zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Pocta české animaci na MFF v La Rochelle

Libor Pixa: Graffitiger

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Česká animace zaujímá na francouzském filmovém trhu nezaměnitelné místo. Čeští umělci jsou žádáni, čeští Mistři animace oceňováni. Velký podíl na prezentaci nese České centrum Paříž. Za jediný rok se zasadilo o českou účast na francouzských filmových festivalech L’Europe autour de l’Europe, Semaine du cinéma étranger, A l’Est du nouveau, Tout-petits cinéma ve Forum des images či Ciné Junior a uspořádalo projekce 85 českých filmů. Další významný počin francouzského Českého centra na sebe nenechává dlouho čekat. Český animovaný film bude vévodit 42. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v La Rochelle. Představí se zde jedenatřicet českých filmů. Čestným hostem je režisér Jiří Barta.

Prezentace českého filmu patří k prioritám Českého centra Paříž. V nedávné době zde proběhl křest francouzské verze DVD filmů Cesta do pravěku, Vynález zkázy a Baron Prášil režiséra Karla Zemana. Dosud nejvýznamnější zásluhou je edice českých filmů na DVD ve spolupráci se společností Malavida films, ve které vyšlo již přes 30 filmů, vždy v nových kopiích, s novými titulky a bohatým doprovodným materiálem: takto velkorysá edice nemá ve světě obdoby.
V kinosále pařížského Českého centra se projekce pořádají každé pondělí a ročně připoutají pozornost 2500 návštěvníků. „Lidé si zvykli chodit převážně k nám,“ říká Michael W. Pospíšil, ředitel Českého centra Paříž. „České filmy z valné většiny nemají francouzské titulky, což ztěžuje jejich uvádění na největším evropském filmovém trhu, jímž je Francie. Proto se zaměřujeme nejen na prosazování českých filmů, ale soustavně zajišťujeme i jejich překlady,“ dodává.

MFF v La Rochelle je po Cannes druhým nejnavštěvovanějším filmovým festivalem ve Francii. Dramaturgie klade důraz na retrospektivy velkých filmových klasiků a na objevy současných, často i méně známých, filmařů z celého světa.
42. ročník proběhne ve znamení českého animovaného filmu. Jednou z jeho hlavních sekcí je totiž pocta české animaci s názvem Ať žije český animovaný film!. Návštěvníci zhlédnou 31 snímků, z nichž nejstarší je Inspirace Karla Zemana z roku 1949. Soudobou tvorbu reprezentují snímky Království příborů Evy Skurské, Chybička se vloudí Anety Kýrové či Graffitiger Libora Pixy.

Na pozvání Českého centra Paříž přijede jako čestný host festivalu režisér Jiří Barta. „Jsem velmi potěšen iniciativou Českého centra, které se zasloužilo o prezentaci českého animovaného filmu na festivalu v La Rochelle, a to ve velkém rozsahu,“ uvádí.
Slavnostní večer konaný v pátek 27. června ve Velkém sále Divadla La Coursive zahájí Barta společně s mladou francouzskou režisérkou Céline Sciammovou, držitelkou francouzského Césara. Předfilmem jejího nového snímku Parta dívek bude právě Bartův Zaniklý svět rukavic z roku 1982. Ten přinesl svému tvůrci mezinárodní ohlas a není tedy náhodou, že právě tímto filmem startuje filmová série věnovaná české animaci. 28. června pak Barta uvede projekci svého nejnovějšího celovečerního filmu Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny, na jehož scénáři se podílel spolu s Edgarem Dutkou.

27.6.2014 12:06:06 Redakce | rubrika - Z Českých center