zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Filmové tipy na obrazovce 34. týden

Válka rozumu a cti

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Noční filmový klub
Crooklyn
Portrét rodiny budoucího režiséra v autobiografickém filmu Spikea Lee (1994). Hrají: A. Woodardová, D. Lindo, D. P. Kelly, Z. Harrisová, C. Williams, S. Rashed a další (V anglickém znění s titulky)
Spike Lee (nar. 20. 3. 1957, Atlanta, Georgia) je nejstarším z pěti dětí jazzového basisty a skladatele Billa Leeho a vyrůstal v Brooklynu. Absolvoval Morehouse College v Atlantě (1979) a v letech 1980–82 studoval filmovou produkci na Tischově umělecké škole při Newyorské univerzitě. Jeho absolventský snímek Joeovo holičství: Řežeme hlavy získal studentského Oscara a přinesl mu nabídky z Hollywoodu. Místo toho si Lee sehnal 175 tisíc dolarů na celovečerní prvotinu Ona to musí mít (1986), jež vzbudila značný rozruch na MFF v Cannes (Cena pro nejlepšího nového režiséra) a slavila také úspěch v americké distribuci.

Jeho následující tvorba, charakterizovaná nekompromisním viděním rozhněvaného mladého muže, volbou kontroverzních témat, filmařskou bravurou, ale také neskrývanou arogancí a přezíravostí, mu přinesla uznání větší části odborné kritiky a pověst „obtížného tvůrce“ u šéfů hollywoodských studií. Jeho nejlepším snímkem zůstává drama jednoho horkého dne v Brooklynu Jednej správně (1989, mj. nominace na Oscara za scénář, nominace na Zlatý glóbus za scénář a režii). Lee je průkopnickou osobností mezi afroamerickými filmaři. V rámci vlastní společnosti Forty Acres and a Mule Filmworks, jejíž název odkazuje k výnosu americké vlády z 19. století, zaručujícímu bývalým otrokům čtyřicet akrů půdy a jednoho mezka, natáčí rovněž dokumenty a podporuje začínající tvůrce. Ve filmu Crooklyn (složenina slova "crook", tedy křivák, a názvu newyorské čtvrti, v níž vyrůstal) čerpá z vlastního dětství a líčí osudy černé rodiny v Brooklynu sedmdesátých let. Na scénáři s ním spolupracovali jeho sourozenci, bratr Cinqué a sestra Joie, jejíž postava (Troy v přesvědčivém podání debutující Zeldy Harrisové) je pozorovatelem a vypravěčem bouřlivého života rodiny nepříliš úspěšného hudebníka (Delroy Lindo), jeho obětavé manželky učitelky (Alfre Woodardová) a pěti dětí, z nichž čtyři jsou nezvedení kluci. Atmosféru zdařile dokreslují skladby dobových interpretů (Sly and the Family Stone, The Jackson Five, Curtis Mayfield, The Staple Singers, The Chambers Brothers).
Vysílání: 19.8., 00.15 hod., ČT2

Královna Alžběta
Provdala se za svou zem. Cate Blanchettová v hlavní roli panovnice, jež položila základy impéria. Britský film, nominovaný na sedm Oscarů (1998). Dále hrají: J. Fiennes, G. Rush, Ch. Eccleston, R. Attenborough, F. Ardantová, E. Cantona, V. Cassel, D. Craig a další. Režie Shekhar Kapur
16. století. Anglie je rozdělena na dva nesmiřitelné náboženské tábory - protestanty a katolíky. Současná královna Marie Tudorovna nemá dědice a ji i její katolické stoupence děsí představa, že by na trůn dosedla královnina nevlastní sestra Alžběta, protestantka. Přesně to se však po smrti Marie stane. Katolíci musí souhlasit s tím, že na trůn bude povolána charismatická a citově založená Alžběta. Mladá královna se ovšem vzápětí dozvídá o žalostném stavu země, ohrožované vnějšími i vnitřními nepřáteli a nic nenasvědčuje tomu, že právě začíná ono slavné období, které vstoupí do historie jako alžbětinská éra. Velkoryse pojatý film sleduje první období vlády významné anglické panovnice Alžběty I., která žila v letech 1533–1603. Indický režisér Shekhar Kapur ve svém prvním zahraničním angažmá natočil moderní historickou fresku s atraktivní výpravou a vynikajícími hereckými výkony. Snímek byl především obrovskou hereckou příležitostí pro do té doby nepříliš známou australskou herečku Cate Blanchettovou, která byla za svůj výkon oceněna prestižním Zlatým glóbem a již role Alžběty katapultovala mezi filmové hvězdy první velikosti. V dalších rolích výborně obsazeného filmu se objevují Geoffrey Rush, Joseph Fiennes, Richard Attenborough, Daniel Craig, Fanny Ardantová, Vincent Cassel či bývalá fotbalová hvězda Eric Cantona. Kapur s Blanchettovou se k tématu vrátili ve filmu Královna Alžběta: Zlatý věk (2007), líčícím vrcholné období Alžbětiny vlády.
Vysílání: 24.8., 22.05 hod., ČT1

Skleněný dům
Dejte si velký pozor na to, komu důvěřujete. Americký psychothriller (2001). Hrají: L. Sobieská, D. Laneová, S. Skarsgaard, B. Dern, K. Bakerová, T. Morgan a další. Režie Daniel Sackheim
Šestnáctiletá Ruby Bakerová (Leelee Sobieská) a její o pět let mladší bratr Rhett (Trevor Morgan) jednoho dne přijdou kvůli autonehodě o oba rodiče. Soud je podle přání zemřelých svěří do opatrovnictví jejich bývalým sousedům, Terrymu a Erin Glassovým. Ti nemají vlastní děti a žijí v přepychové moderní prosklené vile v Malibu. Téměř idylický nový život však brzy začne dostávat novou, temnější tvář. Ruby zanedlouho zjistí, že Erin je závislá na drogách a že Terry se až po uši zadlužil u lichvářské firmy. Problémy obou manželů mohou vyřešit jen peníze, které Bakerovic děti získaly dědictvím a z otcovy životní pojistky. Zděšená Ruby pochopí, že domnělá nehoda jejích rodičů byla předem připravenou vraždou a že teď jde o život i jí a Rhettovi. Nikdo jí však nevěří...
Vysílání: 24.8., 00.05 hod., ČT1

Ples upírů
I ty nejlépe míněné činy mohou mít katastrofální důsledky. Britsko-americká filmová parodie na klasické horory, kterou vysíláme k příležitosti 80. narozenin Romana Polanského (1966). Hrají: J. MacGowran, R. Polanski, S. Tateová, F. Mayne, I. Quarrier a další. Režie Roman Polanski
Oné noci, v níž pronikal hluboko do samého srdce Transylvánie, netušil profesor Abronsius, jak blízek je cíle. V zájmu svých tajemných zkoumání cestoval už mnoho let napříč střední Evropou v doprovodu svého jediného žáka Alfréda. Učenec a vědec, jehož génia svět nedocenil, vložil své tělo i duši na oltář posvátného poslání: poznání a studia upírů. Dosud bezvýsledně. Teď však, po příjezdu do horské krčmy, jejíž stěny a trámy byly přímo ověnčeny česnekem, (jak známo nejlepším to prostředkem proti upírům), se zdálo, že cíl je na dosah. Existence blízkého starého hradu tuto domněnku jen potvrdila. A profesor s Alfrédem se neohroženě vydali do boje...
Parodii na upírské horory natočil režisér Roman Polanski podle vlastního scénáře (na němž se podílel s G. Brachem) a sám si v ní s chutí zahrál roli Alfréda. Využil v ní všech atributů klasických hororů, z nichž si ovšem dokázal chytrým a kultivovaným způsobem dělat legraci. Působivou atmosféru snímku podtrhují i ostatní složky - kamera, výprava, hudba... V době svého vzniku (druhá polovina šedesátých let) balancoval film na hranici mezi hrůzou a komedií, dnes jej již samozřejmě vnímáme spíše jako svého druhu mistrovské umělecké dílko. (Z dílny tohoto režiséra připomeňme ještě snímky, které ČT v minulých letech uvedla - Nůž ve vodě, Hnus, Slepá ulička).
Roli krásné Sáry, o jejíž záchranu se naši dva hrdinové pokoušejí, hrála Sharon Tateová, pozdější Polanského manželka, která byla v r. 1969 v Hollywoodu zavražděna skupinou mladých fanatiků.
Vysílání: 21.8., 21.50 hod., ČT2

Mužská srdce
Bojují, milují a blázní. Německá komedie o lásce z mužského pohledu (2009). Hrají: T. Schweiger, Ch. Ulmen, F. D. Fitz, W. Wilke Möhring, J. von Dohnányi a další. Režie Simon Verhoeven (Premiéra)
Uhrančivá romantická komedie herce a režiséra Simona Verhoevena byla koncipována jako mužský protipól vůči ženským snímkům a seriálům typu Sex ve městě. Verhoeven se při psaní scénáře chtěl vyhnout typickým schématům romantických filmů, především co se týče zobrazení mužů, při čemž vycházel z vlastních zážitků a vyprávění přátel. Aby postihl rozličné osobnosti mužů a jejich přístupy k partnerskému životu, láskám a kariéře, přichází s vyprávěním, kde se vzájemně proplétají životní cesty pětice rozličných mužů, které na první pohled spojuje pouze věk v rozmezí třiceti a čtyřiceti let a fakt, že navštěvují stejné fitcentrum. Charismatický a sebevědomý hudební producent Jerome (Til Schweiger) má život jako z pánského magazínu, ale luxus a nevázané známosti jsou vykoupeny jednak tím, že musí přijímat zakázky, které se příčí jeho vkusu, ale také že jeho život postrádá lásku. Nedospělý zmatkař Phillipp (Maxim Mehmet) naopak už ženu svého srdce našel, ale není zrovna v situaci, aby spolu mohli založit rodinu. Jeho kamarád Niklas (Florian David Fitz známý z romanticko-komediálního seriálu Deník doktorky) vždy měl život naplánovaný do nejmenšího detailu, ale nyní, když má těsně před svatbou, začíná zvažovat, jestli mu náhodou něco v životě neuteče. Uťáplý úředník hygienického ústavu Günther (Christian Ulmen) zase zkouší štěstí na seznamkách, ale jeho roztěkaná osobnost není kompatibilní s ženami, které potkává. Když konečně najde ideální ženu pro sebe, stojí v cestě jejich vzájemnému štěstí její machistický manžel, řidič metra Roland (Wotan Wilke Möhring), který za nelítostným zevnějškem skrývá citlivé nitro.
Výtečně vystavěný scénář zabydluje životy všech jmenovaných jednak výraznými ženskými postavami, ale také rozličnými dalšími mužskými figurkami, které fungují jako katalyzátory pro emoce hlavních hrdinů. Režisér a scenárista část hlavních postav již při psaní scénáře profiloval podle jejich představitelů, díky čemuž dochází k bezešvému prolnutí osobnosti či hereckých schopností aktérů a charakterů jejich postav. Okouzlující film, jehož šarm ještě umocňují trefně vybrané písně, se stal v německy mluvících zemích masovým hitem. Na základě úspěchu vzniklo o dva roky později ještě přímé pokračování.
Vysílání: 22.8., 14.00 hod., ČT2

Filmové návraty
Zabijáci
Svému osudu neutečeš. Burt Lancaster a Ava Gardnerová v klasickém americkém filmu podle povídky Ernesta Hemingwaye (1946). Dále hrají: E. O´Brien, A. Dekker, S. Levene, V. Barnett a další. Režie Robert Siodmak (Premiéra)
Klasické dílo poválečné americké kinematografie Zabijáci (1946) vzniklo podle stejnojmenné povídky Ernesta Hemingwaye z roku 1927, v níž do zapadlého newjerseyského městečka přijíždějí dva nájemní vrazi (na něž odkazuje titul), aby zlikvidovali jednoho chlápka, jemuž se přezdívá "Švéd" a jenž podle vlastních slov kdysi "udělal špatnou věc". Ten se stoickým klidem a čistou myslí očekává nevyhnutelný osud... Divák se díky pátrání pojišťovacího agenta Riordana (Edmond O´Brien) a řadě flashbacků dozvídá pozadí celého příběhu. Švéd (Burt Lancaster) byl kdysi nadějným boxerem, ale zapletl se s podsvětím a osudovou ženou Kitty (Ava Gardnerová). Kvůli lásce pak zradil kumpány, se kterými uloupil peníze na výplaty v jedné továrně, a marně se skrýval před neodvratným osudem. Přední dílo tehdy populárního filmu noir těží z charismatických hlavních představitelů (debutující Lancaster se stal okamžitě hvězdou stejně jako Ava Gardnerová, která do té doby hrála jen vedlejší party), z expresionistické černobílé fotografie a působivé hudby. Velkou zásluhu na jeho vzniku a konečné podobě měl také producent Mark Hellinger (1903–47), původně divadelní kritik, autor povídek a znalec newyorského podsvětí, jehož producentská dráha se předčasně uzavřela klasickými snímky Julese Dassina Hrubá síla (1947) a Obnažené město (1948). Film byl ve své době ve čtyřech kategoriích nominován na Oscara - režie (Robert Siodmak), scénář (Anthony Veiller), střih (Arthur Hilton) a hudba (Miklos Rozsa) - ale žádného nedostal. V roce 2008 byl zařazen do tzv. Národního registru filmů při Kongresové knihovně. Hemingwayova povídka byla v roce 1964 znovu zfilmována Donem Siegelem, který do Lancasterovy role obsadil Ronalda Reagana (bylo to jeho poslední herecké vystoupení před kamerou). Méně známý je ovšem fakt, že pár let předtím posloužila jako předloha prvního školního filmu Andreje Tarkovského (Ubijcy - 1956).
Vysílání: 25.8., 12.25 hod., ČT2

Filmový klub - Americké nezávislé léto
V pasti
Kdo je kočka a kdo myš? Americký psychologický thriller (2005). Hrají: P. Wilson, E. Pageová a další. Režie David Slade (Premiéra)
Z hlediska výchozího konceptu představuje americký nezávislý film V pasti antitezi hollywoodských thrillerů. Zatímco ty poutají pozornost diváků dynamickými akčními sekvencemi a střídáním atraktivních prostředí, celovečerní debut režiséra Davida Sladea dokazuje, že k vytvoření napínavého a dech beroucího snímku stačí jen dva herci a brilantní scénář. Vyprávění začíná schůzkou úspěšného fotografa Jeffa a nezletilé dívky Hayley, kteří se seznámili přes internet. Když se po prvním reálném oťukávání přesunou z kavárny k Jeffovi domů, nabere původně dráždivý flirt neočekávaný směr. Začíná psychologická hra na kočku a myš, kde se ukazuje, že není radno dát na první dojem. V pasti spadá do kategorie filmů, u kterých jsou diváci vždy krok pozadu za postavami a napětí vychází z postupného odhalování pravdy a motivací hrdinů, potažmo z nemožnosti jejich předjímání. Tvůrci na půdorysu jednoho bytu a s pouhými dvěma postavami vystavěli místy sice doslovné, ale maximálně poutavé pojednání o vině, trestu a odpovědnosti jednotlivce za vlastní činy. S ohledem na výchozí koncept pochopitelně film stojí v převážné míře na hereckých výkonech, a v tomto ohledu vpravdě skýtá bravurní podívanou. Vedle výtečného Patricka Wilsona na sebe zaslouženě strhává pozornost Ellen Pageová, které v době natáčení bylo sedmnáct let. Ta zde potvrdila ohromný talent a přirozené inteligenci vyzařující charisma, ale také preferenci herecky náročných partů, které již dříve prokázala ve snímku Z úst do úst. V pasti se pro ni stalo průlomovým titulem, jenž odstartoval její dnes hvězdnou kariéru, kde pravidelně střídá hollywoodské blockbustery jako X-Men: Poslední vzdor či Počátek s rolemi v nezávislých, divácky přitažlivých titulech typu Juno nebo Vyfič!. Současně se nevyhýbá účinkování v ambiciózních avantgardních projektech jako vizuálně experimentálním filmu Tracey: Fragmenty, případně v revoluční videohře Beyond: Two Souls.
Vysílání: 25.8., 21.35 hod., ČT2

Válka rozumu a cti
Ve válce nejsou vítězové pouze poražení. Hongkongský koprodukční velkofilm ze starodávné Číny o střetu dvou vojenských stratégů (2006). Hrají: Andy Lau, An Seong-gi, Fan Bingbing Choi Siwon, Wu Kei Lung a další. Režie Jacob Cheung
Děj filmu se odehrává 380 let před Kristem. Čína je rozdělena na sedm království, která mezi sebou soupeří o moc. Když má dojít ke střetu obrovské armády panovníka Zhao s nepřipravenými obránci země krále Lianga, přichází jim na pomoc stratég Ge Li, který vede obranu města proti několikanásobné přesile. Výpravný historický film vznikl podle japonského komiksu Bokkó, který byl inspirován čínskými legendami a věnuje se strategickému umění obrany měst ve starobylé době. Asijská megaprodukce se cíleně vyhýbá opojným symbolickým výjevům, které charakterizují čínské velkofilmy, a naopak se zaměřuje na bitevní strategii, a především na filosofické a etické aspekty války. Zároveň však divákovi servíruje vynikající bojové sekvence a propracovanou scénografii. Snímek vznikl jako koprodukce hlavních filmových velmocí Dálného východu a angažuje hvězdy a profesionály z různých zemí. Natáčení probíhalo v Číně, režie se ujal hongkongský filmař Jacob Cheung, hudbu složil špičkový japonský instrumentalista Kendži Kawai a kameru vedl japonský veterán Jošitaka Sakamoto. V hlavní roli účinkuje hongkongská megahvězda Andy Lau a dalších rolí se ujala čínská kráska Fan Bingbing či jihokorejský charakterní herec An Seong-gi.
Vysílání: 25.8., 23.15 hod., ČT2

18.8.2013 08:08:03 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Filmové tipy 19. týden

Anna Geislerová (Želary)

Želary
Anna Geislerová ve strhujícím příběhu, který uvádíme u příležitosti výročí květnových dnů, konce 2. ...celý článek


Výtvarné tipy 19. týden

Věčný Egypt

Věčný Egypt: Dědictví
Tisíciletá historie africké země vepsaná do tamní architektury, nekropolí, řemesel i ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Skutečný příběh manželství

Milá Olivie

Milá Olivie
Dokáže síla umění překonat rodinnou tragédii? Skutečný příběh manželství britského spisovatele ...celý článek


Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po ...celý článek


Petr Sís - 75

Petr Sís

GEN: Petr Sís
Portrét mezinárodně uznávaného autora knih pro děti, ilustrátora, grafika a tvůrce animovanýc ...celý článek


Kultovní punkový opus Jubilee

Jubilee

Jubilee
Dokud je hudba dost nahlas, neuslyšíme, jak se hroutí svět! Kultovní punkový opus s mnoha známými p ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Naďa - vzpomínkový koncert

Jana Fabiánová (Zdroj: Ságl Production)

Desítky umělců – zpěváků, hudebníků a herců – spolu s mnoha přáteli se sešli v pražské Lucerně, ab celý článek

další články...