zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Filmy na obrazovce 40. týden

Z filmu Londýnská řeka

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Noční filmový klub Londýnská řeka
7. července 2005 se v Londýně odehrály největší teroristické útoky od září 2001. V době ranní dopravní špičky vybuchly tři bomby v soupravách londýnského metra a jedna v autobusu městské hromadné dopravy. Útoky, za nimiž stála izolovaná čtveřice muslimských fundamentalistů, nepřežilo pět desítek lidí a stovky dalších byly zraněny. Snímek pařížského rodáka alžírského původu Rachida Bouchareba Londýnská řeka začíná právě onoho osudového červencového dne. V centru dění se ocitají dvě hlavní postavy, jež reprezentují dva střetávající se společenské i náboženské systémy - bílá křesťanka Elisabeth a černošský muslim Ousmane. Oba po útocích pohřešují své děti a jejich osudy se v kulisách strachem ochromeného města postupně propojují.
Film, který staví na principu střetávání malých a velkých dějin, a reflektuje přetrvávající předsudky ve vnímání rasových a náboženských odlišností, získal na MFF v Berlíně Cenu ekumenické poroty. Roli Elisabeth ztvárnila známá britská herečka Brenda Blethynová. Vysílání: 01.10., 00.20 hod., ČT2.

Chodníky slávy... Lee Marvin BEZ OKOLKŮ
Britský režisér John Boorman (nar. 1933) se uvedl v začátcích své kariéry v Hollywoodu kriminálním thrillerem Bez okolků (1967), natočeným podle románu Lovec od Richarda Starka (jeden z pseudonymů známého amerického autora Donalda E. Westlakea). Snímek získal v průběhu let kultovní proslulost a je právem považován za průkopnický v neonoirovém žánru. Jeho hrdinou je gangster Walker (Lee Marvin), kterého jeho parťák a přítel při akci podvede (za asistence jeho manželky) a nechá postřeleného na místě činu. Walker má ale tuhý kořínek, a když se dá dohromady, začne po svém partnerovi pátrat v Los Angeles. Chce dostat zpátky jen svých 93 000 dolarů, ani o cent víc nebo míň. A v okamžiku, kdy zachytí stopu, už ho nic nedokáže zastavit. Funguje jako dokonale namazaný stroj, bez emocí a s buldočí neústupností likviduje členy zločinecké organizace, aby dostal zpátky svůj podíl.
Boorman doslova vytáhl film noir na denní světlo, ale jeho postavy zůstaly stejně temné jako v jeho klasickém období čtyřicátých let. Lee Marvin, který s režisérem spolupracoval ještě na válečném filmu Peklo v Pacifiku, je přesvědčivým ztělesněním málomluvného hrdiny, který sice stojí na nesprávné straně zákona (na té jsou v podstatě i všechny další postavy příběhu), ale dodržuje svůj vlastní kód cti. V dalších rolích zaujmou ještě známí hollywoodští herci Angie Dickinsonová (bývalá švagrová Chris) a Keenan Wynn (falešný policista Yost). Zarámování příběhu Walkerovou zradou a zraněním dodává filmu další rozměr, neboť celý příběh lze také (s jistou dávkou benevolence) vykládat jako předsmrtné blouznění muže, upnutého na pomstu. Vysílání: 02.10., 22.15 hod., ČT2.

Světové filmové perly Koncert
Po filmu Jdi, žij a někým se staň rumunského režiséra Radu Mihelianu uvádí Česká televize další z opusů tohoto známého tvůrce, který žije ve Francii.
Před třiceti lety byl Andrej Simoniovich Filipov, známý dirigent orchestru Bolšoje, vyhozen ze své pozice, protože se postavil za židovské hudebníky. Teď v divadle pouze uklízí. Při vytírání ředitelovy kanceláře se čirou náhodou dozví, že pařížský Chatelet Theater si přeje, aby současný orchestr zahrál v Paříži. Hlavou mu bleskne myšlenka, kterou se rozhodne uskutečnit. Do Paříže pojede on se svým orchestrem! S přítelem houslistou začnou kontaktovat bývalé kolegy. Jsou ti však schopni po třiceti letech znovu hrát?
Po filmu Jdi, žij a někým se staň rumunského režiséra Radu Mihaileanu uvádí Česká televize další z opusů tohoto známého tvůrce, který žije ve Francii. Vysílání: 03.10., 22.30 hod., ČT2.

Volný den Ferrise Buellera
Předčasně zesnulý americký scenárista, režisér a producent John Hughes (1950–2009) se v polovině osmdesátých let prosadil jako tvůrce autorských komedií, v nichž přesně vystihl chování, mluvu, starosti i radosti tehdejších teenagerů. Asi nejlépe se mu to podařilo v dnes už klasické veselohře Volný den Ferrise Buellera (1986), kterou napsal údajně během šesti dnů a která líčí osudy geniálního záškoláka při jedné z jeho eskapád i marný boj ředitele školy Rooneyho přistihnout konečně nezbedníka při podvádění. Dokonale vypointovaný scénář a především přirozené herecké výkony nejen hlavních ale i vedlejších představitelů jsou největšími devizami filmu. V titulní úloze září Matthew Broderick (předtím se proslavil obdobnou postavou studenta, který pronikne do počítače Pentagonu, ve filmu Válečné hry), v jehož stínu se trochu ztrácejí Alan Ruck (Ferrisův nejlepší kamarád Cameron) i Mia Saraová (Ferrisova dívka Sloane). Svůj mimořádný smysl pro komické načasování tu v roli ředitele ukazuje Jeffrey Jones, nedoceněný herec charakterních rolí (např. císař Josef II. ve Formanově Amadeovi). I na menším prostoru se tu dobře uplatnila Jennifer Greyová jako Ferrisova trpící sestra Jeanie; její definitivní průlom mezi hereckou elitu nastal už v příštím roce v Hříšném tanci. Pozoruhodný výkon v jediné scéně na policejní stanici také předvádí tehdy prakticky neznámý Charlie Sheen, jenž tu hraje (jak jinak!!) mladíka zatčeného kvůli drogám. Snímek se stal diváckým hitem, při rozpočtu šest milionů dolarů vydělal při svém prvním uvedení v amerických a kanadských kinech víc jak desetinásobek této částky. Vysílání: 04.10., 14.15 hod., ČT2.

Filmový klub Jack se chystá vyplout
Americký herec Philip Seymour Hoffman (nar. 1967) patří k předním charakterním interpretům současného filmu. Díky širokému rejstříku zvládá stejně dobře emocionálně vypjaté postavy (sexuální maniak, ventilující své touhy vulgárními telefonáty, v Solondzově černé komedii Štěstí) i navenek klidné muže, rozdírané vnitřními konflikty (hazardní hráč v dramatu Případ Mahowny). Životní příležitost dostal v titulní úloze slavného spisovatele ve filmu Capote, za niž obdržel prakticky všechny americké výroční ceny, včetně Oscara. Bylo samozřejmě pouze otázkou času, kdy Hoffman začne režírovat. Pro svůj debut si vybral divadelní komedii Boba Glaudiniho Jack se chystá vyplout (2007), v níž hrál už na jevišti. Příběh řidiče Jacka (Philip Seymour Hoffman) a sekretářky Connie (Amy Ryanová), kteří pozvolna prohlubují svůj nesmělý vztah, nezapře svůj divadelní původ a je také postaven na hereckých výkonech hlavních protagonistů. Kromě toho ale zaujme i zvláštní poetickou atmosférou a pochopením pro trable svých hrdinů. Amy Ryanová, známá zejména rolí feťácké matky v kriminálním dramatu Bena Afflecka Sbohem, baby, je Hoffmanovi více než rovnocennou partnerkou a v roli majitele pohřebního ústavu Dr. Boba se objevuje Tom McCarthy, jenž se sám prosadil jako pozoruhodný režisér autorských filmů Přednosta a Nezvaný host. Vysílání: 06.10., 23.10 hod., ČT2.

Filmové návraty Hausbót
Ovdovělý politik Tom Winston (Cary Grant) se rozhodne věnovat víc času svým třem dětem, o které se po smrti matky starali příbuzní. Tom si jako opatrovatelku najme půvabnou Italku Cinzii (Sophia Lorenová), která sice příliš nerozumí vaření a ostatním domácím pracím, ale zato si s dětmi od začátku dobře rozumí. Tom netuší, že Cinzia je ve skutečnosti dcerou prominentního italského dirigenta a že před svým přehnaně starostlivým tatínkem utekla. Tom nešťastnou náhodou přijde o domek a nezbude mu, než najmout pro všechny zchátralý hausbót. Tam se Cinzia zamiluje do Toma a vlastně i do jeho dětí. Tom ji také miluje, avšak problém je, že o tom sám ještě neví...
Klasická hollywodská romantická komedie samozřejmě nejvíc těží z popularity Caryho Granta a z půvabů Sophie Lorenové, která se po úspěších na domácí půdě začínala prosazovat i v Americe. Snímek měl nominaci na dva Oscary, za scénář a za píseň Almost in Your Arms. Vysílání: 07.10., 12.20 hod., ČT2.

1.10.2012 23:10:27 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Výtvarné tipy 19. týden

Věčný Egypt

Věčný Egypt: Dědictví
Tisíciletá historie africké země vepsaná do tamní architektury, nekropolí, řemesel i ...celý článek


Petr Sís - 75

Petr Sís

GEN: Petr Sís
Portrét mezinárodně uznávaného autora knih pro děti, ilustrátora, grafika a tvůrce animovanýc ...celý článek


Skutečný příběh manželství

Milá Olivie

Milá Olivie
Dokáže síla umění překonat rodinnou tragédii? Skutečný příběh manželství britského spisovatele ...celý článek


Filmové tipy 19. týden

Anna Geislerová (Želary)

Želary
Anna Geislerová ve strhujícím příběhu, který uvádíme u příležitosti výročí květnových dnů, konce 2. ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Kultovní punkový opus Jubilee

Jubilee

Jubilee
Dokud je hudba dost nahlas, neuslyšíme, jak se hroutí svět! Kultovní punkový opus s mnoha známými p ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Levnější lístky na Brod 1995 jen do dubna

Aneta Langerová (Foto: Helena Kadlčíková)

Za necelé čtyři měsíce 17. srpna se v Českém Brodě uskuteční v pořadí 11. ročníku hudebního festivalu Brod 199 celý článek

další články...