zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Visegrad Drama 3 – The Sixties

Visegrad Drama 3 – The Sixties

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Při příležitosti vydání třetího svazku Visegrad Drama – The Sixties se ve čtvrtek 19. listopadu 2009 v 15 hodin v Malém sále Institutu umění – Divadelního ústavu, Celetná 17, Praha 1, uskuteční slavnostní prezentace této publikace. Prezentace se zúčastní zástupci všech čtyř divadelních institucí, které se na vydávání svazků Visegrad Drama podílejí.
Ediční záměr vydat čtyři svazky her čtyř zemí středoevropského prostoru vznikl jako společná myšlenka divadelních institucí z České republiky, Maďarska, Polska a Slovenska. V rámci tohoto společného projektu připravuje každá ze zúčastněných institucí edičně jeden svazek, který obsahuje hry všech čtyř zemí z předem stanoveného období, přeložené do angličtiny. Konečná řada čtyř svazků by měla být reprezentativním výběrem středoevropské dramatiky dvacátého století.

Slovenský Divadelný ústav vydal v roce 2002 první svazek významných dramatických děl z konce 19. a počátku 20. století - WEDDINGS, který obsahoval následující hry: Alois a Vilém Mrštíkové: MARYŠA; Stanislaw Wyspiański: THE WEDDING (VESELKA), Vladimír Hurban: SNOWDRIFTS (ZÁVĚJE ) a Ferenc Molnár: THE GLASS SLIPPER (SKLENĚNÝ STŘEVÍČEK).
Maďarské Divadelní muzeum a ústav bylo v roce 2004 editorem knihy Visegrad Drama 2 - Escape, obsahující čtyři hry z dvacátých až čtyřicátých let minulého století: Arnošt Dvořák a Ladislav Klíma: MATTHEW THE HONEST (MATĚJ POCTIVÝ); Jerzy Szaniawski: THE SEAFARER (MOŘEPLAVEC); Áron Tamási: SONGBIRD (ZPĚVAVÝ PTÁK) a Július Barč-Ivan: TWO (DVA).
Třetí svazek visegradských her edičně připravil pražský Divadelní ústav. Jeho název zní The Sixties a jsou v něm zahrnuta díla nejvýznamnějších dramatiků středoevropského prostoru z tohoto období: Josef Topol: THE END OF THE SHROVETIDE (KONEC MASOPUSTU); István Örkény: WELCOMING THE MAJOR / THE TÓT FAMILY (RODINA TÓTŮ); Slawomir Mrozek: TANGO a Leopold Lahola: SUNSPOTS (SKVRNY NA SLUNCI).

Časové určení tohoto svazku je tentokrát zároveň i jeho tématem – považujeme šedesátá léta za klíčové období pro vývoj moderního evropského dramatu dvacátého století, za období, z něhož čerpá současná dramatika dodnes. Ve středoevropském prostoru, který sledujeme, nastalo v té době uvolnění politické i kulturní a po stalinských represích v padesátých letech byla šedesátá léta vnímána jako období jisté duchovní a umělecké regenerace. Čtvrtý svazek bude věnovaný současné dramatice a edičně jej zastřeší varšavské Divadelní muzeum.

16.11.2009 12:11:43 Redakce | rubrika - Novinky...