zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Nonstop české a slovenské literatuře ve světě

Repro webu akce Scena.cz

  

V minimálně dvanácti jazycích – v češtině, slovenštině, němčině, angličtině, francouzštině, španělštině, švédštině, ruštině, polštině, maďarštině, bulharštině a vlámštině – budou českou a slovenskou literaturu číst účastníci 5. ročníku Nonstop čtení. Tento unikátní čtenářský maratón se uskuteční ve dnech 31. května – 8. června 2002; jeho organizátory jsou Jazzová sekce – Artforum a Správa českých center.
Celý projekt spočívá ve štafetovém čtení z Prahy a z dalších 17 měst v 15 zemích světa, kde působí síť českých center – kromě Prahy v Bratislavě, Budapešti, Sofii, Moskvě, Kyjevě, Varšavě, Drážďanech, Berlíně, Stockholmu, New Yorku, Londýně, Utrechtu, Bruselu, Paříži, Bukurešti, Mnichově a ve Vídni. Španělsko se Nonstop čtení zúčastní z Prahy. Unikátnost této prestižní akce je znásobena on-line přenosem po internetu po celou dobu trvání akce. Čtena bude pouze česká a slovenská literatura vzniklá po roce 1918 nejen v českém jazyce, ale i v různých jazykových mutacích podle preferencí čtenáře.

V současné době je ke čtení přihlášen téměř osm set čtenářů. Mnozí z nich patří k nejvýznamnějším osobnostem ze světa kultury, politiky a veřejného života – zájem projevila např. francouzská herečka Annie Girardotová. Na pražskou část maratónu se přihlásila asi stovka čtenářů, mezi nimi např. Radovan Lukavský, Miloš Kužvart, Libor Rouček, Vlasta Chramostová, Vladimír Špidla, Kateřina Dušková, Přemysl Čech, Jana Koubková, Jaromír Hořec, Eva Kantůrková, Pavel Turnovský a další.

Myšlenka Nonstop čtení se zrodila před šesti lety při přípravě Beat Generation Fest. Tehdy vznikl nápad čtením ukázek z nejrůznějších děl určitého autora vyjádřit pocit sounáležitosti s jeho tvorbou. 1. ročník – Nonstop Ferlinghetti (1998) - byl věnován generaci beatniků, kteří v 60. letech 20. století ovlivnili umělecké dění Ameriky a potažmo i Evropy. Při 2. ročníku – Nonstop Solženicyn (1999) – byla čtena díla ruského autora, který ve své tvorbě ukázal, jak obtížné je žít a pracovat v době útlaku a nesvobody. 3. ročník – Nonstop Škvorecký (2000) – připomněl dílo českého spisovatele Josefa Škvoreckého a jeho ženy Zdeny Salivarové - Škvorecké, a to nejen jejich vlastní tvorbu, ale také jimi po více než dvě desítky let řízené nakladatelství Sixty Eight Publishers, v němž vycházely knihy českých a slovenských emigrantů a disidentů. Loňský 4. ročník byl věnován 30. letům existence Jazzové sekce a autorům v ní publikujícím a s ní soucítícím. Nonstop 30 let Jazzové sekce bylo první mezinárodní akcí, kdy se kromě Prahy četlo také v Bratislavě. Čtenáři Nonstop čtení vyjadřují svou osobní poctu básníkovi či spisovateli, z jehož díla si vybrali patnáctiminutovou ukázku.

31.5.2002 JoMe | rubrika - Zákulisí/ Klípky