zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Kokoschka, Rousseau nebo Gotika v Krušnohoří – Národní galerie v roce 2015

Oskar Kokoschka ve svém pražském ateliéru (1936)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Za nového vedení v novém roce 2015 se zdá, že do již po delší dobu nepříliš intenzivně větraného prostředí Národní galerie zavál čerstvý „západní“ vánek. Národní galerie představila svůj nový výstavní koncept, který spočívá v členění roku na sezóny - na určité bloky – „programové clustery“, tak jak tomu bývá např. v organizaci koncertů nebo divadel. Jedná se o společnou „editaci“ několika výstav, mezi nimiž bude vždy nějaký větší mezinárodní projekt.
Během roku se odehrají tři takovéto bloky – „předjarní“, který bude vždy zahajován v souvislosti s únorovým výročím založení předchůdkyně Národní galerie - Společnosti vlasteneckých přátel umění v roce 1796. Nejatraktivnějším titulem bude bezesporu OSKAR KOKOSCHKA A PRAHA (20. 2. – 28. 6. 2015, Veletržní palác), výstava přenesená z Řezna avšak obohacená o důraz na pražské kontexty.

Stát se návštěvnicky zajímavou má šanci i výstava „Tajemné dálky: symbolizmus v českých zemích 1880 – 1914“ v Anežském klášteře, převzatá z Olomouce ale rozšířená o některé exponáty a především o jedinečnou zápůjčku z pařížského Museé d´Orsay.
K devadesátinám Stanislava Kolíbala bude uspořádána retrospektivní výstava „Kresba za kresbou“ (20.2. – 3.5. Veletržní palác), zaměřená jak napovídá název na jeho kresebnou činnost, kdy kresby mu nesloužily jen jako příprava pro sochařské realizace ale byly „laboratoří kreativity a mentálním prostorem“. Zároveň by měla výstava přispět k tomu, aby si veřejnost uvědomila, jakou pozici i ve světovém kontextu tvorba Stanislava Kolíbala zaujímá.
Podobně chce upozornit na význam sochaře Zbyňka Sekala, generačního druha Stanislava Kolíbala, který žil v emigraci ve Vídni, projekt rekonstrukce jeho ateliéru. Když Zbyněk Sekal v roce 1998 zemřel a město Vídeň chtělo jeho atelier zrušit, věnovala Sekalova manželka zařízení Národní galerii. Ateliér koncipovaný sochařem, jak vyplývá z jeho záznamů, jako svébytné umělecké dílo, bude nainstalován ve Veletržním paláci jako dlouhodobá expozice.

V rámci revitalizace Veletržního paláce, která leží řediteli NG Jiřímu Fajtovi zejména na srdci, bude zpřístupněn nový prostor pro prezentaci nejnovějších uměleckých forem – videoartu, filmu a nových médií v „Moving Image Department“. V letošním roce je v něm plánován třídílný cyklus s úvodním projektem „Jak je důležité býti v (pohyblivém) obraze“.
V prvním výstavním bloku bude zastoupena také architektura - v Praze ve Veletržním paláci se představí česká expozice z loňského 14. bienále architektury v Benátkách. Podle tématického zadání mapuje období od roku 1914 po žhavou současnost na základě názoru na bydlení.
Letní sezóna začne v červnu – červenci a její náplň by měla oslovit cizí návštěvníky Prahy. (Nejen) pro ně je připravena expozice CELNÍK – HENRI ROUSSEAU (30 . 7. - 29. 11. 2015, v Paláci Kinských), jíž bude dominovat jeho autoportrét ze sbírky NG a dále TAJEMNÁ CESTA K MODERNIZMU - UMĚLCI A PROROCI 1872 – 1972 (21. 7. – 25. 10. 2015, Veletržní palác) zahrnující zásadní postavy evropského moderního umění – např. Schieleho, Kupku, Picassa, Hundertwassera nebo Beuyse.

Na podzim se očekává opět návrat domácího „publika“ a jemu jsou určeny výstavy BUDOVÁNÍ STÁTU neboli umění, architektura a design v meziválečném Československu, první velká monografická výstava sochařky Marie Bartusz, původem z Prahy ale tvořící na Slovensku a ze staršího období GOTIKA V KRUŠNOHOŘÍ 1350 - 1550 sledující kulturní a umělecké bohatství regionu na hranici Čech a Saska.
Vedle těchto profilových titulů plánuje NG ještě celou řadu jiných výstavních akcí většího či menšího rozsahu v každém ze svých paláců, ve Valdštejnské jízdárně (ČESKÁ ANIMOVANÁ TVORBA – VEČERNÍČEK SLAVÍ 50 LET od 30. května do 27. září 2015) a Jízdárně Pražského hradu (SPORT VE VÝTVARNÉM UMĚNÍ, prosinec 2015 až únor 2016).
Národní galerie se chce i nadále soustředit na vzdělávání a kontakt s veřejností a kromě doprovodných programů k jednotlivým výstavám bude pořádat další tématické přednášky, knižní prezentace, koncerty a divadelní a taneční představení. Návštěvníkům vychází vstříc i otevřením nového knihkupectví ve spolupráci s firmou Walter König z Kolína nad Rýnem ve Veletržním paláci a odborníci se ve Veletržním paláci mohou těšit na lepší dosažitelnost její objemné knihovny.
Veletržní palác by se také měl pochlubit v roce 2016 – v roce zaokrouhleného jubilea existence NG - novou instalací moderních sbírek.
Jak budou všechny tyto záměry uskutečňovány a s jakou odezvou, ukáže nejlépe zájem veřejnosti.

9.2.2015 09:02:36 HelKo | rubrika - Výstavy

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 17 - sekce

DIVADLO

Slovácké divadlo uvede napínavé drama

Hostina dravců (Slovácké divadlo)

Slovácké divadlo v sobotu 27. 4. 2024 čeká další premiéra. Tentokrát se do čela inscenačního týmu postavil eme celý článek

další články...

HUDBA

Luboš Pospíšil má nový singl

Luboš Pospíšil

Po úspěšném albovém projektu Poesis Beat (2021) a loňských oslavách 40 let od prvního vydání dnes již legendár celý článek

další články...