zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Červení střelci a kartářka ve Zlaté uličce

Zlatá ulička

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Po roční pauze budou turisté moci opět vstoupit do Zlaté uličky na Pražském hradě. Ulička prodělala archeologický výzkum a celkovou rekonstrukcí byla zachráněna před nebezpečím, kterým ji ohrožovala spodní voda.
Zatímco v minulosti byly v 16 dochovaných stavbách převážně obchody a o původním účelu domečků bylo dost nesnadné udělat si správnou představu, vychází nová expozice z historické skutečnosti.

Ulička vznikla v 16. století díky „červeným“ hradním střelcům, kteří tak byli nazýváni podle barvy své uniformy. Chránili hradby, brány a věže Hradu a měli i další úkoly - sloužili např. šlechticům uvězněným v Bílé věži a v Daliborce. Byli rozpuštěni až za Josefa II. v roce 1784. Když se v roce 1597 opravovala jagellonská hradba, požádali střelci Rudolfa II., aby si mohli v obloucích hradební zdi pořídit „komůrky“ a císař jejich žádosti vyhověl.
Rekonstruovaný příbytek jednoho z červených střelců s patrem na spaní, krbem a zbraněmi se nachází v domku čp. 13. Pokud střelci nesloužili, jistě se zdržovali s další veselou společností v krčmě, podobné té, kterou dnes uvidí návštěvníci. Že tam bylo někdy opravdu velmi živo, dosvědčují stížnosti abatyší z vedlejšího kláštera sv. Jiří. V krčmě je přístupná nejen místnost, kde se popíjelo ale i zákulisí – kuchyně s ohništěm, kuchyňským nářadím, věnci cibule a mísou vajec, noži a sekerou na maso, sklep se sudy a spíž s bažanty a zajíci.
Ve Zlaté uličce vystřídali střelce v nové době další nájemníci. Byli mezi nimi umělci- např. v domě čp. 22 Franz Kafka nebo Jaroslav Seifert (domek se nedochoval)- i mnohé velmi zvláštní osoby. K těm nejproslulejším patřila před druhou světové válkou vyhlášená pražská kartářka a jasnovidka „Madame de Thebes“ alias Matylda Průšová. Chodila stále v černém a doprovázel ji černý kocour. Byla známa i v zahraničí a o jejích schopnostech vypovídají i věštby o konci 2. světové války a pádu Hitlera. Není zřejmé, zda si předpověděla i svůj vlastní osud- byla kvůli takovým předpovědím zatčena gestapem a při výslechu umučena. Její byt se podařilo téměř přesně zrekonstruovat, karty zde ovšem nikdo zatím nevykládá.
V domku na konci uličky nad schody měl svůj filmový archiv amatérský filmový sběratel a historik Josef Kazda. Po roce 1948 a na počátku padesátých let se kolem něj scházela umělecká společnost – Jan Werich, Jiří Trnka, Jiří Brdečka a jiní zájemci o historii filmu. V jeho bytě zaplněném krabicemi s filmy a všemožnými dalšími předměty nyní poběží smyčka s historií filmových záběrů Pražského hradu.

V roce 1953 vykoupila domky od majitelů Kancelář prezidenta republiky a nechala Zlatou uličku upravit podle návrhu Jiřího Trnky pro návštěvnický provoz. K této koncepci se vrací i její současná podoba s nápaditě pojatou expozicí, kterou lze shlédnout v rámci návštěvnických okruhů Pražského hradu.

30.5.2011 23:05:00 HelKo | rubrika - Zprávy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Zprávy

Audioknihou roku 2023 se staly memoáry

Vlastní životopis

Vítězem ankety Audiokniha roku 2023 se stala memoárová kniha Vlastní životopis spisovatelky Agathy Christie na ...celý článek


Pavel Soukup získává Cenu za mimořádný přínos

Pavel Soukup

Cenu za mimořádný přínos v oblasti audioknih a mluveného slova za rok 2023 získává Pavel Soukup. Český herec m ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Sum 41 - Heaven: X: Hell

Přebal alba

Zakládajícími členy skupiny Sum 41 jsou zpěvák a kytarista Deryck Whibley, kytarista Dave Baksh, baskytarista celý článek

další články...