zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Vánoční filmová nabídka

Mary Poppins

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Mary Poppins
Banksovi jsou úplně normální rodina, žijící v pěkném domě v Třešňové ulici č. 17. Bohužel pan a paní Banksovi pro samou práci nemají na své děti tolik času, kolik by si přáli, a proto musí pro ratolesti najmout paní na hlídání. Již po několikáté dává pan Banks inzerát do novin. Ale netuší, že stejně tak učinily i jeho děti. Potíž je v tom, že jak Jane (Karen Dotriceová), tak Michael (Matthew Garber) nejsou zjevně s výběrem těchto pečovatelek spokojení, protože u nich žádná dlouho nevydrží. A tak si šestá chůva za poslední čtyři měsíce balí kufry. Přísný otec seznam s požadavky dětí striktně odmítne a roztrhaný ho hodí do krbu. V noci ovšem do domu vnikne západní vítr, zmocní se útržků a odnese je vzhůru k nebi. Ráno stojí na prahu domu Mary Poppinsová (Julia Andrewsová) s tím samým seznamem v ruce, tentokrát ale celým. Mary Poppinsová je na první pohled důstojná osoba, se kterou není radno žertovat, ale i bytost plná fantazie, která navíc umí čarovat! Velké dobrodružství začíná!
Podkladem nestárnoucí rodinné muzikálové komedie z roku 1964 se stala dětská knížka anglické spisovatelky P. L. Traversové z roku 1934. Příběh zasazený do Londýna r. 1910, plný fantazie a bláznivých nápadů, je ideální předlohou pro filmovou adaptaci a poskytuje vynikající muzikálovou příležitost Julii Andrewsové, která za svůj výkon získala Oscara. Vysílání: 24.12., 13.00 hod., ČT2.

Země odkud přicházím
Mladý příslušník šlechtického rodu Percevalů je nespokojen s prostředím a životem, k němuž ho jeho původ zavazuje. Pronásledován strýcovými strážci se na svém útěku dostane do městečka Saint Parfait právě na Štědrý večer. Zjistí, že je dokonalým dvojníkem místního hudebníka Juliena Barera, který miluje krásnou číšnici Marinettu, která se stará o dvě malé děti. Ve městečku vyvolá řadu zmatků a nedorozumění a Štědrý večer se blíží...
Země odkud přicházím je poetický vánoční příběh, v němž se realita všedního života prolíná s motivy téměř pohádkovými. Oba dvojníky ztvárnil známý francouzský šansoniér Gilbert Bécaud. Vysílání: 24.12., 22.15 hod., ČT2.

Noční motýl
"Noční motýl v lásce znamená, že je marná, že je ztracená" zpívala hlavní hrdinka filmu v písni, která se zařadila mezi evergreeny nejen kvůli nesmrtelné melodii Císařského valčíku Johanna Strausse (v úpravě Romana Blahníka), ale především kvůli příběhu, který jako ústřední hudební motiv provázela. Film Noční motýl (1941) natočil režisér František Čáp podle povídky Staša z knihy Vojtěcha Mixy Medvědi a tanečnice a podle scénáře, na němž spolupracoval s Václavem Krškou. Vypráví příběh nešťastné lásky, která stáhla slušnou dívku do bahna nevěstince.
Na první pohled slzotvorná kalendářová historka pro nepříliš náročné paní a dívky však dostala díky citlivému scenáristickému zpracování a suverénnímu režijnímu pojetí nové dimenze. Tvůrci zdůraznili především psychologické akcenty melodramatického příběhu v přímé závislosti na historických a sociálních podmínkách, v nichž se příběh odehrával. Film sám byl pojat jako velkorysá kostýmní podívaná, k níž výtvarně bohaté období konce století dodávalo všechny předpoklady (výtvarník filmu Jan Zázvorka jich dokonale využil), a odehrával se v jakémsi geografickém vzduchoprázdnu, i když mnohé reálie (třpyt důstojnických uniforem, pompéznost dámských toalet) zřetelně upomínaly na staré Rakousko-Uhersko, což podtrhoval i ústřední hudební motiv ze Strausse.
Řemeslnou dokonalost filmu, jehož režisér neponechal jediný detail náhodě, zdůraznily i znamenité herecké výkony především Hany Vítové v roli "padlého anděla", vychovatelky Marty (její pravděpodobně nejlepší výkon před kamerou) a Adiny Mandlové v menší, ale pro příběh velmi důležité roli její přítelkyně, prostitutky Kiki. Mezi představiteli mužských postav se objevila také slavná jména jako Gustav Nezval, Svatopluk Beneš, Rudolf Hrušínský a Eduard Kohout. Vznikl film, který ve své době prokázal životaschopnost a úroveň české kinematografie i v omezených protektorátních podmínkách. Vysílání: 25.12., 13.30 hod., ČT1; Opakování: 27.12., ČT1.

Griffin & Phoenixová
Starší diváci si jistě vzpomenou na americký televizní snímek Griffin a Phoenixová (1976), líčící sentimentální milostný příběh dvou lidí, kteří se musí vyrovnat s představou brzké smrti, a přesto nerezignují na život. Jeho divácký ohlas byl tak velký, že byl, podobně jako např. Spielbergův Duel, distribuován v evropských kinech (u nás se hrál v roce 1981). Není proto divu, že s odstupem třiceti let vznikla ve Spojených státech pod stejným titulem aktualizovaná verze. Původní mileneckou dvojici v podání Petera Falka a Jill Clayburghové v remaku nahradili Dermot Mulroney a Amanda Peetová, vlastní příběh zůstal v podstatě nezměněn, pouze byl zasazen do současných reálií (a původní Los Angeles bylo v novém zpracování nahrazeno vizuálně zajímavějším New Yorkem). Scenárista John Hill (napsal mj. zdařilý australský western Quigley u protinožců) i debutující režisér Ed Stone se snažili zachovat obratně namíchanou směs humoru a sentimentu, jež zdobila originál, a i díky přesvědčivým hereckým výkonům obou hlavních protagonistů se jim to podařilo. Vysílání: 25.12., 22.30 hod., ČT1.

Chodníky slávy... Audrey Hepburnová PRÁZDNINY V ŘÍMĚ
Příběh romantický až staromódně sentimentální, ale také plný humoru, který čerpá z nejlepších tradic amerických komedií. Jeho hrdinkou je půvabná mladá princezna Anna, následnice trůnu imaginární evropské země, jež přijíždí na státní návštěvu do Říma. Po vyčerpávajícím programu je na pokraji sil a je jí na noc podán uklidňující prostředek. Dříve než droga začne působit, se Anna tajně vydává do nočních římských ulic. Cestou se dostaví ospalost, a tak ani neví, jak se ocitla na noc v bytě novináře. Ten ji následujícího dne chce nejprve využít pro senzační reportáž a provádí ji společně s kamarádem fotografem po Římě...
Režisér William Wyler vtiskl komedii nenápadnou dokonalost a lehkost. Pod jeho vedením zkušeného a světem protřelého novináře Joea Bradleyho ztělesnil Gregory Peck (Případ Paradinová, Milionová bankovka, Starý gringo, Mys hrůzy). Křehkou, v cizím prostředí poněkud bezradnou princeznu Annu, neodolatelným způsobem ztvárnila Audrey Hepburnová (Snídaně u Tiffanyho, Šaráda), také za svůj výkon obdržela Oscara. Dalšího Oscara získala Edith Headová (za nejlepší kostýmy pro černobílý film)a scenárista Ian McLellan Hunter za původní scénář, který svým jménem kryl skutečného autora Daltona Trumba, jenž byl na černé listině). Vysílání: 25.12., 21.35 hod., ČT2.

Love story
Film se odehrává v Severním Irsku v camphillu Clanabogan a na pozadí příběhu jednoho z residentů (postižených), Desmonda Loveho, seznamuje s osudy dalších mentálně postižených, s dobrovolníky, kteří v zařízení pomáhají i s lidmi, kteří camphil řídí.
Desmond je zralý muž, jehož oblíbeným tématem jsou jeho kachny a hlavně 2 nákupní vozíky, o které se stará tak jako "normální" muži o auto..
V rámci terapie se učí psát na počítači a píše svůj příběh: vzpomínky na dětství, život se svou sestrou mimo camphill i život v camphillu.
Jeho příběh sledujeme v komunitě Clanabogan - jde o jakousi vesnici s množstvím domů, kde žije cca 90 - 200 lidí, s vlastními velkými pozemky, dílnami, farmou a zahradami.
Potkávají se zde dobrovolníci, většinou studenti, z celé Evropy (včetně Čechů), kteří se rozhodli na čas v tomto prostředí pomáhat a získávat tak zkušenosti z nejrůznějších oblastí. Vysílání: 26.12., 14.30 hod., ČT2.
My Fair Lady (1/2)
Slavný film George Cukora My Fair Lady, ověnčený v roce 1964 celkem osmi Oscary, vychází z úspěšného broadwayského muzikálu, inspirovaného hrou anglického dramatika a mistra chytrého humoru G. B. Shawa Pygmalion (tato hra se poprvé ocitla na filmovém plátně již v roce 1938). Příběh květinářky Lízy Doolittleové a profesora Henryho Higginse, který se vsadí, že z prostého chudého děvčete udělá pravou dámu, splnil očekávání producentů a brzy po svém uvedení vydělal dvojnásobek výrobních nákladů ve výši 17 milionů dolarů. Oproti originální předloze se tu dočkáme i tolik žádaného šťastného konce. Rex Harrison si svoji úlohu zahrál již na Broadwayi a později v Londýně, zatímco Audrey Hepburnová vystřídala na přání producenta broadwayskou divadelní hvězdu Julii Andrewsovou. Pro tu bylo jistě satisfakcí oscarové ocenění téhož roku za hlavní roli v muzikálu Mary Poppins, když její sokyně vyšla naprázdno. Přestože je ve zpívaných pasážích Audrey Hepburnová dabována, přispěl její křehký půvab, uvolněnost a smysl pro muzikálové herectví k úspěchu snímku, který dodnes učí další generace, v čem je podstata kvalitního scénického provedení muzikálu.
Film se již tradičně ocitá na našich obrazovkách právě ve vánočním čase. Bohatá výprava a kostýmy, krásné melodie a vynikající herecké výkony a navíc nově restaurovaná kopie - to vše činí z tohoto filmu ojedinělý sváteční zážitek. Vysílání: 29.12., 17.15 hod., ČT1.

Vesmírní kovbojové
Clint Eastwood, Tommy Lee Jones, James Garner a Donald Sutherland vystupují v hlavních rolích napínavého příběhu, který se kromě obyčejných pozemských "reálií" a cvičného prostoru NASA odehrává i ve vesmíru. Všechno vlastně tak trochu začalo někdy před čtyřiceti lety, kdy se čtyři špičkoví letci Frank D. Corvin, Hawk Hawkins, Jerry O'Neill a Tank Sullivan měli stát první posádkou, která uvidí Zemi z vesmíru. Shodou náhod a díky "závisti" nadřízeného Boba Gersona je ale předběhla opice, oni pak na čas "zapadli" v zapomenutí. To se nečekaně změnilo. Kolem Země krouží starý ruský "komunikační" satelit Ikon, jenž se porouchal a hrozí nekontrolovatelným pádem do zemské atmosféry na obydlené území. Přitom zůstává zřejmé, že původně měl i jiné, přísně tajné poslání. A protože jde o stařičký typ technologie, může blížící se katastrofě zabránit snad jen tým pamětníků. Čtveřice bývalých pilotů - astronautů má necelých třicet dní na přípravu a na náročné fyzické testy. Teprve po jejich úspěšném absolvování mohou být vypuštěni na oběžnou dráhu s úkolem opravit satelit a zabránit nejhoršímu. Některé vlivné kruhy však chtějí jejich cestu překazit... Pod dobrodružně laděnou sci-fi je podepsán Clint Eastwood, jemuž pouhé herectví dávno nestačí a pravidelně se vrací také k profesi režiséra (Bird, Nesmiřitelní, Dokonalý svět, Madisonské mosty). Při realizaci s úspěchem zdůraznil humor a role čtveřice veteránů. Clint Eastwood si sám zahrál vedoucího týmu Franka, jeho věčného rivala Hawka představuje Tommy Lee Jones (Oči Laury Marsové, JFK). Geniálního konstruktéra a sukničkáře Jerryho hraje Donald Sutherland (Tucet špinavců, MASH, Občan X) a vynikajícího navigátora Tanka ztělesnil James Garner (Maverick). Vysílání: 29.12., 00.10 hod., ČT1.

Mimina
Čtyři matky se v různých koutech světa chystají přivést na svět dítě. Ty čtyři statečné ženy nejenže souhlasily, aby u porodu asistovaly filmové kamery, ale navíc dopředu rozhodly za své dosud nenarozené potomky, že se nejméně na rok stanou objekty filmařského zájmu. Thomas Balmés, režisér pozoruhodného časosběrného snímku, ale důvěry rodin nezneužívá. Pozoruje tiše, nenápadně, trpělivě a hlavně láskyplně. Sleduje malou Ponijao z Namibie, Mari z Japonska, Hattii USA i jediného zástupce mužského pokolení - Bayargala z Mongolska - od jejich prvního nadechnutí až po první nesmělé krůčky. A nám tak poskytuje jedinečnou šanci srovnávat mateřské postoje, zvyky a rituály, šanci uvědomit si, že mezi prázdnou plastovou lahví - oblíbenou hračkou Ponijao a vymoženostmi hračkářského průmyslu není tak velký rozdíl, jak si většina lidí myslí. U Bayargala, jehož kočovnická rodina žije v tradiční jurtě, vidíme absolutní souznění s přírodou a se zvířaty, jsme ohromeni téměř bezbřehou samostatností lidského mláděte, jež ostře kontrastuje s pohodlnou důvěrou v měkkou bavlnku, v níž vyrůstají japonské i americké holčičky. Není divu, že takový dokument se obejde bez jediného slova vysvětlujícího komentáře - tím víc se nám nad obrázky všedních dnů čtyř kojenců může tajit dech. Vysílání: 29.12., 21.35 hod., ČT2.

Filmový klub Muži, co zírají na kozy
Herec, scenárista a producent Grant Heslov (nar. 1965) se znal s Georgem Clooneym už od počátku osmdesátých let, ale teprve po úspěchu filmu z televizního zákulisí Dobrou noc a hodně štěstí (2005) založili vlastní produkční společnost, již nazvali Smoke House. Jedním z jejich dalších projektů se stala filmová verze knihy novináře a dokumentaristy Jona Ronsona Muži, co zírají na kozy (2004, česky 2010), pojednávající o jedné obzvlášť bizarní kapitole z historie americké armády. Po prohrané válce ve Vietnamu se na konci sedmdesátých let začalo v armádě pracovat s poznatky hnutí New Age a objevily se pokusy využívat pro vojenské účely různé psychotronické techniky a mimosmyslové vnímání. Hrdina filmu, novinář Bob Wilton (Ewan McGregor), narazí při své práci na informaci o existenci tajné jednotky superšpionů, kterou brzy pustí z hlavy. V roce 2003 se však v Kuvajtu setká s obchodníkem Lynem Cassadym (George Clooney), jenž mu po překonání počáteční nedůvěry vypráví téměř fantastický příběh Projektu Jedi, vedeného plukovníkem Djangem (Jeff Bridges), který měl v osmdesátých letech pomoci vytvořit supervojáky s mimosmyslovými schopnostmi. Na vojenské základně v poušti pak narazí na zbytky původního projektu... Heslov, který se podruhé ujal i režie, vytvořil originální černou komedii, jejíž styl může upomínat na klasická díla jako MASH či Hlava 22, ale jinak stojí zcela na vlastních nohou. Přesvědčivosti místy neuvěřitelným událostem, jež však mají nepochybně reálný základ, dodává přesné herecké obsazení zvučných jmen, mezi nimiž dominuje Jeff Bridges jako šamanský hippie Bill Django, jenž k obrazu svému hodlá přetvořit celou americkou armádu. Vysílání: 29.12., 22.50 hod., ČT2.

22.12.2012 21:12:43 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Výtvarné tipy 19. týden

Věčný Egypt

Věčný Egypt: Dědictví
Tisíciletá historie africké země vepsaná do tamní architektury, nekropolí, řemesel i ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po ...celý článek


Petr Sís - 75

Petr Sís

GEN: Petr Sís
Portrét mezinárodně uznávaného autora knih pro děti, ilustrátora, grafika a tvůrce animovanýc ...celý článek


Kultovní punkový opus Jubilee

Jubilee

Jubilee
Dokud je hudba dost nahlas, neuslyšíme, jak se hroutí svět! Kultovní punkový opus s mnoha známými p ...celý článek


Skutečný příběh manželství

Milá Olivie

Milá Olivie
Dokáže síla umění překonat rodinnou tragédii? Skutečný příběh manželství britského spisovatele ...celý článek


Filmové tipy 19. týden

Anna Geislerová (Želary)

Želary
Anna Geislerová ve strhujícím příběhu, který uvádíme u příležitosti výročí květnových dnů, konce 2. ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Ska Wars v Malostranské Besedě

Green Småtroll

Reggae vrací úder. Mezinárodní den Hvězdných válek každoročně připadá na 4. května, letos Prahu ale uchvátí po celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Z první řady: Rusalka z Toulouse

Rusalka z Toulouse

A. Dvořák: Rusalka z Toulouse
Lyrická pohádka o třech dějstvích na libreto J. Kvapila v podání souboru Théa celý článek

další články...