zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Kroměřížský zámek otevírá vstupní expozici Národního centra zahradní kultury

Kroměřížský zámek

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Hned několik atraktivních novinek připravila pro hlavní turistickou sezonou jedna z nejnavštěvovanějších památek u nás – Arcibiskupský zámek a zahrady v Kroměříži. V pátek 19. dubna 2013 bude otevřena nejenom nová vstupní expozice Národního centra zahradní kultury (NCZK), ale i dvě další stálé výstavy.

Kromě nové vstupní expozice NCZK v přízemí zámku se od 19. dubna veřejnosti otevírají také dvě nové stálé výstavy, čerpající z bohaté kroměřížské historie a světově proslulých arcibiskupských sbírek. Zatímco první, rozsáhlejší expozice, je oslavou 500 let zahradní kultury v Kroměříži, druhá představuje to nejhodnotnější ze zámecké hudební sbírky. Obě výstavy připravili společně odborníci z Národního památkového ústavu a Muzea umění Olomouc.

„Po přestavbě zahradnictví v Podzámecké zahradě jsme učinili další krok v budování Národního centra zahradní kultury. Dokončenou vstupní expozicí vítáme návštěvníky zahrad i zámku a teď je budeme zhruba rok napínat, jak dopadne obnova Květné zahrady. Zejména těm, kteří se budou do kroměřížských zahrad během roku vracet několikrát, nabídneme postupné odhalování krás zahradního umění, které ve vstupní expozici představujeme,“ poznamenal Jan Slezák, ředitel Národního památkového ústavu v Kroměříži.

V bývalých prostorách zámecké vinotéky a prodejny suvenýrů Arcibiskupského zámku uvitá návštěvníka moderní vstupní expozice NCZK včetně zázemí a služeb. Nově zrekonstruované prostory slouží nejenom k odbavení návštěvníků, ale poskytují další v dnešní době již standardní a nepostradatelné služby. Část prostor je věnována prodeji suvenýrů, odborných a propagačních tiskovin a publikací. Nechybí ani úschovna zavazadel a možnost občerstvení. Informace o zámku a zahradách získá návštěvník pomocí multifunkčních kiosků, které kromě české a anglické verze poskytnou informace rovněž v němčině, francouzštině a ruštině. Další informace a doprovodné fotografie najde návštěvních na četných nástěnných panelech.

„Rekonstrukce nových prostor přinesla i milá překvapení, např. původní kamennou podlahu z raně barokního období zámku. Její existenci potvrdily sondy do parket, poté byla parketová podlaha odstraněna a návštěvník může tedy nejen obdivovat, ale i užívat kvalitní kamennou podlahu ze 17. století,“ informoval Ivo Čečman, referent majetkové správy zámku.

V přízemí zámku, které v minulosti sloužilo především potřebám arcibiskupských úřadů, jsou místnosti převážně zaklenuty valenými klenbami s lunetami, křížovými valenými klenbami a valenými klenbami s křížovými pasy. Prostor pokladen a prodeje suvenýrů je bohatě zdoben fontanovskou štukovou plastickou výzdobou a pouze v tomto prostoru zůstala zachována nevelká nástropní malba ze začátku devadesátých let 17. století s námětem „Consilium“ (Dobrá rada). Tato nástropní malba prošla náročným restaurováním a krášlí tak zámecké prostory.

Spolu se vstupní expozicí se 19. dubna veřejnosti otevírají také dvě nové stálé výstavy, které připravili odborníci z Arcidiecézního muzea Kroměříž, pobočky Muzea umění Olomouc, spolu s kolegy z Národního památkového ústavu.

Ve druhém patře zámku se bude od 19. dubna na výstavě Kabinet zahradní kultury odehrávat pozoruhodný, pětisetletý příběh jednoho z nejucelenějších a zároveň nejpoetičtěji koncipovaných zahradních celků – Květné a Podzámecké zahrady v Kroměříži, které byly pro svou jedinečnost zapsány v roce 1998 na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. „Zahradní kultura dosud patří k neprávem opomíjeným tématům v českém dějepise umění, přestože byla přinejmenším do první poloviny 19. století chápána jako vrcholné téma v rámci všech uměleckých disciplín a patřila k hlavním projevům vysoké kultury,“ upozornil vedoucí Arcidiecézního muzea Kroměříž Ondřej Zatloukal. Stálá expozice, která je jedním z výstupů projektu Národní centrum zahradní kultury v Kroměříži financovaného z Integrovaného operačního programu, má podle něj být alespoň částečnou splátkou tohoto dluhu. „Bude to vůbec první takto rozsáhlá výstava o fenoménu zahradního umění v českých zemích. Poprvé představí veřejnosti plány, kresby, grafiky, obrazy nebo sochy týkající se nejen obou kroměřížských zámeckých zahrad, ale i předních evropských zahradních areálů od 16. do 19. století. Připravili jsme i dva rozměrné modely obou zámeckých zahrad z jejich vrcholných období,“ přiblížil Zatloukal koncepci výstavy, která na zámku zůstane až do roku 2016.

Druhá expozice pak bude čerpat z bohatých kroměřížských fondů hudebnin. Kabinet hudby I provede diváky v Nové knihovně hudebními dějinami zámku od 17. do 19. století. „Hudba byla vždy nedílnou součástí reprezentace olomouckých biskupů a také nedílnou součástí kulturního života rezidence v Kroměříži. Expozice představuje to nejhodnotnější, co se v zámecké hudební sbírce dochovalo. Například ukázky ze sbírky hudebnin biskupa Karla II. z Lichtensteinu-Castelkorna, která je středoevropským unikátem, neboť zahrnuje i skladby autorů, které se jinde nedochovaly,“ vyzdvihla jedinečnost kroměřížské kolekce kurátorka Jitka Kocůrková z Arcidiecézního muzea Kroměříž. Expozice podle ní představí i torzo sbírky arcivévody Rudolfa Jana, z níž pochází například autografy Ludwiga van Beethovena a Wolfganga Amadea Mozarta. „Chceme, aby si návštěvník taky udělal představu o složení biskupské kapely. Vzhledem k tomu, že se hudební instrumentář nedochoval ani na zámku, ani v kostele svatého Mořice, zapůjčili jsme pro expozici dobové hudební nástroje z Vlastivědného muzea v Olomouci,“ doplnila Kocůrková s tím, že první Kabinet hudby představuje část hudební sbírky zaměřenou na světský repertoár provozovaný v zámecké rezidenci. „V dalších letech se budeme věnovat například historickému vývoji hudební kultury v kostele svatého Mořice,“ uzavřela Kocůrková.

15.4.2013 23:04:22 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Zprávy

Audioknihou roku 2023 se staly memoáry

Vlastní životopis

Vítězem ankety Audiokniha roku 2023 se stala memoárová kniha Vlastní životopis spisovatelky Agathy Christie na ...celý článek


Pavel Soukup získává Cenu za mimořádný přínos

Pavel Soukup

Cenu za mimořádný přínos v oblasti audioknih a mluveného slova za rok 2023 získává Pavel Soukup. Český herec m ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

ABBA: úspěch navzdory

ABBA

ABBA: úspěch navzdory
Britský dokument mapuje vývoj švédské skupiny ABBA. Když v roce 1974 zvítězila v sout celý článek

další články...