zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy na 29. týden

Josef Mánes: Josefina

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Brána poznání Španělské umění (2/3) (Vysílání: 20.7., 16.00 hod., ČT2)
V šestnáctém a sedmnáctém století živila kastilská neúrodná krajina některé z nejdramatičtějších umělců v dějinách umění. Jejich umění inspiroval horlivý katolicismus a touha po kontaktu s Bohem. Mimo tuto horlivost zbyla jen tma a navíc krutost. Náboženství a násilí se prolínalo a inkvizice se snažila udržet si nad vším kontrolu. Andrew Graham-Dixon projíždí srdcem Španělska, některými z nejzvláštnějších krajin v zemi, aby zjistil, jak historie plná násilí mohla vyprodukovat jedno z nejkrásnějších umění, jaké kdy zrodil svět.
Andrew začíná svou cestu v místě, kde se v šestnáctém století zrodil úžasný projekt, který bude formovat španělské umění, dějiny a náboženství po více než sto roků.

Brána poznání
Deset století architektury
Jihlavský renesanční dům (Vysílání: 21.7., 16.05 hod., ČT2)
Gotickou stavební etapu v Jihlavě uzavřelo celkem osm požárů, které v první polovině 16. století město postihly. Renesanční proměna poté souvisela s hospodářskou prosperitou měšťanů v podobě nejrůznějšího podnikání, především soukenického. V mimořádně intenzivní stavební aktivitě zaujal prvořadé postavení v našich zemích do té doby neznámý typ domu. Tento tzv. dvoranový - nebo také halový - dům spočíval na trojtraktové dispozici. Uliční průčelí bylo opatřeno atikou, za níž nad úrovní středního traktu vystupovala nad připojené nízké pultové střechy centrální dvorana v podobě zvláštní věžovité nástavby kryté altánkovou střechou. Nejstarším příkladem příklad jihlavského renesančního dvoranového domu je levá část Oblastní galerie Vysočiny v Komenského ulici, další z předních dvoranových domů se nacházejí na jihlavském Masarykově náměstí - čp. 24, čp. 40 a další. Jihlavské stavby představují pozoruhodné obohacení středoevropské pozdně renesanční měšťanské architektury a tečku za vývojem našeho středověkého domu.

Příběhy domů
Zámek Dolní Benešov (Vysílání: 21.7., 18.30 hod., ČT2)
Městečko mezi Ostravou a Opavou neoplývá zajímavou architekturou - až na jednu výjimku. Tvoří ji zámek, o němž skoro nikdo neví. Bydlí v něm nájemníci, sídlí instituce - a přitom má základ již v gotické tvrzi a městečko se jmenuje po slavném šlechtickém rodu Benešoviců. Místní si dodnes vyprávějí legendy o tajných chodbách, středověkých rytířích a hříběti, které beze stop zmizelo v podzemí. Historie prostě zůstala v Benešově skrytá. Pro některé je i dnes stále dosti temná na to, aby byla vytahována. Nacistická třetí říše se podepsala i do dějin tohoto místa.

Via Imperialis (4/5)
Štýrsko a Korutany (Vysílání: 22.7., 18.25 hod., ČT2)
Dokumentární cyklus Via Imperialis má divákům v České republice přiblížit celkem 47 památkových objektů - hradů, zámků a klášterů, jejichž majitelé se sdružili do stejnojmenné organizace - Via Imperialis. Jedná se o nejvýznamnější rakouské historické stavební památky, jež se od ostatních odlišují především tím, že v minulosti byly spjaty s panovníky z rodu habsbursko-lotrinského.
Čtvrtý díl dokumentárního cyklu je věnován sedmi objektům, z nichž pět se nachází na území spolkové země Štýrsko a dva na území spolkové země Korutany. Tak jako v předchozích dílech se tvůrci pořadu snažili o postižení tradičních vazeb Čech, Moravy a Slezska k rakouským zemím. V tomto případě se však jednalo o úkol dosti obtížný, neboť vzhledem ke značné vzdálenosti od českého prostředí je těchto vazeb méně než v dílech předchozích. Dokument představuje nejatraktivnější stavební prvky, vzácný mobiliář a také významné krajinné a přírodní faktory.

Příběhy domů
Kolektivní soukromí ve Zlíně (Vysílání: 24.7., 09.25 hod., ČT2)
V roce 1951 byl ve Zlíně otevřen jeden ze dvou "kolektivních domů" v Československu, ten druhý byl postaven v Litvínově. Unikátní sen levicových architektů o společném životě dělníků a inteligence v jednom domě, jehož obyvatelé se společně stravují, společně sportují, společně tráví chvíle odpočinku. Z Gottwaldova se stal po roce 1989 zase Zlín a do města se vrátila velká baťovská minulost a doba, kdy zde lidé žili spolu, i když nikoliv pod jednou střechou. Jaký vlastně byl a je život „koldomu“? Jeho architekt Jiří Voženílek by jej zvenčí dozajista poznal. V přízemí je dokonce stále školka, zato klubovnu a restauraci nahradilo umělecké studio a tělocvičnu apartmánové byty s výhledem na panorama Zlína. Život zde tedy zůstal, i když principy vzniku zmizely v prachu. Anebo nezmizely?

Mistrovská díla z českých sbírek
Josef Mánes - Josefina (Vysílání: 24.7., 17.50 hod., ČT2)
Josefina. Obraz odborníky považovaný za jeden vrcholů tvorby nejslavnějšího z malířské rodiny Mánesů, Josefa. Byl namalován snad v roce 1853 a jeho příběh je navíc zahalen jistou dávkou tajemnosti. Poprvé byl obraz představen na veřejnosti až rok po Mánesově smrti v roce 1872 v budově Umělecké besedy a okamžitě vzbudil velkou pozornost. Svým pojetím se totiž zcela vymykal dosavadní malířově tvorbě. Mánesova Josefina patří k vrcholným dílům českého malířství 19. století.

18.7.2010 10:07:31 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Filmové tipy 19. týden

Anna Geislerová (Želary)

Želary
Anna Geislerová ve strhujícím příběhu, který uvádíme u příležitosti výročí květnových dnů, konce 2. ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Výtvarné tipy 19. týden

Věčný Egypt

Věčný Egypt: Dědictví
Tisíciletá historie africké země vepsaná do tamní architektury, nekropolí, řemesel i ...celý článek


Petr Sís - 75

Petr Sís

GEN: Petr Sís
Portrét mezinárodně uznávaného autora knih pro děti, ilustrátora, grafika a tvůrce animovanýc ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Kultovní punkový opus Jubilee

Jubilee

Jubilee
Dokud je hudba dost nahlas, neuslyšíme, jak se hroutí svět! Kultovní punkový opus s mnoha známými p ...celý článek


Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po ...celý článek


Skutečný příběh manželství

Milá Olivie

Milá Olivie
Dokáže síla umění překonat rodinnou tragédii? Skutečný příběh manželství britského spisovatele ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Zemřel Dušan Grúň

Dušan Grúň

Zemřel slovenský legendární zpěvák Dušan Grúň (*26. 5 1942 - †22. 4. 2024). Narodil se v Žilině, ale jeh celý článek

další články...