharcyde oslaví v Praze 30 let alba

Co se vám vybaví, když se řekne West Coast Rap? Gangsta rap. Loket a gang signs z vokna. Aroma alfasamectví. C celý článek
LITERATURA/UMĚNÍ
80 let od konce 2. světové války

Uloupené dětství
Český chlapec na převýchově v německém Kinderheimu. Televizní film na motivy románu Joži M celý článek