zvláštní poděkování
Quantcom.cz

České centrum Praha slaví pět let

České centrum Praha slaví pět let

autor: archiv   

zvětšit obrázek

České centrum Praha je součástí sítě Českých center od roku 2006. Za pět let své existence uspořádalo téměř pět set kulturních akcí pro více než 80 000 návštěvníků.

Hlavním posláním Českých center, kterých v tuto chvíli ve světě působí 22, je ukázat to nejlepší z České republiky v oblastech kultury, vědy, školství, obchodu a cestovního ruchu. Úkolem Českého centra Praha je potom informovat o těchto úspěšných aktivitách, podporovat spolupráci s významnými zahraničními institucemi a tím vytvářet most mezi zahraniční a českou kulturní scénou. K dispozici máme galerii v Rytířské ulici v Praze 1, která se kromě výstavních prostor stala i důležitým místem setkávání.

Mezi nejnavštěvovanější výstavy patřila hravá expozice Veroniky Richterové V PETU TVÁŘE, která umělecky zpracovala dnes všudypřítomné petlahve a prezentace prací krále českého komiksu s názvem KÁJA SAUDEK & 60’s. Nelze nezmínit nevšední výstavy z cyklu Orbis pictus, aneb… V roce 2010 byla u nás k vidění LEPORELOHRA, která dávala průchod fantazii malých i velkých návštěvníků. Pro České centrum Praha ji připravil Petr Nikl ve spolupráci s hudebníkem Ondřejem Smeykalem. Ředitelka Českého centra Praha Jolana Součková dodává: „Projekty Petra Nikla nejsou pro Česká centra žádnou novinkou. Díky nám se mohli s tvorbou tohoto fenomenálního umělce potěšit i návštěvníci v celé řadě světových metropolí.“
Velký ohlas získala i dokumentární výstava ke knize ZEĎ/ JAK JSEM VYRŮSTAL ZA ŽELEZNOU OPONOU výtvarníka Petra Síse či výstavy fotografií autorské dvojice Štěpánka Stein a Salim Issa PORTRÉT a LITTLE HANOI.
Vedle již etablovaným umělcům se snažíme pomáhat začínajícím tvůrcům. Práce mladých designérů byli k vidění například v rámci spolupráce s Design Cabinet CZ na výstavě Nový (z)boží, která putovala po celém světě. Nevšední výstava nejmladší generace českých tvůrců animovaných filmů s názvem PĚT STATEČNÝCH FAMÁKŮ, která byla vytvořena přímo Českými centry, byla kromě naší galerie ke zhlédnutí také v Tokiu, New Yorku, Bukurešti, Budapešti, Košicích, Vídni, Paříži a v Sofii.
Novinkou loňského roku byl cyklus s názvem KREATIVNÍ HRY S UMĚNÍM, které České centrum Praha pořádá ve spolupráci s Galerií hlavního města Prahy. Jolana Součková o výtvarných dílnách řekla: „V současné době se klade velký důraz na kreativitu každého z nás. Těší mě, že jsme mohli za první rok výtvarných dílen přivítat téměř 1 000 návštěvníků, kteří v naší galerii mohli dát průchod svým uměleckým nápadům.“ Předností těchto dílen je předem připravený materiál a přítomnost lektorky GHMP Lucie Haškovcové, která je přítomným celý den k dispozici. Vstup je stejně jako na všechny akce zdarma.
V lednu a v únoru 2011 připravilo České centrum Praha projekt s názvem ARCHA POMOCI, který se věnoval sociálním vztahům a tématu dobrovolnictví. Součástí projektu byla výstava soch Ludmily Seefried – Matějkové a fotografií Zuzany Richter s názvem MEZI DVĚMA SVĚTY. V doprovodném programu se návštěvníci „archy" měli možnost seznámit s různými druhy sociální a dobrovolnické práce. Projekt ARCHA POMOCI byl pořádaný pod záštitou starosty Městské části Prahy 1 Oldřicha Lomeckého, Velvyslanectví spolkové republiky Německo, Goethe - Institutu Prag a Zastoupení Evropské komise v České republice. Ředitelka Českého centra Praha Jolana Součková o významnosti projektu řekla: „Evropská komise vyhlásila rok 2011 Rokem dobrovolnické práce. České centrum Praha se ARCHOU POMOCI k tomuto tématu připojilo. Dali jsme si za cíl pod svojí střechou přivítat dospělé i dětské návštěvníky – ty, kteří museli ve svém životě bojovat se zdravotním handicapem, i ty, jejichž život se ubíral na první pohled snazší cestou. Proč a jak se dokážou a mohou obě strany navzájem obohacovat a podat si ruce, bylo hlavním smyslem ARCHY POMOCI.“ Projekt začátkem roku navštívilo téměř 1 500 lidí.
V létě se můžete těšit na výstavu světově uznávaného izraelského výtvarníka HANOCHA PIVENA, který se proslavil zejména svými portréty známých osobností vytvářenými z běžných předmětů. Hanoch Piven je i držitelem několika prestižních cen za svou tvorbu pro děti. Návštěvníci si během výstavy budou moci vytvořit vlastní portrét.
Podzimní sezónu zahájí retrospektivní přehlídkou významného izraelského umělce JEHUDY BACONA, který má kořeny v České republice. Jolana Součková k výstavě poznamenává: „Ačkoliv jsou práce Jehudy Bacona zastoupeny ve významných sbírkách po celém světě, u nás je znám pouze úzkému okruhu milovníků kvalitního umění. Jsem ráda, že můžeme jeho díla, která odráží jednak životní zkušenost holocaustu, filosofii Martina Bubera a Gershoma Scholema, ale i další židovskou tématiku, představit právě v galerii Českého centra Praha.“ Obě výstavy vznikají ve spolupráci s Izraelskou ambasádou v Praze a Českým centrem v Tel Avivu.
V říjnu se České centrum Praha výstavou THING WILL NEVER BE THE SAME (Nic nebude jako dřív), která propojuje japonský design s obrazy Jiřího Votruby, zapojí do pražské přehlídky Designblok. V listopadu se v rámci festivalu Komiksfest, zakončí v Českém centru Praha tříletou pouť výstavy UMĚNÍ KOMIKSU / KOMIKS V ČESKÉM VÝTVARNÉM UMĚNÍ, kterou kurátoři Eva Janáčová a Radim Kopáč připravili pro naše pobočky v zahraničí a konečně ji také uvidí čeští návštěvníci.
Závěr roku bude patřit výstavě OTTO WICHTERLE / VĚDEC A VYNÁLEZCE, která představí životní dílo a význam prof. Otto Wichterleho nejen pro svět vědy, ale i každodenní praktický život. Jen málokterý český vědec se těší takovému uznání a popularitě doma i v zahraničí. Česká centra se rozhodla touto výstavou rozhodla připomenout 50. výročí sestavení prvního odlévacího zařízení na výrobu kontaktních čoček a blížící se 100. výročí narození prof. Wichterleho. Výstava potom bude díky síti Českých center a jejich partnerů seznamovat s touto významnou osobností i zahraniční veřejnost.

17.5.2011 01:05:20 Redakce | rubrika - Z Českých center