zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 17. týden

Z dokumentu Goudji

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Potomci slavných: Josef Lada
Jak žijí a co dnes dělají potomci známých osobností a jak vidí svého slavného předka (1998). Režie V. Filip. Malíř Josef Lada měl dvě dcery, jedna z nich - Alena byla známou ilustrátorkou dětských knížek. Její syn, Josef Lada mladší provede diváky rodinnou historií. On se nyní stará o odkaz svého dědečka, ale má i spoustu jiných koníčků. Kdoví jestli se malířské geny neprojeví až v nejmladší ladovské generaci. Vysílání: 23.4., 08.30 hod., ČT2.

Krematorium v Pardubicích
Mezi architektonické skvosty patří i tento objekt (1997). Režie P. Ruttner. Na počátku 20. století se zrodil kubismus, který zaujal řadu našich architektů. Díla Vlastislava Hofmana, Josefa Chochola nebo Josefa Gočára můžeme vidět na několika místech v Praze. Naše pozornost se však upře k jedné z nejdiskutovanější stavbě té doby, ke krematoriu architekta Pavla Janáka. Bylo po první světové válce a její důsledky vyhrotily i spor o způsob pohřbívání mrtvých. Kromě klasického pohřbu do země znovu se rozšiřovala možnost pohřbu žehem. V roce 1918 byla v Pardubicích vypsána veřejná soutěž na návrh stavby krematoria, která však neměla vítěze. Druhou cenu si tehdy odnesl Pavel Janák a tím také soutěž skončila. Za tři roky později se v Pardubicích rozhodli postavit krematorium podle upraveného návrhu Pavla Janáka. Stavba byla dokončena v roce 1923 a zpočátku byla obdivovaná, později však začala být zatracovaná, aby nakonec byla vzatá na milost. Architekt promyslel svůj návrh do každého detailu včetně interiéru, kde na výzdobě se i podílel František Kysela, což nám dokládá podrobná procházka zvenčí i uvnitř v pohřební síni krematoria.
Janákův národní sloh či rondokubismus se zrodil z kubismu organicky a stal se nedílnou součástí české architektury 20.století. Vysílání: 26.4., 09.00 hod., ČT2.

Goudji
Stříbrotepec a zlatník, jehož umělecká díla zdobí slavné chrámy Premiéra. Guy Georges Amuchoukeli, známý jako Goudji, rodák z Gruzie (1941). Studoval sochařství v Tbilisi, ale toužil stát se zlatníkem. V roce 1969 se v Moskvě oženil s Katherine Barsacq, která pracovala na Francouzském velvyslanectví. Po pěti letech, po osobní intervenci Georgese Pompidoua se přestěhoval do Paříže. Od roku 1978 je francouzským občanem. Jeho umělecké práce zdobí galerie a světová muzea. Vytvořil křtitelnice a svícny pro katedrálu Notre Dame, relikviář Padre Pio pro Jana Pavla II., eucharistické holubice a monstrance pro nejvýznačnější evropské chrámy. Vysílání: 27.4., 11.30 hod., ČT2.

Galerie umění II (6/13) Římská expozice Borghese
Titulní galerie opatruje uměleckou sbírku rodiny Borghese. Barvitými stropními malbami počínaje a reliéfními freskami a plastikami konče; sotva bude stačit jediná prohlídka. Tato takzvaná "královna soukromých sbírek" je proslulá především díky obrazu "Láska svatá a láska světská" benátského mistra Tiziana. Obraz získal přízvisko "alegorie lásky". Úžasné je také Raphaelovo "Sejmutí Krista z Kříže". Oltářní obraz vzniknul jako zakázka pro dámu, členku urozené rodiny z Perugie. Magické sochy Berniniho, obrazy Caravaggia... Vysílání: 27.4., 14.10 hod., ČT2` Opakování: 30.4., ČT2., 03.5., ČT2.

Štětcem a mačetou
Putování divočinou Jižní Ameriky s Janem Dungelem, malířem ptáků, zvířat a džunglí (2008). Připravili K. Šimková-Broulová a V. Šimek. Jan Dungel není obyčejný malíř. Je to malíř džungle. Pravidelně ze svého rodného Brna vyjíždí (i se svou ženou) do jihoamerické divoké přírody, prosekává se pralesy, plaví po řekách, brodí se v bažinách a přitom skicuje, kreslí a maluje s anatomickou přesností všechny živočichy, které potká. Na svých cestách se již nejednou ocitl v ohrožení života, což se podařilo zachytit i filmovému štábu režiséra a cestovatele Vladimíra Šimka, který jej doprovázel. Film Štětcem a mačetou představuje neobyčejnou vášeň a touhu po přiblížení se původnímu světu na této planetě, v němž vládl přirozený řád a harmonie, daleko od civilizace. Vysílání: 28.4., 12.30 hod., ČT2; Opakování: 03.5., ČT2.

22.4.2013 22:04:50 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Výtvarné tipy 19. týden

Věčný Egypt

Věčný Egypt: Dědictví
Tisíciletá historie africké země vepsaná do tamní architektury, nekropolí, řemesel i ...celý článek


Filmové tipy 19. týden

Anna Geislerová (Želary)

Želary
Anna Geislerová ve strhujícím příběhu, který uvádíme u příležitosti výročí květnových dnů, konce 2. ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Petr Sís - 75

Petr Sís

GEN: Petr Sís
Portrét mezinárodně uznávaného autora knih pro děti, ilustrátora, grafika a tvůrce animovanýc ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Kultovní punkový opus Jubilee

Jubilee

Jubilee
Dokud je hudba dost nahlas, neuslyšíme, jak se hroutí svět! Kultovní punkový opus s mnoha známými p ...celý článek


Skutečný příběh manželství

Milá Olivie

Milá Olivie
Dokáže síla umění překonat rodinnou tragédii? Skutečný příběh manželství britského spisovatele ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

ABBA: úspěch navzdory

ABBA

ABBA: úspěch navzdory
Britský dokument mapuje vývoj švédské skupiny ABBA. Když v roce 1974 zvítězila v sout celý článek

další články...