zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Film na obrazovce 4. týden

Z filmu Strašák

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Noční filmový klub Na velikosti záleží
Láska, smích a sumo. Proč se otravovat s hubnutím, když se můžete dát na zápasení? Poznání, k němuž dojde čtveřice kamarádů, otevírá množství komediálních situací, ale upozorňuje i na společenský tlak vyvíjený na lidi s nadváhou. Hlavní hrdina, pětatřicetiletý Izraelec Herzl, pracuje jako kuchař, ale kvůli nadváze je paradoxně vyhozen z práce, i z dietního programu. Najde si nové místo v japonské restauraci, kde objeví kouzlo japonského tradičního zápasu sumo. Absolvuje tvrdý trénink a připravuje se s třemi kamarády na prestižní japonskou soutěž. Reprezentovat stát Izrael v Japonsku ale muže jen jeden z nich. Snímek začínajících režisérů Ereze Tadmora a Sharona Maymona bere sumo jako cestu člověka k uznání sebe sama i prostředek revolty ve společnosti posedlé ideálem štíhlé linie. Pomůže sumo hrdinům ke zlepšení jejich společenské situace a nastolí v jejich rozháraných životech klid? Každá z postav si nese svá traumata, křivdy i vlastní libůstky, a právě prostřednictvím skvěle profilovaných charakterů film rozehrává smích i napětí a upoutává publikum. Dokladem toho budiž Cena diváků, kterou si snímek v roce 2009 odnesl z karlovarského festivalu. Vysílání: 21.1., 23.40 hod., ČT2.

Chodníky slávy... Gene Hackman STRAŠÁK
Na prašné silnici kdesi na jihozápadě se potkají dva tuláci. Propuštěný trestanec Max (Gene Hackman), který má rád teplo (a proto má na sobě několik vrstev svetrů) a taky hospodské rvačky, kvůli nimž se často dostává do konfliktu se zákonem, a bývalý námořník Lion (Al Pacino), křehký důvěřivý mladík, který cestuje za svým dítětem, jež nikdy neviděl. Oba muži spojí své síly a cestují ve dvojici, stopem, na nákladních vlacích, jak se dá. Nejdřív do Denveru za Maxovou sestrou, pak do Detroitu za Lionovou ex-manželkou a nakonec do Pittsburghu, kde má Max našetřené peníze a hodlá si za ně otevřít umývárnu aut. Jejich tragikomická anabáze za štěstím v netečném světě má však víc zákrut, než oba předpokládali. Nakonec to nejcennější, co na své cestě získají, je vzájemné přátelství. Snímek Strašák (1973) režíroval bývalý fotograf Jerry Schatzberg (nar. 1927), jenž předtím zaujal působivým portrétem narkomanů Panika v Needle Parku. Do hlavních rolí obsadil nastupující herecké hvězdy Hackmana a Pacina, kteří se mu odvděčili mistrovskými výkony, překonávajícími i slabší místa v původním scénáři Garryho Michaela Whitea. Film měl svou mezinárodní premiéru na MFF v Cannes, kde byl oceněn Zlatou palmou (ex aequo s britským snímkem Námezdní síla). Vysílání: 22.1., 22.15 hod., ČT2.

Světové filmové perly Kdo je tady ředitel? (Direktoren for det hele)
Utajený majitel IT firmy Ravn, který se tváří jako její řadový zaměstnanec, si najme nezaměstnaného herce Kristoffera, aby na chvíli představoval ředitele, o němž Ravn zaměstnancům tvrdí, že pracuje pro firmu už dlouhá léta v Americe. Uzavírá totiž obchod s Islanďanem Finnurem a smlouvu musí podepsat (fiktivní) ředitel. Ravn celý podnik řídí, ale nechce, aby to jeho kolegové věděli. Finnur, provázený tlumočníkem, nenávidí Dány a podpis odloží. Kristoffer tedy musí zůstat déle, než majitel plánoval?
„Je to neškodná komedie. Žádná ponaučení, žádné převratné postoje. Prostě čirá zábava“, říká Lars von Trier o svém snímku Kdo je tady ředitel?, v němž zčásti navazuje na tradici hnutí Dogma 95 a zčásti na podobně odlehčený hraný dokument Pět překážek (2003). Nebyl by to ale známý provokatér a manipulátor Trier, kdyby vše nebylo přeci jen trochu jinak. Jistě, autor dovedně těží z rozvíjení základního námětu a vznikají tak četné komické situace, spjaté s poetikou absurdního humoru. Ústředním motivem snímku je ale střet. Střet jedince se společností i jedinců mezi sebou. V určité nadsázce můžeme tento film vnímat jako poctu Shakespearovi a Gogolovi. Trier ve svém díle odhaluje principy Hamleta a Revizora v celé jejich kráse. A činí to stejně dobře jako v proslulých Idiotech. Svléká postupně dánskou společnost kousek po kousku a ukazuje její bolavá místa. Téma snímku je ovšem natolik nadčasové, že jej můžeme vztáhnout na kterýkoliv evropský stát, nebo fungování lidské společnosti obecně. Vysílání: 23.1., 22.30 hod., ČT2.

20.1.2013 23:01:39 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek



Časopis 18 - sekce

DIVADLO

Tři mušketýři klasika v komediálním hávu

Tři mušketýři (plakát)

Poslední premiérou v rámci sezóny 2023/2024 Městského divadla Zlín bude světová klasika z pera Alexandera Duma celý článek

další články...

HUDBA

Michal Horáček: Český kalendář

Přebal alba

Michal Horáček je český spisovatel, esejista, novinář, textař, básník, producent, vystudovaný antropolog. Je c celý článek

další články...