zvláštní poděkování
Quantcom.cz

13. komnata Jiřího Žáčka

Jiří Žáček

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Básník, prozaik, scénárista, překladatel, autor slabikáře, dětské encyklopedie, pohádkových knížek, autor epigramů, aforismů, parodií, bajek, písňových textů, fejetonů. Jeden z nejvýraznějších českých literárních tvůrců, patří k nejčtenějším českým autorům, napsal toho mnoho a jeho sarkastický ironický humor na nás stále vyskakuje z mnoha stran, například i v podobě zhudebněných balad nebo známých „hitů“ nebo citátů, aforismů a my si mnohdy ani neuvědomíme, že autorem je právě Jiří Žáček.

Jiří Žáček chodil po světě s malým zápisníkem a tužkou a zapisoval si nápady, slova, situace. Pak díky nemoci na dlouhou dobu ztratil inspiraci. Bylo to proto, že musel začít řešit jinou a krutou realitu - téma nejhorší - rakovinu.
Před vánocemi roku 2005 mu diagnostikovali rakovinu hrtanu a hlasivek. Toho roku prožil vánoce, na které on i jeho rodina, nikdy nezapomenou. 5. ledna 2006 šel na operaci, jejímž následkem bylo odebrání části hrtanu a ztráta schopnosti mluvit.
Múzy se rozplynuly v bílé nemocniční posteli a pro našeho nejčtenějšího současného básníka začala nová životní etapa. Na ruku si napsal „dobrý den“, aby mohl slušně odpovědět na pozdrav, když za ním někdo přišel na návštěvu do nemocnice. Vzal do ruky tužku a malé nastříhané papírky, a tak začal komunikovat se svou rodinou - s manželkou, dcerou, synem a vnuky.
Postupně a až za dlouhou dobu, po návratu domů, se začal učit mluvit břichem. Dnes mluví pomalu, zřetelně ale při delší komunikaci je na něm patrná únava. Na své břichomluvecké schopnosti ale může být hrdý. Chodí na pravidelné kontroly a po šesti letech, které prý bývají kritické, je v pořádku.
„Nemám rád léčbu šokem, ale asi jsem měl štěstí. Nikdy jsem žádný opravdový šok nezažil. I souboj s rakovinou byl pro mě spíš lekcí odnaučování strachu ze smrti.“
Jiřího Žáčka nemoc v tvůrčí práci trochu zastavila. Ale co nenapsal v té době on, to dohnali „jeho“ nakladatelé. Začali vydávat nové výbory starších Žáčkových prací, různé reedice a básník začal mezitím znovu psát - nejraději pro děti. A tak se ani kvůli vážné nemoci nepotvrdilo pořekadlo „sejde z očí, sejde z mysli“. Jiří Žáček už nikdy, vzhledem k tomu, že po světě běhá víc jak půldruhého milionu výtisků jeho knih, se českým čtenářům z mysli neztratí.
Říká se o něm, že je jedním z nejzázračnějších talentů, jaký se kdy objevil v české poezii. Průvodkyní jeho příběhem je redaktorka Markéta Dobiášová.
Vysílání: 21.10., 21.00 hod., ČT1; Opakování: 23.10., ČT1.

17.10.2011 17:10:31 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Ska Wars v Malostranské Besedě

Green Småtroll

Reggae vrací úder. Mezinárodní den Hvězdných válek každoročně připadá na 4. května, letos Prahu ale uchvátí po celý článek

další články...