zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Ion Barladeanu/ Umění navzdory všemu

Ion Barladeanu/ Umění navzdory všemu

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Zveme vás do galerie Českého centra Praha na výstavu originálních koláží svérázného rumunského umělce Iona Barladeanu s názvem Umění navzdory všemu. Jeho díla byla vystavována v Paříži či Londýně společně s Andy Warholem či Marcelem Duchampem. Slavnostní zahájení výstavy se bude konat 3. května od 18:00. K vidění od 4. do 26. května 2012. Výstava vznikla ve spolupráci s Českým centrem Bukurešť s podporou Rumunského kulturního institutu v Bukurešti a v Praze. VSTUP ZDARMA.

Vernisáže se zúčastní spolu s autorem Ionem Barladeanu i kurátor výstavy Daniel Popescu. Z Českého centra Bukurešť dorazí ředitel René Kubášek.
„Autentické a dech beroucí koláže Iona Bârlădeanu patří rozhodně k tomu nejzajímavějšímu na rumunské výtvarné scéně. Když Bârlădeanu loni projevil souhlas s případnou výstavou v České republice, neváhali jsme ani chvíli,“ říká René Kubášek.

V loňském roce byl na festivalu Jeden svět s nebývalým úspěchem představen rumunský dokument o umělci žijícím na ulici. Diváky zaujal nejen jeho osud, ale zejména neotřelé koláže v úsměvném osobitém stylu. Umělce pohybujícího se na okraji společnosti objevil galerista Dan Popescu a zasadil se o proslavení jeho pop-artových děl v zahraničí. Česká centra nechtějí zaostávat za světovou konkurencí, a tak přivezou díla tohoto kontroverzního umělce také do Prahy.

Ion Bârlădeanu se narodil v roce 1946 a více než 30 let se odmítal stát "čestným občanem". Za komunismu vystřídal několik nestálých profesí. Ve 20 letech odešel ze své rodné vesnice, aby pracoval na třtinových plantážích u města Tulcea a později jako přístavní dělník ve městě Constanţa. Po příjezdu do Bukurešti byl hrobníkem, dělníkem na pile, ostrahou i nekvalifikovanou pracovní silou v Paláci lidu (v megalomanském paláci prezidenta Ceauşescu). Od roku 1989 žil na okraji společnosti, živil se jako třídič odpadků z paneláků na ulici Moşilor a poskytoval drobné služby lidem, kteří tam žili. Do dnešního dne nebyl nikdy trvale zaměstnán a nezaložil rodinu.
„Všechny ty roky však věnoval práci na svém velkém díle, které ukazuje jen „pár inteligentním lidem". Udělal to, co by podle mého názoru měl, obrazně či doslovně, udělat každý umělec: vydal se nejistou cestou do země nikoho, kde každá společnost nakonec odhodí své masky: na samé dno společnosti. Během života sbíral Ion Bârlădeanu časopisy a obrázky a vytvořil z nich sérii unikátních koláží. Všechny vypadají jako filmové záběry. S vrozeným talentem pro kreslení a vášní pro film stvořil imaginární proto - pop svět, kterým se ale pochlubil o 20 let dříve, než ho rumunská společnost mohla vůbec pochopit a docenit. V Rumunsku je pop estetika postkomunistickou realitou a přímým důsledkem konzumní společnosti. S omezenými zdroji nebo zcela bez prostředků vytvořil Bârlădeanu desítky filmových políček, kterými vypráví ucelený příběh. Všechny jeho koláže jsou velmi zvláštním hybridem pop-artu a dadaismu, šmrncnutým trochou surrealismu a špetkou komunistického gulagu, ve kterém filmový svět a známé obchodní značky symbolizovaly svobodu.“ dodává Dan Popescu.

Výstava Umění navzdory všemu představuje výběr z díla Iona Bârlădeanu, umělce, který tvořil mimo společenský proud a vnímal umění jako individuální svobodu. Jedná se o nejkomplexnější výběr z jeho díla. Na sklonku 70. let začal s portréty, poprvé experimentoval s kolážemi a pozvolna zdokonaloval svou techniku během 80. let. Období od konce 80. let do dnešního dne je obdobím jeho tvůrčí zralosti. Dan Popescu vysvětluje: „Ion Bârlădeanu zvolil pro svůj život svobodu a pohrdání všemi druhy konvencí. V kolážích stvořil pomyslnou arénu, ve které byl vždy vítězem, kde bylo pokrytectví poraženo za jásání davů a kde si svůj humanisticko - ironický scénář mohl přehrávat stále dokola.“

7.5.2012 09:05:51 Redakce | rubrika - Z Českých center