zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Jak stolovali Habsburkové

Jak stolovali Habsburkové

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Jak stoloval Ferdinand V. nebo František Josef ale i T.G. Masaryk a mnoho dalších zajímavostí o nádobách nejen z porcelánu se dozví návštěvníci na výstavě Porcelán na Pražském hradě, která se uskuteční v Letohrádku královny Anny po jeho několikaleté náročné rekonstrukci.
Ve sbírkách Pražského hradu se nachází mnoho vzácných předmětů uměleckého řemesla, které jsou veřejnosti neznámé, protože jsou ukryty v depozitářích nebo zdobí reprezentační prostory Pražského hradu a zámku v Lánech. Jsou mezi nimi vzácné nádoby a předměty nejrůznějších tvarů a funkcí orientálního původu - fajáns, kamenina, porcelán, biskvitu i běžná hrnčina, z nichž nejstarší se dostaly na Pražský hrad již v době vlády Rudolfa II. jako luxusní exotické zboží. Vedle asijských exponátů výstava představuje i novověkou keramiku, džbány, mísy a talíře z období renesance a raného baroka, získané při archeologických výzkumech v areálu Pražského hradu. Mnohé z dalších exponátů vznikly ve významných evropských manufakturách na fajáns (Holíč, Delft, Ansbach, Bayreuth, Stralsund) a porcelán (Míšeň, Vídeň, Paříž - Sévres, Petrohrad). Doplňují je výrobky českých a moravských manufaktur na kameninu (Týnec n. Sázavou, Dalovice, Kravsko) a porcelánek (Slavkov, Loket, Klášterec n. Ohří, Dubí, Praha). Soubor, typově různorodý, zahrnuje vázy, svícny, lustr, sochy, sošky, přízdoby, nástolce, květináče, koflíky, kalamáře aj.

Bohatství porcelánu se nesoustředí jen na předměty zdobící interiéry, ale také na předměty pro běžně užívání, např. talíře, polévkové mísy, mísy na ovoce i toaletní soupravy. Současně výstava představuje předměty soukromé a reprezentativní povahy, od drobných po značně rozměrné.
V prvním podlaží je možné v náznakové instalaci vidět ukázky stolování Habsburků. Císařské servisy ze sbírek Pražského hradu, Hofburgu, Zákup i Ploskovic připomínají dobu Marie Terezie a jejích nástupců. Zvláště Ferdinanda V. Dobrotivého (posledního českého krále, korunovaného na Pražském hradě v roce 1836) a jeho choti Marie Anny, ale i Františka Josefa I. a Alžběty Bavorské (zvané Sissi). Na historické stolování králů a císařů navazují ukázky prostírání při významných státních setkáních na Pražském hradě. K vidění jsou jídelní servisy prezidentů ČSR - Tomáše Garrique Masaryka a Edvarda Beneše i prezidentů ČSSR. Současnost pak zpřítomňují servisy užívané prezidenty Václavem Havlem a Václavem Klausem.

Výstava v Letohrádku královny Anny v Královské zahradě na Pražském hradě potrvá od 31. května do 11. září 2011.

14.6.2011 02:06:25 Helena Kozlová | rubrika - Výstavy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Hudební tipy 18. týden

Janet Jackson

Ikony Kamila Střihavky
Český rockový bubeník Miloš Meier hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české celý článek

další články...