zvláštní poděkování
Quantcom.cz

GASK – v Čechách ojedinělý koncept galerie

Emil Filla: Zátiší se sokolem a mandolínou

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Druhá největší galerie v České republice - GASK, která sídlí v prostorách rozsáhlé citlivě zrekonstruované barokní budovy bývalé Jezuitské koleje v Kutné Hoře, přivítala první hosty 8. května 2010. Od 10 do 17 hodin tak měli návštěvníci unikátní možnost prohlédnout si zdarma veškeré expozice galerie, zahrnující výstavy Emil Filla: Archiv umělce, Kontakt – sbírka konceptuálního umění Erste Bank, stálou expozici Sbírka 123, včetně vzácné středověké Iluminace s motivem těžby a zpracování stříbra, pocházející přímo z Kutné Hory z období 15. století. Na programu byla v den slavnostního otevření také přednáška Jiřího Fajta, kurátora expozice Iluminace, křest knihy a DVD nazvaných „Iluminace se vrací zpátky do Čech“ či doprovodný hudební program na dvoře Jezuitské koleje včetně dětského koutku. Za provozem GASK stojí nejmladší umělecký tým na poli české galerijní scény v čele s hlavním kurátorem Ondřejem Chrobákem, šéfem Lektorského centra Ondřejem Horákem a ředitelem Janem Třeštíkem. Galerie bude dále otevřena od úterý do soboty vždy od 10 do 18 hodin, v neděli od 10 do 17 hodin.

Unikátní výstava EMIL FILLA: ARCHIV UMĚLCE představí jak jeho vlastní tvorbu, tak i reprodukce Pabla Picassa, A3 fotografie pořízené Josefem Sudkem nebo výstřižky tisků, které si Filla pečlivě archivoval na kartony. Fillův vizuální archiv je vlastně strukturovaným „chaosem“ dějin umění, v němž je možné objevovat ohniska malířových zájmů a východiska jeho teoretických a výtvarných snah. Úvodní slovo do katalogu k výstavě Emila Filly v GASK napsal ředitel Ústavu dějin umění AV ČR Lubomír Konečný.

Sbírka konceptuálního umění Erste Bank nazvaná Kontakt ukazuje díla umělců střední a východní Evropy od 60. let do současnosti. Mezi nimi jsou zastoupeni Ján Mančuška, Běla Kolářová nebo Jiří Kovanda. Cílem výstavy Kontakt je reflektovat politickou a ekonomickou transformaci v Evropě a hodnotu umění na pozadí specifického kulturního, sociálního a ekonomického vývoje v post-socialistických zemích. Sbírka Kontakt byla sestavována ve spolupráci s mezinárodním týmem kurátorů a historiků umění a vznikala od roku 2004. Představena již byla například v MuMoK ve Vídni. Kurátoři Jana a Jiří Ševčíkovi připravili pro GASK extenzivní výběr uměleckých děl ušitý na míru přímo pro nově zrekonstruované prostory Jezuitské koleje.

GASK veřejnosti zpřístupní na dobu tří měsíců středověkou iluminaci původem právě z Kutné Hory, která je jednou ze tří na světě dochovaných. Iluminace bude vystavena s tématickou doprovodnou expozicí, která přiblíží kulturní pozadí doby, kdy iluminace vznikla. Kurátory expozice jsou Zdena Studničková a Jiří Fajt. Iluminace byla doposud vystavena pouze jeden den v loňském roce a přišlo se na ni podívat 6 000 lidí. Pro zhlédnutí iluminace bude nutné předem zarezervovat prohlídku.

Stálá expozice Sbírka 123 odkryje umění z depozitáře GASK, kde nechybí Josef Čapek, Toyen, Jan Zrzavý, Otto Gutfreund, František Tichý nebo Vladimír Boudník. Díla ve stálé expozici budou řazeny netradičně dle data získání od 60. let přes období normalizace až do současnosti, ve třech na sebe navazujících celcích. Návštěvníci si tak budou moci udělat konkrétní představu o historii této umělecké instituce a její náplni v proměnách doby.

„GASK se neuzavírá žádnému časovému období, ani žádným formám umění,“ říká k výběru úvodních výstav šéfkurátor Ondřej Chrobák. „Výstava Emila Filly se proto dotýká problému archivu a paměti, což je momentálně jedno z velkých témat jak současného umění, tak uměleckohistorických analýz,“ dodává Chrobák. Za stejně důležité považuje ukázat veřejnosti linii středoevropského konceptuálního umění, výstava Iluminace je zase předvojem rozsáhlé expozice věnované umění za vlády dynastie Jagellonců. Tu GASK plánuje na rok 2012. „Usilujeme o to, aby se GASK stal kultovním a přátelským místem, kam lidé rádi chodí, a výstavním prostorem, který je otevřený a bez předsudků. Důležité je nebát se dělat věci jinak, zapomenout na stereotypy zažité v českém uměleckém prostředí,“ popisuje vizi nové české galerie Ondřej Chrobák, který přišel do GASK (best crossbow) z Národní galerie.

V GASK bude probíhat progresivní činnost také na poli Lektorského centra. Studentům gymnázií a středních škol je určen mobilní lektorský program GASKtour – interaktivní a zábavná soutěž zaměřená na výtvarné umění, architekturu a film odehrávající se v prostorách a blízkém okolí speciálně upraveného londýnského autobusu double-deckeru, který jezdí po středočeských městech. Středověkou iluminaci nechali zástupci Lektorského centra spolu s několika dalšími uměleckými artefakty zpracovat do reliéfů rozeznatelných hmatem a určených pro nevidomé. „Připravujeme stálé programy pro děti předškolního věku, studenty nebo zahraniční návštěvníky, v naší lektorské činnosti nezapomínáme ani na seniory nebo sociální menšiny. Úplnou novinkou jsou aktivity pro nevidomé a sociálně odloučené,“ říká vedoucí Lektorského centra GASK Ondřej Horák. Lektorská činnost GASK se bude inspirovat i v jiných institucích než jen galerijních, informace bude čerpat z provozů, které pracují s dětmi, studenty i staršími občany.

GASK chce na více než třech tisících metrech čtverečních poskytnout v Čechách ojedinělý přátelský galerijní prostor, inspirovaný konceptem nejznámějších světových galerií, jako jsou Centre Georges Pompidou v Paříži, Tate Modern v Londýně nebo MoMA v New Yorku. Součástí GASK je book store, kavárna, galerijní obchod, nechybí odpočinkové zóny, dětský koutek a přebalovací pulty. V současné chvíli probíhají poslední úpravy, díky kterým bude celý prostor galerie bezbariérový. GASK kromě výstav plánuje řadu dalších uměleckých aktivit, jako například letní hudební festival Creepy Teepee. Galerie aktivně spolupracuje s mladými umělci. „GASK by měla být galerie, kterou budou umělci považovat za svoji. Integrování jejich tvorby do aktivit galerie je proto spontánní a přirozené,“ upřesňuje šéfkurátor Chrobák. Dětský koutek nazvaný Rejdiště tak navrhla například nositelka Ceny Jindřicha Chalupeckého Eva Koťátková a autory designu autobusu pro GASKtour jsou finalisté této ceny Jiří Franta a David Böhm.

10.5.2010 21:05:27 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Zprávy

Pavel Soukup získává Cenu za mimořádný přínos

Pavel Soukup

Cenu za mimořádný přínos v oblasti audioknih a mluveného slova za rok 2023 získává Pavel Soukup. Český herec m ...celý článek


Audioknihou roku 2023 se staly memoáry

Vlastní životopis

Vítězem ankety Audiokniha roku 2023 se stala memoárová kniha Vlastní životopis spisovatelky Agathy Christie na ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Zemřel Dušan Grúň

Dušan Grúň

Zemřel slovenský legendární zpěvák Dušan Grúň (*26. 5 1942 - †22. 4. 2024). Narodil se v Žilině, ale jeh celý článek

další články...