zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Mezinárodní den holocaustu – 70´

Spisovatel Arnošt Lustig

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou
Jiří Adamíra, Martin Růžek, Lenka Fišerová a Miloš Nedbal v příběhu židovské dívky bojující o život s nacistickou mocí (1965). Dále hrají: Č. Řanda, I. Prachař, F. Le Breux, V. Ráž, V. Hlavatý a další. Scénář A. Lustig a V. Čejchan. Kamera J. Kadaňka. Režie A. Moskalyk. Televizní film Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou vznikl podle novely Arnošta Lustiga a odehrává se roku 1943. Krásná židovská dívka Kateřina (Lenka Fišerová), které hrozí smrt v koncentračním táboře, se náhodou dostane do skupiny bohatých Židů, kde jí svitne naděje na záchranu. Nacisté však se svými zajatci hrají zákeřnou hru, chtějí totiž získat jejich majetek a peníze z bankovních kont. Na jejich životě jim absolutně nezáleží... Působivé protiválečné a antifašistické drama režiséra Antonína Moskalyka vzniklo roku 1965 a ihned získalo ohlas nejen doma, ale i v cizině, Cenu mezinárodní kritiky na festivalu Prix Italia a Hlavní cenu na festivalu v Monte Carlu. Film uvádíme v den památky obětí holocaustu a milionů nevinných obětí koncentračních táborů.
Vysílání: 27.1., 22.05 hod., ČT2

Můj fotr a jeho nejoblíbenější koncentráky
Spisovatel Arnošt Lustig se svým synem a jedním z vnuků absolvuje po letech stejnou cestu, již musel podstoupit jako jedna z obětí nacistického protižidovského programu (2009). Režie J. Lustig. Arnošt Lustig (1926–2011) je jeden z nejznámějších a nejpřekládanějších českých spisovatelů. Ústředním tématem jeho díla je holocaust. Syn Josef, filmař žijící v USA, s ním a s jedním z Arnoštových vnuků podnikl v roce 2009 jakousi rekapitulační cestu po místech, kde spisovatel nuceně jako dospívající mladík pobýval, když se stal součástí Hitlerova "konečného řešení". Postupně navštívili Terezín, Osvětim a místa bývalých koncentráků v Německu. Lustig vypráví synovi a vnukovi své zážitky. Na některé události se s odstupem času dívá i s humorem, který mu ovšem jako přímému účastníkovi tragédie vyhlazování Židů promíjíme. Spisovatelův pohled na minulost je poznamenán vědomím, že ty nejhorší a nejkrutější věci, které se vymykají lidskému chápání, stejně nelze sdělit. Dokument vysíláme ke Dni památky obětí holocaustu, který připadá na 27. ledna. Před sedmdesáti lety byl tento den osvobozen Rudou armádou nacistický koncentrační a vyhlazovací tábor Auschwitz-Birkenau (Osvětim-Březinka).
Vysílání: 27.1., 23.10 hod., ČT2

Obchod na korze
Jozef Kroner a Ida Kamińská v prvním československém filmu oceněném Oscarem (1965). Dále hrají: H. Slivková, F. Zvarík, M. Hollý, E. Zvaríková-Pappová, M. Gregor a další. Scénář: L. Grosman, J. Kadár a E. Klos. Kamera V. Novotný. Režie Ján Kadár a Elmar Klos. V roce 1942 přijímá fašistická vláda tzv. Slovenského štátu norimberské zákony. Zabavené židovské podniky předává do rukou prověřených slovenských občanů. Truhlář Tono Brtko (J. Kroner), poctivý a slušný člověk, pod nátlakem chamtivé manželky a vysoce postaveného švagra neochotně přijme arizační dekret na galanterní krámek stařičké paní Rozálie Lautmannové (I. Kamińská). Polohluchá paní nechápe, co se v zemi děje, a považuje Tona za svého pomocníka. Doma a na veřejnosti ovšem Brtko předstírá, že "arizuje". Ve skutečnosti u paní Lautmannové renovuje letitý nábytek, zatímco ona o něj pečuje jako o syna. Nadejde však den, kdy všichni Židé z městečka obdrží předvolání k transportu a Tono musí přiznat barvu... Film je přepisem novely Past slovenského spisovatele Ladislava Grosmana, která vyšla v roce 1962 v časopise Plamen; později ji autor převedl do literárního scénáře a do knižní podoby pod názvem Obchod na korze. Tragikomický příběh, natočený ve Filmovém studiu Barrandov režisérskou dvojicí Ján Kadár a Elmar Klos, získal mnohá domácí i zahraniční ocenění, mimo jiné Oscara za nejlepší cizojazyčný film nebo Zvláštní čestné uznání pro Jozefa Kronera a Idu Kamińskou na XVIII. MFF v Cannes 1965. Vysílání: 28.1., 22.10 hod., ČT2, Mezinárodní den holocaustu – 70´

To všechno nás postihlo
Dokument o vzniku stejnojmenné výstavy, kterou Mark Podwal, významný newyorský lékař, výtvarník a publicista, připravil v roce 2014 pro Památník Terezín. Režie J. Hovorka (Premiéra)
V roce 2014 se v terezínském Muzeu ghetta uskutečnila vernisáž čtyřiceti dvou prací Marka Podwala, významného newyorského lékaře, výtvarníka a publicisty "To všechno nás postihlo..." Kresby a malby jsou zneklidňujícími připomínkami antisemitských událostí, které v evropské historii položily základ k pozdějšímu holocaustu. Celé portfolio si následně vyžádaly instituce jako Muzeum holocaustu USA, Knihovna kongresu USA, univerzity Harvard, Yale, Princeton, Columbia, Hebrejská univerzita, Národní knihovna Izraele a další. Dokument o vzniku tohoto souboru výtvarných děl natáčel režisér Jaroslav Hovorka nejen v New Yorku, kde vznikla interview s nositelem Nobelovy ceny míru Elie Wieselem, výtvarníkem Petrem Sísem nebo ředitelem Metropolitní opery, pro kterou Podwal vytváří plakáty, ale navštívili spolu i Osvětim a některé významné židovské památky v Čechách.
Vysílání: 26.1., 22.20 hod., ČT art
Opakování: 29.1., ČT art

25.1.2015 16:01:38 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Petr Sís - 75

Petr Sís

GEN: Petr Sís
Portrét mezinárodně uznávaného autora knih pro děti, ilustrátora, grafika a tvůrce animovanýc ...celý článek


Filmové tipy 19. týden

Anna Geislerová (Želary)

Želary
Anna Geislerová ve strhujícím příběhu, který uvádíme u příležitosti výročí květnových dnů, konce 2. ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Výtvarné tipy 19. týden

Věčný Egypt

Věčný Egypt: Dědictví
Tisíciletá historie africké země vepsaná do tamní architektury, nekropolí, řemesel i ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Kultovní punkový opus Jubilee

Jubilee

Jubilee
Dokud je hudba dost nahlas, neuslyšíme, jak se hroutí svět! Kultovní punkový opus s mnoha známými p ...celý článek


Skutečný příběh manželství

Milá Olivie

Milá Olivie
Dokáže síla umění překonat rodinnou tragédii? Skutečný příběh manželství britského spisovatele ...celý článek


Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Společně s Medial Banana si zaplaveme v moři času

Medial Banana

Slovenská kapela Medial Banana vydala novou desku a nyní s ní vyráží na turné. Brněnským fanouškům novinku Mor celý článek

další články...