zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Lehce unavené miniatury

Tanenčík a choreograf Viktor Konvalinka

autor: archiv   

Zadáním letošních miniatur - cyklu malých děl mladých choreografů – většinou rovněž tanečníků Národního divadla Praha, byla tentokrát díla českých skladatelů. Hudba B.M. Černohorského a J. Duška je tématem Fugy v choreografii Sylvy Nečasové (scéna, světelný design, tanec). Tanečnice (M. Hejduková, Z. Šimáková, S. Nečasová) vstupují postupně do světla jako jeden z hlasů odpovídající jednomu nástroji, které znějí přímo na scéně, a v posloupnosti pohybů skládají fugu, kde v partituře bicích zaznívá mužský hlas (M. Jurica). Pohybově nápaditá skladba ovšem postrádá v tanečním provedení preciznost hudebníků a tančící působí jaksi unaveně.

Frustrace in G - problematický vztah muže a ženy aneb co ti dva vlastně chtějí – choreografie Kláry Jelínkové a Diany Zehetner na hudbu M. Kokošky, P. Pivarceho, I. Medka je naproti tomu svěží, zatančená s energií a humorem (K. Jelínková, M. Urban).
Polednice Michaely Černé na hudbu A. Dvořáka jakoby se zatoulala do programu pouze omylem. Příběh bez příběhu v klasickém podání unaví dříve diváky než tanečníky. Pro ženy to však může být návod, jak si zpestřit tanečkem kolem plotny nudné chvíle při vaření.
Tři týpci v rudých montérkách ve Třech pro sólo aneb pražské hystérium v choreografii Viktora Konvalinky na české populární melodie (J. Suchý, O.A. Sifon, L. Typlt, P. Hapka) nám odhalí postupně nejen svůj životní styl ale i sebe sama až na dřeň. Evidentně se při této frašce baví stejně skvěle diváci jako tanečníci (A. Katsapov, V.Konvalinka, L. Kvaček).
Hudba B. Martinů a verše P.Éluarda navozují filozofičtější náladu v dílku Hany Turečkové Jak překročit svítání o touze překonat lidskou osamělost, o lidských vztazích. Zajímavá choreografie (tančí H. Turečková, M. Winter) byla poněkud roztříštěna projekcí veršů a spíše nefunkční konstrukcí na scéně.
Humorný záměr scénky R:U.R. Zuzany Šimákové (hudba A. Dvořák, bratři Ebenové, Eunica) o připodobnění člověka robotům a naopak vyzněl i přes velkou snahu komentátora a interpretů (Z. Šimáková, M. Boček, O. Novotný) spíš rozpačitě než zábavně.
Vážný tón nabírá taneční večer v poslední skladbě, ve Zlomených snech Toma Rychetského. Na hudbu skupiny The Klezmatics vytvořil skupinovou choreografii na téma holocaustu s prvky židovského folklóru, s mnoha dynamickými pasážemi i krásným lyrickým duetem (tančí K. Benešová j.h., M. Drastíková, K. Kutilová, T. Kopecký, T. Rychetský a další). I přes příliš popisný závěr, který trochu narušil celkový dojem, zůstávají Zlomené sny patrně nejlepší částí programu.

Je zřejmé, že mezi mladými choreografy se objevuje nápadů bezpočet, ale při srovnání s minulými roky byla letošní tvorba poznamenána spíše lehkou únavou a stagnací originality.

26.3.2007 20:03:06 Helena Kozlová | rubrika - Recenze

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Časopis 18 - sekce

HUDBA

Turbodechovka Fanfare Ciocărlia roztančí Flédu

Fanfare Ciocărlia

Fanfare Ciocărlia, jedna z nejproslulejších balkánských dechovek, představí 12. května v premiéře na Flédě svo celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po celý článek

další články...