zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hunt Kastner Artworks aneb „hon“ na mladé české výtvarníky *

Z tvorby Zbyňka Baladrána

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Výstavní instituce u nás se rozhodně nepředhánějí v tom, aby „uhnaly“ mladé české výtvarníky a přesto si mladá umělecká generace už určitou pozornost vydobyla. Dosvědčuje to např. vyhlášení soutěže o cenu Jindřicha Chalupeckého pro umělce do 35 let, jejíž dvacátý ročník právě probíhá, třetí ročník soutěže o Cenu Národní galerie 333 a Skupiny ČEZ pro umělce do 33 let, a letošní výstavní projekt Galerie hlavního města Prahy Start-up pro umělce na počátku kariéry. Pořídit si ovšem soukromou galerii, jejíž existence by byla založena na vystavování a prodeji tvorby mladých, by asi každý pracovník v české kultuře považoval za způsob jak se zbavit zbytečných peněz, pro toho, kdo na to má, nebo přímo za sebevražedný podnik. Do nejistého podnikání se pustily dvě cizinky Američanka Katherine Kastner a Kanaďanka Camille Hunt a založily v roce 2005 na Letné v Kamenické ulici galerii, které se daří naplňovat svůj záměr.

Katherine Kastner přitáhly do polistopadové Prahy české kořeny. Její matka emigrovala v roce 1948 z Československa do USA, kde se Katherine narodila. Vystudovala tam ekonomii a má za sebou několik let práce v tomto oboru na Wall Street v New Yorku. K výtvarnému umění se dostala až v Praze přes svého strýce známého malíře Pavla Brázdu, u jehož rodiny také bydlela v prvních letech. Pracovala pro Pražskou pětku, časopis Výtvarné umění a naposledy v Muzeu Kampa, než se rozhodla se svou společnicí zaplnit prázdnou plochu na naší výtvarné „paletě“.

Na cca 60 metrech čtverečných rozdělených do větší výstavní místnosti (do 20. listopadu zde probíhá výstava videoinstalací už známého Zbyňka Baladrána KOGNITIVNÍ MAPY) a menšího knihovního koutku (časopisy, katalogy k nahlédnutí, povalují se zde i obrazy a fotografie) pořádá galerie pětkrát ročně výstavy jednotlivých výtvarníků, kteří svá díla tvoří přímo pro tento prostor a konkrétní výstavu. Byli mezi nimi např. Jan Šerých (v současnosti k vidění i v GHMP ve 2. patře Staroměstské radnice), Jiří Thýn, Daniel Pitín, Viktor Kopasz, Jiří Skála a letos v létě se zde shromáždilo 23 autoprtrétů umělců, kteří už zde měli své práce vystaveny. Majitelky galerie považují za důležité, aby mladí tvůrci mohli svá díla také prodávat. Nenabízí české výtvarníky jen u nás, podařilo se jim proniknout i do sítě vystavovatelů na mezinárodních uměleckých veletrzích, které se specializují na mladé. Letos „vyvezly“na veletrh v Basileji, na který přichází kolem 20 000 návštěvníků, laureátku ceny J. Chalupeckého za rok 2007 Evu Koťátkovou a Alenu Kotzmannovou, ve Vídni na veletrhu zaměřeném na střední a východní Evropu, kde byly jedinou „českou“ galerií, předvedly Josefa Bolfa a trochu mimo své zaměření i Pavla Brázdu. V nejbližší době míří opět s Josefem Bolfem na londýnský Frieze Art Fair, který mívá návštěvnost až 60 000 lidí. Na naše poměry neuvěřitelné množství – odborníků, pracovníků muzeí a galerií, novinářů ale především běžných návštěvníků, do jejichž povědomí se vystavená díla a jejich tvůrci dostávají. Nabízí se tu tedy prvotřídní reklama a možná i důvod, proč se naši mladí umělci prodávají především do zahraničí. Činnost galerie se však neomezuje jen na vystavování nebo prodej. Snaží se s umělci spolupracovat dlouhodobě, zajišťovat jim propagaci doma i v zahraničí, pomoc s rezidenčními pobyty, granty apod. a spolupracuje rovněž s dalšími institucemi, teď zejména s GHMP. Galeristky si obstarávají vše samy - od vyhledávání umělců, přes instalace výstav, propagaci, rozsáhlé úřadování, které obnášejí přihlášky na veletrhy a granty až po dopravu exponátů, když je to možné. Je pravda, že určitou podporu jim poskytuje ministerstvo kultury a Česká centra, nicméně hlavní tíha spočívá na obou dámách. Práce je baví, provádějí ji s nadšením a záviděníhodnou energií a i když v našem prostředí narážejí na nedostatky jako všichni ostatní, nestěžují si, nenechávají se otrávit a jejich galerie vzkvétá. „Neuměly jsme si před 5 lety představit, že by to mohlo takhle jít“, shrnují pětiletou existenci Hunt Kastner Artworks roztomilou češtinou Katherine Kastner a Camille Hunt.
*hunt - hon, lov, štvanice

13.10.2009 02:10:56 Helena Kozlová | rubrika - Recenze