zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Literární tipy na 5. týden

Z filmu Daphne

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Noční filmový klub Daphne
Píše se rok 1952. Tragická zpráva přiměje světoznámou spisovatelku Daphne du Maurier vzpomínat na události krátce po skončení války. Po obvinění z plagiátorství v souvislosti se svým románem Rebecca odcestovala do Spojených států, kde zahořela láskou k Ellen Doubledayové, ženě svého amerického nakladatele?
Britský snímek, který vznikl u příležitosti stého výročí narození Daphne du Maurier (1907–1989), dává nahlédnout méně známou tvář této uznávané autorky. Zachycuje období jejího života, zarámované romány Rebecca a Má sestřenka Rachel, plné osobních i profesních zmatků a ukazuje, jak se vnitřní svár, kterým trpěla, odrážel v její tvorbě. Titulní roli v tomto kultivovaném dramatu o neopětované lásce a genderové identitě ztvárnila Geraldine Somervilleová. Vysílání: 30.1., 23.00 hod., ČT2.

Česko-slovenské návraty Straty a nálezy (5/5) Naďa
Naďa (M. Vášáryová), která kvůli osudovému nedorozumění odešla od milovaného Petra (M. Kňažko), se v Bratislavě setká se svým nápadníkem, sochařem Pavlem (P. Čepek), kterého poznala během studií v Praze. Přepracovaný ředitel Lipták (V. Müller) se zhroutí a v nemocnici se ukáže, že má navíc nevyléčitelnou rakovinu. Díky němu a také díky smrti své babičky si Peter uvědomí, že žije jen jednou a že vztah s Naďou je příliš vzácný, než aby se ho vzdal. Veronika (S. Turbová) se mu navíc přizná, že Naďa odešla jen kvůli její intrice. Naďa mezitím představí Pavla rodičům, ale srdce ji táhne za Petrem... Vysílání: 01.2., 13.15 hod., ČT2.

Filmové návraty Šamáda
Ani Lucile hlavní hrdinka románu Francoise Saganové a stejnojmenného filmu neví, co je Šamáda. Teprve ke konci příběhu se čtenář-divák dozví, že je to víření bubnů, které ohlašuje porážku. Kdo byl v tomto dramatu poražen láska či peníze?
Lucile žije svůj bezobsažný život obklopena bohatstvím svého manžela, jeho krotkou láskou stárnoucího muže a obdivem své krásy. Jako vážka si užívá současného okamžiku. Nepřemýšlí o budoucnosti ani o sobě, či svém životě.
Antoine je mladý novinář, který se do "jejich" společnosti dostal díky své přítelkyni Dianě. Ani jeden z nich neodolá a jejich láska se přenese do podkrovního Antoinova bytu. Lucile opustí manžela i život v přepychu, který jí dopřával. Začne pracovat a dojíždět do práce autobusem, pro jiné možná přirozená věc, pro ni, jak sama říká. "Já na práci nejsem, onemocněla bych, zošklivěla..."
Francouzská spisovatelka Francoise Saganová (1935–2004) vstoupila do literatury jako devatenáctiletá svým románem Dobrý den, smutku (1954) a záhy se stala slavnou a posléze bohatou. Začala se užívat slávy i života. Máte ráda Brahmse? a Zámek ve Švédsku patří mezi její nejslavnější díla, která se samozřejmě dočkala zfilmování.
V době vydání Šamády už Saganová dávno nebyla rozvernou studentkou, ani skandálně populární hvězdou, bylo jí třicet, byla rozvedená a měla syna. Poprvé ve svém díle mluví o práci, vzdělání, pevněji zakotvuje postavy i děje. Kritici řadí tento román k nejlepšímu, co Francoise Saganová napsala. Vysílání: 04.2., 13.55 hod., ČT1.

Zvoník od Matky Boží
Krutěji se už k němu osud zachovat nemohl: znetvořené tělo, odpor budící, hrůzu nahánějící tvář. Obluda. Stvůra. Démon. A přece stvoření bezmála lidské. Quasimodo. Nalezenec, vyrůstající ve velebných zdech chrámu Notre Dame, jehož jedinou radostí se staly zvony. Zvony, jimž věnoval všechnu svou energii, sílu a lásku, zvony, které jej na oplátku připravily o to poslední člověčí, co mu zbývalo, o sluch... A přece i v této ubohé karikatuře člověka se ukrýval vznešený duch, bilo vřelé srdce. Srdce, schopné těch nejposvátnějších lidských citů: lásky, pokory, sebeobětování...
Hugův slavný román inspiroval filmové i televizní tvůrce již mnohokrát. První - ještě němá - filmová verze pochází již z roku 1923, do povědomí diváků vstoupily však především dva filmy, respektive dva "zvoníci": Charles Laughton (1939) a Anthony Quinn (1956). Britský film z r. 1982 byl v pořadí již čtrnáctou adaptací a Anthony Hopkins v titulní roli v něm v ničem nezůstal za svými slavnými předchůdci. Zajímavé nesporně je i to, že byl celý natáčen ve studiích Pinewood poblíž Londýna, kde byla pro jeho potřeby postavena nejen replika chrámu Notre Dame, ale i náměstí, úzké křivolaké pařížské uličky, hospůdky a řada dobových budov. Vysílání: 04.2., 16.15 hod., ČT1.

Sňatky z rozumu (1/5)
Slavný pamětnický seriál z vrcholného období našeho národního obrození, který vznikl na motivy románů V. Neffa. Příběh několika rodin začíná v roce 1859 a končí otevřením Národního divadla v roce 1881. U zrodu seriálu stáli dva významní televizní tvůrci - scenárista Otto Zelenka a režisér František Filip. Práce na scénářích začala ještě před jarem 1968 a diváci viděli seriál poprvé na podzim téhož roku. Zasaženi a poníženi srpnovými událostmi a posrpnovým vývojem nacházeli v historickém seriálu útěchu, povzbuzení a naději. V roce své premiéry seriál překvapil kvalitou, dokonalým řemeslným zpracováním a nádhernou přehlídkou hereckých výkonů. Dnes po více než čtyřiceti letech se Jiří Vala jako Martin Nedobyl, Slávka Budínová jako Valentýnka, Iva Janžurová a Jiřina Jirásková jako "přeslice" - Hana a Bětuše Váchovy, Vladimír Ráž a Gabriela Vránová jako Born a Líza vrací k divákům jako představitelé důvěrně známých a oblíbených postav. Vysílání: 05.2., 14.45 hod., ČT1; Opakování: 08.2., ČT1.

30.1.2012 16:01:52 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 19 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Výtvarné tipy 20. týden

Klackovitý architekt Martin Rajniš

Ztracené poklady Egypta: Záhady egyptské Sfingy
Je stejně tajemná jako slavná. Prozkoumejte minulost jedné ...celý článek


Kultovní punkový opus Jubilee

Jubilee

Jubilee
Dokud je hudba dost nahlas, neuslyšíme, jak se hroutí svět! Kultovní punkový opus s mnoha známými p ...celý článek


Skutečný příběh manželství

Milá Olivie

Milá Olivie
Dokáže síla umění překonat rodinnou tragédii? Skutečný příběh manželství britského spisovatele ...celý článek


Petr Sís - 75

Petr Sís

GEN: Petr Sís
Portrét mezinárodně uznávaného autora knih pro děti, ilustrátora, grafika a tvůrce animovanýc ...celý článek


Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po ...celý článek


Literární tipy 20. týden

Nezávislý maestro Andrea Camilleri

Romantické hrady, Rýn a dívka jménem Lorelei
Hluboké údolí nejdůležitější evropské řeky je, kam oko dohlédn ...celý článek


Velikáni filmu... François Truffaut

Siréna z Mississipi

Siréna z Mississipi
Catherine Deneuveová a Jean-Paul Belmondo v dramatu velké lásky a ještě většího podvodu ...celý článek


Životopisné drama Hilma

Hilma

Hilma
Její umění neuznávalo hranice viditelného světa ani společenských konvencí. Švédské životopisné drama ...celý článek


Filmové tipy 19. týden

Anna Geislerová (Želary)

Želary
Anna Geislerová ve strhujícím příběhu, který uvádíme u příležitosti výročí květnových dnů, konce 2. ...celý článek


Velkolepá válečná freska

Příliš vzdálený most

Příliš vzdálený most
Velkolepá rekonstrukce útoku spojeneckých výsadkářů za 2. světové války v rámci operac ...celý článek


Filmové tipy 20. týden

Operace mé dcery

Fotograf
Hořká komedie inspirovaná tvůrčí živelností a vztahovými karamboly světoznámého českého fotografa ...celý článek


Příběhy filmových legend

Bruce Willis

Bruce Willis: vyvolený
Portrét fenomenálního amerického filmového herce. Francouzský dokument. Smrtonosná p ...celý článek


Jiřina Bohdalová v hlavní roli

Jiřina Bohdalová (Svatá)

Svatá
Jiřina Bohdalová v hlavní roli strhujícího dramatu o pravdě a lži. Vitální devadesátiletá důchodkyně ...celý článek


Výtvarné tipy 19. týden

Věčný Egypt

Věčný Egypt: Dědictví
Tisíciletá historie africké země vepsaná do tamní architektury, nekropolí, řemesel i ...celý článek



Časopis 19 - sekce