zvláštní poděkování
Quantcom.cz

České korunovační klenoty

Publikace České korunovační klenoty

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

V poslední době se daří dodržovat tradici pětiletých intervalů prezentace národní kulturní památky - souboru českých korunovačních klenotů veřejnosti. Také v tomto roce se klenoty dostávají z bezpečného úkrytu pod sedmi zámky v Korunovační komoře nad Svatováclavskou kaplí v katedrále svatého Víta, kde dlí s malými přestávkami nepřetržitě od roku 1867, na denní světlo - do Gočárovy vitríny ve Vladislavském sále, aby je mohli uvidět tisíce "poutníků" z celé země.

Hlavním a nejobdivovanějším objektem je Svatováclavská koruna, kterou nechal zhotovit Karel IV. pro svou korunovaci českým králem v roce 1347 a kterou poté zasvětil věčnému panovníku našich zemí sv. Václavu. Všichni další panovníci si jako náměstci svatého Václava na této zemi korunu od něj pouze zapůjčovali, ale nebyli jejími vlastníky.
Koruna je vyrobena ze zlata největší ryzosti, váží 2358 gramů, je zdobena téměř stovkou drahých kamenů a několika desítkami perel, některé z kamenů patří k největším svého druhu na světě. Karlovo žezlo a jablko bohužel v naší kolekci nemáme, tyto předměty byly nedávno rozpoznány v pokladnici vídeňského Hofburgu. Naopak vystavené žezlo a jablko, rovněž z ryzího zlata, jsou mladšího původu, byly zřejmě insigniemi habsburského panovníka Ferdinanda I. při jeho korunovaci českým králem v roce 1527.
Součástí korunovačního souboru je dále velice cenný ostatkový kříž z Karlovy doby s relikviemi Kristova umučení, korunovační roucho ze 17. - 18. století a svatováclavský meč. Domněnky, které panovaly o době jeho vzniku - byla kladena až do 13. respektive 14. století, byly rozptýleny moderními vědeckými metodami. Metalurgickým průzkumem bylo prokázáno, že podle technologie damascénského sváru nemohl být vyroben později než v 10. století, kdy se tato technika přestala používat. Nic už dnes nebrání tomu, aby byl vložen přímo do ruky svatého Václava.
Soubor korunovačních klenotů bývá vždy z důvodů ochrany vystaven jen krátkodobě a letos je ke spatření ve Vladislavském sále Starého královského paláce na Pražském hradě od 10. do 19. května 2013.

13.5.2013 23:05:12 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Igor Orozovič vydává album

Igor Orozovič

Herec a muzikant Igor Orozovič vydává debutové album nazvané Když chlap svléká tmu, které obsahuje jedenáct au celý článek

další články...