zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy na 34. týden

Zuzana Čížková

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Nehasit! Hořím! Kamenosochařka Zuzana Čížková (Vysílání: 24.8., 14.45 hod., ČT2)
Zuzanu Čížkovou strašně štve současný trend, kdy se každý snaží podřídit momentálnímu vkusu. "Velmi často chybí myšlenka, kompozice i řemeslné zpracování. Sochaři chtějí šokovat, dělají co největší věci a snaží se mít co největší medializaci. Využívají toho, že za dva dny něco napatlají a pak to prodají za stejné peníze, jako kdyby se s tím mořili třeba rok. Proč se namáhat, když mohou kritiky uspokojit nesmysly, které o co méně srozumitelné, tím jsou pro ně zajímavější!", rozčiluje se Zuzana. A inspiraci hledá i v nekonečných prostorách Tichého oceánu, kde leží tajemný kousek pevniny se záhadnými sochami Moai. "Chtěla bych žít, jako by každý můj den měl být poslední, ale tvořit tak, aby mé sochy oslovovaly lidi i po stovkách let, tak jako k nám dnes promlouvají sochy Moai."

Brána poznání Antoni Gaudí (Vysílání: 24.8., 16.00 hod., ČT2)
Zbrusu osobité a originální ztvárnění Gaudího staveb mísící secesi, modernismus, motivy z živé přírody, nádech španělského orientu a výrazných barev dotváří architektonický fond Barcelony a dělá z něj město naprosto unikátní a osobité. Katalánec Antoni Gaudí, především díky svému mecenáši panu Güellovi, realizoval zde celou řadu staveb, z nichž je několik zapsáno i do seznamu světového dědictví UNESCO.
Absolutní samorost, solitér mezi architekty. Gaudího konstruktérskou vynalézavost obdivoval Le Corbusiér. Vždyť jako první uplatnil na svých stavbách předpjatý beton. Zprvu dandy, později zanícený katolík, který si zvolil celoživotní celibát, vkládal veškerou vášeň do svých staveb. Jeho tvůrčí duch zasáhl Barcelonu konce 19. a začátku 20. století, rozvlnil sevřenost staveb, otiskl do nich motivy z přírody, nechal je zazářit mozaikou barev. Gaudí měl obrovský dar představivosti, kterou dokázal proměnit v realitu. Uplatnil ji jak u staveb sakrálních, jako je světoznámá katedrála Sagrada Família (Svatá rodina), tak u těch světských, které si často ve svých přezdívkách nesly svá znamení. Jeho "Dům z kostí" či "Kamenolom", neobyčejné činžáky na jedné z barcelonských tříd, jsou živým muzeem snoubení se estetické a funkční stránky architektury.

Příběhy domů Dům, který má duši (Vysílání: 25.8., 18.30 hod., ČT2)
Z mnoha domů, které vznikly v městě Krnově v kdysi vzkvétajícím Slezsku, se vymyká americky působící letní sídlo za městem, postavené pro ženu jednoho z významných a bohatých průmyslníků. Dům je dílem významného architekta Leopolda Bauera. Dnes je majetkem muže, který ho pečlivě udržuje, tvrdošíjně se ho snaží přiblížit původnímu stavu a nachází v něm ducha a stopy minulosti.

Ta naše povaha česká Kam s Muchou? (Vysílání: 25.8., 20.00 hod., ČT2)
Nehazardujeme zbytečně s kulturním dědictvím naší země? Je opravdu nutné, aby veškerá umělecká díla byla umístěna v hlavním městě? Není už Praha přesycena galeriemi, muzei a expozicemi? To jsou otázky, které napadají téměř každého, kdo uslyší o dlouholetém sporu mezi českou metropolí a městem Moravský Krumlov. Jádrem sporu je Slovanská epopej - unikátní kolekce rozměrných pláten Alfonse Muchy. Domovem tohoto Muchova díla se stal před půlstoletím moravskokrumlovský zámek. Tam přečkal dobu nepřízně. Když pominula nevlídná doba, přihlásila se opět Praha...

Příběhy domů Lékárna U Zlaté koruny (Vysílání: 28.8., 09.25 hod., ČT2)
Lékárna U Zlaté koruny na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti. Může dům potkat krásnější osud, než být lékárnou? Čtyři století přicházejí lidé do tohoto domu, aby si odnesli lék. Dodnes stojí v místech, kam ho zasadil středověký stavitel. Stejně jako město je dům královského původu - připomíná ho zlatá koruna, od antických dob symbol vítězství. V tomto případě vítězství nad nemocí. Toto poselství domu připomíná pod zlatou korunou latinský nápis "Sanis solamen, aegris iuvamen - Zdravým útěchu, nemocným pomoc". Příběh tohoto domu je příběhem generací lékárníků v Uherském Hradišti, ve městě, které bylo ještě před sto padesáti lety městem německým. A není vůbec divu, že to byl právě Josef Štancl, lékárník od Zlaté koruny, kdo se stal prvním českým starostou města.

23.8.2010 00:08:36 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Mirai - Tomodachi

Přebal alba

Vychází očekávaná deska Tomodachi. Ta se přidává do katalogu kapely Mirai k platinově oceněným albům Konnichiw celý článek

další články...